Tas bija negaidīti Tautas partijai (TP), kura balsoja pret šo lēmumu, un varbūt pārsteidza arī tos, kuri atcerējās, kā vēl nesen A.Šlesers stāstīja par šīs valdības drīzu galu, jo tā nespējot valsti izvest no krīzes. «Kopš pagājušās ceturtdienas Valda Dombrovska valdībai vairs nav vairākuma,» trešdien _Dienai_ sacīja A.Šlesers, neslēpjot, ka šādā situācijā pieaugs opozīcijas loma un lēmumu pieņemšanas centrs no valdības pārcelsies uz Saeimu, «kur tos pieņems nevis esošā koalīcija, bet valdības partijas kopā ar opozīciju». Arī _Latvijas faktu_ direktors Aigars Freimanis _Dienai_ atzina, ka opozīcijai ir izdevīga vāja valdošā koalīcija. Atbalstot _JL_ valdību, LPP/_LC_ ir atbalstījusi vāju, bet dzīvotspējīgu koalīciju, apzinoties, ka TP pati no tās neaizies.
Stutēs valdību
Ar vienu balsojumu mazliet piemirstā LPP/LC Saeimas frakcija, kas ir opozīcijā kopš pērnā marta, vairākas dienas varēja baudīt dažādus politiskos labumus - koalīcija to uzteica par valstisku rīcību, tās nosaukums parādījās ziņu virsrakstos un frakcijas vadītāju Andri Bērziņu atkal intervēja žurnālisti. Lai arī premjers V.Dombrovskis šo LPP/LC soli saista ar aizņemšanās politikas pirmsākumiem Ivara Godmaņa (LPP/LC) valdības laikā, kas liecina par konsekvenci viņu darbībā, no sarunas ar A.Šleseru šķita, ka viņš partijas politiskos ieguvumus vairāk redz šīs valdības nespēkā, jo tā savā darbībā kā mazākumvaldība būšot atkarīga no opozīcijas labvēlības, ja vien TP un JL nevienosies, kas pagaidām vēl nav noticis. TP turpina strādāt šajā valdībā, negatavojas to gāzt, bet arī sola stingri aizstāvēt savu viedokli, kas līdz šim ir izraisījis premjera partijas un JL strīdus. No tā cieta abas partijas, jo JL līdere Solvita Āboltiņa centās ar krāšņiem izteicieniem neatpalikt no TP līderiem. Nesen LTV1 viņa atsauca atmiņā TP līdera Andra Šķēles salīdzinājumu, paziņojot, ka visa TP ir bijusi kā sabraukts ezītis, ar ko TP priekšsēdis bija salīdzinājis premjeru.
Kāds LPP/LC ierindas biedrs partijas ieguvumus raksturoja pavisam vienkārši: «Mēs darīsim visu, lai Tautas partija turpinātu atrasties šajā viņas nīstajā valdībā.» No tā var secināt, ka LPP/LC ir izdevīga šāda situācija un uz JL un TP pretrunu fona ir iespēja sevi parādīt kā konstruktīvu politisko spēku, kas ne ar vienu nenaidojas. Tas vēl jo svarīgāk ir tagad, kad LPP/LC varas citadele atrodas Rīgā, ar kurā labi paveiktiem darbiem, ja tādi būs, pārliecināt par savu varēšanu Saeimas kontekstā nebūtu viegli. «Mums būs daudz iniciatīvu, un Andra Bērziņa loma priekšvēlēšanu laikā pieaugs, jo parlamentā notiks daudzas diskusijas,» teica A.Šlesers, kurš vēl neesot izlēmis, vai startēt vēlēšanās, bet esot skaidrs, ka viņš būšot partijas premjera kandidāts un vadīšot nākamo valdību, atstājot Rīgas vadību Saskaņas centram.
Piedāvās iniciatīvas
LPP/LC un Saskaņas centrs, kas abi ir Saeimas opozīcijā, bet domē - pie varas, Saeimā iesniegšot priekšlikumus - ja valdības partijas tos atbalstīs, tad pretim varēšot saņemt tādu pašu izpratni. Tikpat labi LPP/LC varot vienoties arī ar TP un citiem politiskajiem spēkiem par kādu iniciatīvu un panākt tai labvēlīgu balsojumu Saeimā, piebilda A.Šlesers. «Es būtu gatavs vadīt valdību, bet man nav mērķis to gāzt, jo pirms vēlēšanām Saeimā tāpat būtiskus lēmumus vairs nespēs pieņemt,» viņš sprieda un uzsvēra, ka LPP/LC nevēlas ieņemt TP vietu šajā valdībā. Jaunā laika frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis par LPP/LC jauno taktiku sacīja, ka ir iespējams lietišķs dialogs un pirmie asni tam jau ir. Nākotnē esot paredzama plašāka opozīcijas partiju iesaistīšana procesos.
Pagājušajā nedēļā A.Šlesers ir ticies ar Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) premjera kandidātu Aivaru Lembergu, kā arī ar TP līderi A.Šķēli, ar kuriem runājis «par visu ko», ieskaitot politisko situāciju valstī. Taču sarunā ar Dienu LPP/LC līderis vismaz trīs reizes atkārtoja vairākus savus jaunos vēstījumus, atgādinot arī to, ka ZZS un TP gāza I.Godmaņa valdību. A.Šlesers teica: «Es arī gribu uzsvērt, ka Šķēle un Lembergs ir koalīcijā ar Repši [Einaru] un Valdi Dombrovski viņa valdībā, bet mēs esam opozīcijā. Kamēr mēs neesam kopā koalīcijā, viņi nav mani sabiedrotie. Mūsu sabiedrotie ir Saskaņas centrs.»