Tā ir IT speciālistu priekšrocība - labs darbs viņiem atradīsies jebkurā pasaules malā, Alekss uzskata. Otrs pluss - paralēli var nodarboties ar vairākiem projektiem, ja vien ir labas laika plānošanas iemaņas. Alekss savu dzīvi saplānojis gadiem uz priekšu un pat pa dienām, taču rāmjos sevi neliekot. Galvenais ir elastīgums.
Hameleons
Angļu valoda Aleksam ir gandrīz tikpat dzimtā kā krievu un baltkrievu. Viņš smaida, ka tagad intensīvi jāapgūst arī latviešu mēle, jo meitiņa sāk dziedāt skaistas latviešu dziesmas, bet tētis nesaprot. Alekss uzauga Vitebskā pie Daugavas, bet jau kopš bērnības sapņoja aizbraukt uz Ameriku un, kā pats saka, darījis visu, lai to paveiktu. Pabeidzis vidusskolu ar matemātiski valodniecisku ievirzi, viņš iestājās Baltkrievijas Valsts universitātē, kur studēja starptautiskās ekonomiskās attiecības.
Alekss arī nopietnā līmenī spēlēja futbolu, un tieši tas viņam sagādāja iespēju nokļūt savā sapņu zemē - puisim piedāvāja sportista stipendiju studijām Mersera koledžā Ņūdžersijā, kur viņš ieguva grādu gan datorsistēmās un tīklu administrēšanā, gan starptautiskajā biznesā. «Par savu ASV izglītību neesmu samaksājis ne centa,» Alekss saka un stāsta, ka, spēlējot koledžas futbola komandā, izdevies izcīnīt pat 2. vietu starpaugstskolu turnīrā. Vai bija viegli ielēkt ASV izglītība sistēmā? «Jā, jo es ticu Darvina atziņai, ka izdzīvo nevis stiprākie un gudrākie, bet tie, kas vislabāk pielāgojas. Es savā ziņā esmu hameleons. Tāda jocīga personība, man ir daudz seju,» Alekss teic un spriež, ka tā ir viņa priekšrocība visās dzīves jomās.
Jau no pirmās studiju dienas ASV Alekss sāka strādāt. Sākumā bibliotēkā, vēlāk laboratorijā, tad - kā augstskolas serveru apkopes darbinieks. Studējot viņš arī iepazinās ar cilvēku, kas kļuva par viņa labāko draugu un darba devēju - viņš strādāja aģentūrā, kas nodarbojās ar dažāda profila ekspertu piesaistīšanu imigrācijas lietu izskatīšanā, un piedāvāja Aleksam tajā kļūt par datortīkla uzturēšanas un attīstīšanas speciālistu. Septiņos gados Alekss izauga līdz IT direktora amatam.
Vecos vilkus neklausīja
Tā kā ar IT lietām imigrācijas aģentūrā varēja nodarboties arī no attāluma, Alekss pārcēlās uz Kaliforniju, kur gluži nejauši atrada paralēlu darbu gluži citā jomā. Iegājis lielākajā Kalifornijas Honda autosalonā, lai iegādātos sev braucamo, Alekss no tā izgāja jau ar darba piedāvājumu. «Pārdošanā tu labāk iepazīsti cilvēkus, pasauli. Te varēja realizēties mana patika pret komunikāciju,» Alekss saka un stāsta, ka pieredzējušākos kolēģus auto pārdevējus gan neesot klausījis. «Auto pārdevēji ASV vispār skaitās teju šmugulētāji. Es no tā nolēmu abstrahēties. Strādāju pēc savas sistēmas - nekad nemeloju, spēlēju uz tiešumu un atklātību, cilvēcisku pieeju un vēlmi palīdzēt. Tas deva fantastiskus rezultātus, «vecie vilki», kas izmanto dažādas pārdošanas tehnikas un nereti vienkārši piespiež klientu parakstīt līgumu, uz mani skatījās lielām acīm. Šis darbs mani arī ļoti disciplinēja attiecībās ar cilvēkiem - tu skaidri zini, kad jāpaklusē, jo, ja ir pārāk daudz informācijas, cilvēks apjūk.»
Šajā laikā Alekss satika arī savu sievu - latvieti, kas bija atbraukusi vasaru pastrādāt restorānā Merilendā. Viņa gan skuma pēc ģimenes Latvijā, tāpēc pēc kāda laika pāris nolēma pārcelties uz Eiropu. Sākumā nokļuva Vācijā, kur Aleksa sieva pabeidza studijas un izgāja praksi, pēc tam atbrauca uz Latviju, kur nosvinēja kāzas un piedzima abas viņu atvases. «Es īpaši nepieķeros vietām, es pieķeros cilvēkiem. Pasaule ir milzīga, un dzīvot vari, kur vien vēlies,» Alekss skaidro un rāda pusminūtē uzmestu sarakstu ar iemesliem, kāpēc viņam ļoti patīk dzīve Latvijā: tīra daba, brīnišķīgas pilsētas, garšīga virtuve, turklāt jauktas sabiedrības priekšrocības - daudzpusīgs kultūras mantojums, plašs redzesloks, svešvalodu zināšanas, labas iespējas attīstīt cilvēku potenciālu. «Arī attīstīta IT infrastruktūra, vietējais internets jums vienkārši lido. Man Latvija ir veiksmīga valsts, par spīti tam, ko daudzi te runā,» Alekss saka.
Ierobežojumu nav
Tā kā Latvijā IT speciālistu deficīts bijis aktuāls gandrīz vienmēr, darba atrašana Aleksam problēmas nesagādāja. Viņš kļuva par izpilddirektoru Lietuvas kompānijas Plius Latvijas filiālē SIA Plus.lv, kas nodarbojās ar interneta sludinājumu vietņu attīstīšanu. Kādu laiku Alekss nodarbojās arī ar nekustamā īpašuma tirdzniecību Spānijā, tāpat paralēli tiešajiem darba pienākumiem pasniedza biznesa angļu valodu un mārketingu Valodu mācību centrā, mācīja arī bērnu grupas. Tagad Alekss nokļuvis Panda Security un teic, ka te jūtas savā elementā.
«Atslēgas vārds, kura dēļ es lielā mērā sāku strādāt Panda, ir mākoņošana - caur tīklu pieejami resursi un pakalpojumi, to skaitā informācijas drošībā. Tajā ir nākotne. Turklāt arī datorvīrusi vairojas ģeometriskā progresijā. Panda nodarbojas ar informācijas aizsargāšanu, palīdzēšanu cilvēkiem - to, kas man tuvs. Tas ir mans jājamzirdziņš,» Alekss klāsta. Uzņēmumā, kurš darbojas 56 pasaules valstīs, bet Latvijā kļuvis pamanāmāks nesen, viņš ir mārketinga un pārdošanas vadītājs, turklāt ar pietiekami lielu rīcības brīvību, lai pietiktu laika nodarboties arī ar jaunu tehnoloģisku ideju iedzīvināšanu. «Piemēram, par kolektīvo iepirkšanos, kuras vilnis tagad Latvijā sākas, runāju jau pirms trim gadiem,» Alekss smaida. Lai gan Latvijas tirgus šaurība pēc ASV piedzīvotā vēriena liekas mazliet ierobežojoša, profesionālajā izaugsmē Alekss sev ierobežojumus neredz. IT jomas dinamika tam neļaus notikt, turklāt sevi taču var izmēģināt vienlaikus daudzos virzienos, uzskata Alekss, kuram arī brīvā laika nodarbju sarakstā rindojas visdažādākās lietas - ģimene, lasīšana, ēdiena gatavošana, zinātne, ceļošana, savulaik arī alpīnisms, izpletņlēkšana, motosacīkstes.