11. septembrī Latvijas Okupācijas muzejā Latviešu strēlnieku laukumā 1 atklāta izstāde 1932. - 1933. gada Ukrainas Golodomors - genocīds pret ukraiņu tautu, kas veltīta veltīta Golodomora upuru atceres 80. gadskārtai.
Izstāde, ko sagatavojis muzejs Ukrainas Golodomora (1932 - 1933) upuru memoriāls, vēstī par vienu no lielākajām katastrofām Ukrainas vēsturē - Golodomoru (tulkojumā - bada nāve), ko izraisīja boļševiku režīma veiktā varmācīgā kolektivizācija. Tās gaitā Ukrainas iedzīvotāju pretošanos apspieda ar plašām represijām, ieskaitot nogalināšanu, izsūtīšanu uz Sibīriju, izlikšanu no mājām.
Bez nomērdētajiem miljoniem Golodomors atstāja arī citas traģiskas sekas: cilvēki saslima ar infekcijas slimībām un dažāda veida psihiskiem traucējumiem. Bija kanibālisma un līķu ēšanas gadījumi. Pastāvīgā bada novājinātās sievietes kļuva neauglīgas. Pieaugušo mirstības dēļ ciemos un pilsētās klaiņoja izsalkuši un izmocīti bērni. Varas iestādes tos vāca un nodeva padomju audzināšanas iestādēs, kur viņi zaudēja savu identitāti - uzvārdu un piederību dzimtajai vietai.
Ukrainas parlaments 2006. gada novembrī pieņēma likumu, kurā šos notikumus atzina par padomju genocīdu pret ukraiņu tautu. Kopš 1999. gada ik gadu 22. novembrī tiek atzīmēta Golodomora upuru piemiņas diena.
Izstādi varēs apskatīt līdz oktobra beigām, kad ekspozīciju Latviešu strēlnieku laukumā slēgs muzeja ēkas pārbūves dēļ.
LETA