Netālu no Omonijas skvēra Sapfo ielā mīt nevalstiskā organizācija Doctors of the World, kur var saņemt bezmaksas zāles un ārstu konsultācijas tie, kuri nevar atļauties samaksāt par zālēm un līdzmaksājumus valsts apmaksātajai medicīnai.
Mazo pensiju saņēmēji - grieķu pensionāri - ar presi runāt nevēlas. Viņi jūtas neērti un neveikli, ka nonākuši šādā situācijā. Pulksten 10 no rīta pie Doctors of the World ēkas spiežas vairāku desmitu cilvēku pūlis, bet ēkas iekšienē koridoros cieši otram līdzās sēž ļaudis no Bangladešas, Pakistānas, Āfrikas, Grieķijas un citām valstīm. Te ierodas imigranti, kuriem nav dokumentu, tādēļ viņus nepieņem ārsti valsts slimnīcās.
«Pirms diviem gadiem lielākā daļa - ap 95% - mūsu klientu bija imigranti un bēgļi. Kopš 2011. gada sākuma ekonomiskās krīzes ietekmē nāk arvien vairāk Grieķijas pilsoņu. Viņu ir aptuveni 20%,» saka Kristīna Psarra, organizācijas pārstāve. Viņiem trūkst naudas zālēm, un viņiem nav kaut vai piecu eiro (Ls 3,5), lai samaksātu par vizīti pie pirmā ārsta (līdzvērtīgs Latvijas ģimenes ārstam) valsts slimnīcā. Uz šo klīniku pēc zālēm un pie ārstiem nāk pacienti gan ar diabētu, gan ar gripu, gan citām slimībām. Tikai neatliekamos gadījumos ārstēšanās ir par brīvu slimnīcās Grieķijā.
«Lielākoties te nāk vecāki cilvēki, kuru pensija ir ļoti zema, arī jaunas sievietes ar bērniem, kurām nav darba, tādējādi nav sociālās apdrošināšanas,» stāsta K. Psarra. Ja ir maza pensija - 300 eiro -, bieži vien ar to nepietiek īrei, ēdienam un zālēm, piebilst klīnikas galvenā ārste Aspasija Mihalakis.