Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Otrdiena, 12. novembris
Kaija, Kornēlija

Izbraukušie nejūt valsts interesi

Ilgas pēc ģimenes un vēlme savus bērnus laist latviešu skolā - tie ir vieni no galvenajiem iemesliem, kas viesstrādniekos raisa vēlmi atgriezties savā dzimtenē Latvijā. Daudzi no Dienas aptaujātajiem neko nav dzirdējuši par reemigrācijas plānu, ko Latvijas valdība apstiprināja 2013. gada vasarā, piešķirot lielu naudas summu tā īstenošanai. Rezultāti, vai plānam vismaz kaut kādā mērā ir izdevies sevi attaisnot, vēl nav pieejami.

Jūt skumjas

Sigita jau vairākus gadus dzīvo Londonā. Viņa neslēpj, ka par reemigrācijas plānu nav dzirdējusi pilnīgi neko. «Esmu pārliecināta, ka Latvijas valdībai par mani ir pilnīgi vienalga. Atgriezties netaisos. Ja man Latvijā nebūtu ģimenes un pāris ļoti labu draugu, es uz turieni vispār nebrauktu,» atklāj Sigita un reizē atzīst, ka viņai ļoti pietrūkst latviešu ēdiena un tradīciju.

«Valdība un cilvēki kopumā - tas ir tas, kas manī nerada vēlmi atgriezties. Tajā gadā, kad viņi visiem izbraucējiem draudēja par nodokļu nemaksāšanu, manī radās vēlme atteikties no pilsonības. Bija sajūta, ka tiek meklēti veidi, lai tikai izspiestu no cilvēkiem naudu. Man nav patīkami ko tādu teikt, bet tieši tā es jūtos saistībā ar to visu,» skumji noteic Sigita.

Dace ar dzīvesbiedru arī dzīvo Anglijā. Tur piedzimis viņu dēliņš, un jaunā māmiņa patlaban atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Jautāta, vai kaut ko zina par reemigrācijas plānu, viņa atbild noliedzoši. Viņa ik pa laikam ieskatās pašmāju darba sludinājumu portālos un prāto, ka darbu atrast izdotos, jo sludinājumu skaits pieaug. «Man šeit ir psiholoģiski smagi. Esmu novērojusi, ka maniem latviešu draugiem ir līdzīgi. Cilvēki sevi emocionāli izsmeļ,» viņa saka un piebilst, ka bieži domā par atgriešanos dzimtenē, vēl jo vairāk tāpēc, ka vēlas, lai viņas bērns ietu latviešu skolā. Pagaidām gan vēl esot jāpakrāj nauda.

Sintija ar vīru un mazo dēlēnu pēc vairāku gadu prombūtnes atkal var saukt sevi par pilntiesīgu Latvijas iedzīvotāju. Pavisam nesen viņa atgriezās dzimtenē uz palikšanu. Sieviete gan atzīst, ka ar reemigrācijas plānu tam neesot nekāda sakara, arī viņa par to neko neesot dzirdējusi. Pārcelties uz Latviju mudinājušas ilgas pēc saviem mīļajiem, pēc Latvijas laukiem un mežiem. «Es ļoti pārdzīvoju, ka mans dēliņš ir dzimis Anglijā. Skumu, ka viņam nav tās sajūtas, ka gribas aizbraukt pie omes uz laukiem. Bija daudz iemeslu. Visus šos gadus tie krājās un nospieda sirdi. Jutu dažādas bailes, un tieši tās pārcelšanos mudināja atlikt no gada uz gadu. Tagad mazajam pienācis pirmsskolas vecums, un mēs ar vīru sapratām - vai nu tagad, vai nekad,» stāsta Sintija. Viņa gan piebilst, ka atsākt dzīvi Latvijā ir ļoti grūti. «Es nestāstīšu, negribu nevienu ietekmēt, bet es nejūtu, ka kāds pakustinātu kaut mazo pirkstiņu mūsu - atbraucēju - labā. Tā viņu it kā vēlme ir tikai šovs televīzijas kamerām,» secina sieviete.

Necer atrisināt visu

Reemigrācijas plāna īstenošanā iesaistītas teju visas ministrijas, kā arī vairākas citas iestādes - katrai pieņemtais likums paredz konkrētus uzdevumus. Apstiprinātajā likumā norādīts, ka 2014. gadā bija nepieciešami 767 700 eiro, šogad - 839 100 eiro, nākamgad - 840 100.

Ekonomikas ministrijas pārstāve Evita Rubesa-Voravko Dienai stāsta, ka «plāns nepiedāvā risinājumus visām gadiem ielaistajām problēmām, bet gan paredz sniegt atbalstu tiem valstspiederīgajiem, kuri pieņēmuši lēmumu atgriezties Latvijā». Tas aptver dažādas jomas, bet galvenokārt tā uzdevums ir stiprināt saiknes ar ārvalstīs dzīvojošajiem tautiešiem, kā arī mazināt grūtības, atgriežoties un iekārtojot dzīvi dzimtenē.

E. Rubesa-Voravko uzsver, ka ir izdarīts gana daudz. Viņa min portālu latvija.lv, kas pilnveidots ar sadaļu Atgriešanās Latvijā; ārzemēs dzīvojošajiem tiek sniegtas konsultācijas par darba iespējām.

Pirms pusotra gada pieņemtais likums paredz arī citus ambiciozus plānus. Piemēram, triju gadu laikā nodrošināt latviešu valodas apguvi 600 reemigrantiem un viņu ģimenes locekļiem. Sabiedrības integrācijas fonda projektu nodaļas vadītāja Alda Sebre Dienai atzīst, ka 2014. gadam paredzēto finansējumu 24 000 latu apmērā apgūt nav izdevies. Patlaban iespēju izmantojušas aptuveni 100 personas.

Labklājības ministrijā norāda, ka darbs pie aizbraucēju atgriešanas rit raiti. Ministrijas pārstāve Viktorija Buraka atklāj, ka viņu galvenais uzdevums ir nodrošināt darba tirgus informācijas pieejamību. Tas tiek darīts ar Nodarbinātības valsts aģentūras palīdzību, kas Eiropas nodarbinātības dienestu tīklā sniedz konsultācijas. V. Buraka stāsta, ka kopējais konsultāciju skaits līdz 2013. gada novembrim bijis 11,5 tūkstoši, 2014. gadā - gandrīz 12 tūkstošu. Tomēr diez vai šie skaitļi apliecina reemigrācijas plāna efektivitāti. Ņemot vērā, ka likums pieņemts vien 2013. gada vidū, nekādu atšķirību ar 2014. gadu skaitļi neuzrāda.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Salivans: Baidens ar Trampu runās par atbalstu Ukrainai

ASV prezidents Džo Baidens, trešdien Baltajā namā tiekoties ar prezidenta vēlēšanu uzvarētāju Donaldu Trampu, kā sagaidāms, mudinās Trampu turpināt atbalstu Ukrainai, telekanālam CBS sacīja prezide...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?