Savulaik uzvaras laurus Zemgales vēlēšanu apgabalā plūkusi Tautas partija, tomēr tīkami zemgaliešiem šķiet arī Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) politiķi. Iespējams, tas saistīts arī ar mazliet nostalģiskiem apsvērumiem, jo ZZS ietilpstošās Latvijas Zemnieku savienības vēsturiskā saikne ar zemgalieti Kārli Ulmani ir plaši zināma. ZZS politiķi arī nepiemirst vēlētājiem par šo saikni regulāri atgādināt.
Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš Dienai atklāj, ka atbilstoši aktuālākajiem sabiedriskās domas pētījumu datiem ZZS pozīcijas Zemgalē vēl arvien ir salīdzinoši stiprākas nekā citos Latvijas reģionos.
Tomēr šoreiz Zemgales vēlēšanu apgabalā vēl nav iezīmējies pārliecinošs favorīts.
«ZZS uz papēžiem min Vienotība, Zatlera Reformu partija un Nacionālā apvienība. Izskatās, ka arī Saskaņas centram (SC) ir cerības kaut ko dabūt,» teic A. Kaktiņš.
Tomēr, runājot par SC potenciālo sniegumu Zemgalē, sociologs šim politiskajam spēkam spīdošus panākumus neprognozē, jo zemgalieši, līdzīgi kā kurzemnieki un vidzemnieki, priekšroku parasti dod tā dēvētajām latviskajām partijām.
«Tas ir saistīts ar etnisko balsojumu - nav jau nekāds noslēpums, ka latviešu valodā runājošie vēlētāji savu izvēli parasti izdara no viena partiju spektra, bet krievu valodā runājošie - no cita, un šie partiju spektri īpaši nepārklājas,» skaidro A. Kaktiņš un atzīst, ka vislabākos rezultātus SC varētu gūt Jelgavā.
Baltijas Starptautiskās akadēmijas asociētā profesore Ilze Ostrovska pieļauj, ka ne tikai Zemgalē, bet arī citviet šoreiz nepatīkams pārsteigums varētu gaidīt politiskās partijas, kas tiek saistītas ar tā dēvētajiem oligarhiem, proti, ZZS premjera kandidātu Ai-varu Lembergu un Šlesera Reformu partijas LPP/LC līderi Aināru Šleseru.
Viņasprāt, šīs partijas un to kampaņu vadītāji «neko nav sapratuši» par vēlētāju noskaņojumu un šo partiju kampaņas ir ievirzījušās gluži aplamā gultnē.
«Tā vietā, lai paietu malā uz četriem vai astoņiem gadiem vai vismaz kaisītu pelnus uz galvas, viņi tik turpina jau iepriekš iesākto - uzbrūk Zatleram un Vienotībai. Pat tad, ja šajos pārmetumos ir liela deva patiesības, vēlētāji to vairs nedzird, un šai taktikai būs bumeranga efekts - tā vērsīsies pret viņiem pašiem,» saka I. Ostrovska.