Attiecināt šo principu varam arī uz vīnu. Baron Rosen zīmola paspārnē ir pulcēti vairāki vīni, kas katrs gatavots no vienas vīnogu šķirnes, lai atspoguļotu katras vīnogas individualitāti un sniegtu nojausmu par tās raksturu, turklāt, manuprāt, būtu uzskatāmi par izdevīgu pirkumu. Šodien par Riesling un Chardonnay.
Baron Rosen Riesling, Mosel 2012
Ja dažos vārdos jāraksturo Riesling vīni, tad tie ir izteikti aromātiski, var būt gan sausi, gan saldi. Ja runa ir par Mozeles rislingiem, tad gandrīz vienmēr tie ir saldi vai pussaldi, un tieši tāds ir Baron Rosen Riesling.
Pirms aptuveni gadiem 20 Latvijā bija gandrīz neiespējami pārdot sausu vīnu, gāja gadi, un iekritām otrā grāvī, visi saldie vīni tika uzskatīti par prastiem un vulgāriem. Tagad pakāpeniski rāpjamies ārā no šīm galējām izpausmēm un apzināmies, ka augstvērtīgi vīni var būt kā vienā, tā otrā gadījumā. Mozeles rislings varētu pildīt sava veida tilta funkcijas ar savu maigo, vieglo, saldeni skābeno raksturu, tam ir dotas visas iespējas samierināt galējo izpausmju piekritējus.
Baron Rosen Chardonnay, Central Valley 2012
99,9% visu Chardonnay ir sausi, un to burvība ir jātver niansēs. Tas nav pat uz pusi tik smaržīgs kā Riesling. Vīni no Chardonnay, kurus pamatoti uzskata par šīs šķirnes etaloniem, būtu meklējami Francijā, Burgundijā. Savukārt Čīle ir iemācījusies veiksmīgi pasniegt Chardonnay ļoti demokrātiskā un plašai auditorijai saprotamā cenu līmenī, turklāt arvien mazāk samokot to ar ozolkoka izmantošanu, gatavojot vīnu. Vīnam ir pietiekami saprotams, gatavu dzelteno ābolu un dzelteno plūmīšu aromāts, kas garšā papildinās ar citronu miziņu atgādinošu spirgtumu. Turklāt (manā gadījumā) nepabeigtā pudele Baron Rosen Chardonnay arī otrajā dienā uzvedās pieklājīgi, tikai nedaudz zaudējot savas garšas un aromāta īpašības. Tas ir godīga vīna rādītājs un vieš uzticību.