Šādas bažas SVF ziņojumā patiešām parādās, taču atšķiras konteksts, kādā šo ziņu pasniedza VID, no ziņojuma teksta secināja _Diena_. SVF norāda, ka ir neizprotama VID budžeta apcirpšana laikā, kad tiek pieprasīts pastiprināts darbs nodokļu iekasēšanā. Savukārt no VID izplatītās relīzes var saprast, ka SVF ir pret reorganizāciju kā tādu. VID jau iepriekš norādījis, ka ir pret E.Repšes piedāvāto reorganizāciju, kas samazinātu VID vadības pilnvaras.
Lielākā ziņojuma daļa sastāv no situācijas analīzes nodokļu iekasēšanā pirmajā pusgadā un VID uzdoto mājasdarbu izvērtējuma. Viens no galvenajiem secinājumiem ir, ka VID lielāko daļu resursu tērē mazo uzņēmēju kontrolei, tas ir neefektīvi. No kopējā iekasētā PVN apjoma tikai 10% nāk no mazās uzņēmējdarbības, tādēļ jau gada sākumā SVF ieteica vairāk resursu novirzīt darbam ar lielajiem nodokļu maksātājiem. Pirmajā pusgadā lielo nodokļu maksātāju kategorijā VID palielinājis administrējamo uzņēmumu skaitu no 69 līdz 432. No šiem uzņēmumiem iekasēto nodokļu apjoms ir 40% no kopējās PVN masas, kas joprojām nav pietiekami. Pasaules prakse rāda, ka no lielajiem nodokļu maksātājiem kopumā iekasē 70% no kopējās nodokļu masas, tādēļ VID pastiprināti jāturpina darbs šajā virzienā, norāda SVF. Ieteikts arī norakstīt mazos parādus, kuru atgūšana VID nav ekonomiski izdevīga un pagarināt nodokļu maksājumu termiņus, lai saglabātu uzņēmumu dzīvotspēju.
SVF ziņojumā piemin VID sākto reorganizāciju un ka izstrādāti divi reorganizā- cijas plāni - VID un FM piedāvātie -, taču to efektivitāti nevērtē. SFV, kas VID darbu analizēja šogad janvārī un jūlijā, tikai norāda, ka VID no 5000 darbinieku plāno atlaist 1200. SVF pauž satraukumu, ka 900 no tiem ir muitnieki un nodokļu inspektori, kuru darbs vistiešāk saistīts ar nodokļu iekasēšanu. VID budžets šogad samazināts par 44%, tādēļ SVF norāda, ka «racionalizācija un restrukturizācija ekonomiskās krīzes laikā VID ir riskanta stratēģija». Tas varētu ietekmēt efektīvu nodokļu iekasēšanas darbu.
Diena jau rakstīja, ka E.Repšes vadītās Finanšu ministrijas VID reorganizācijas plāns samazinātu VID šefa Dzintara Jakāna pilnvaras un vietnieku skaitu. Ja šis plāns stāsies spēkā, visticamāk, amatu zaudēs VID šefa vietnieks Vladimirs Vaške- vičs, kurš apsūdzēts par nepatiesi norādītām ziņām amatpersonas ienākumu deklarācijā. E.Repše jau pateicis, ka VID jāstrādā cilvēkiem ar «nevainojamu reputāciju». VID Finanšu ministrijas reorganizācijas plāns nepatīk, jo esot pārāk politizēts. Līdzīgi uzskata Tautas partija, kas jau divas nedēļas novilcinājusi jaunā plāna virzību izskatīšanai valdībā. Tieši TP ministru vadībā pēdējos gadus strādāja VID, un šo partiju apmierināja VID personāla vadības politika - saglabāt amatos cilvēkus, kas lielākoties par kukuļņemšanu figurē dažādos kriminālprocesos. Vēl pirms pāris mēnešiem tādi bija 25 - pārsvarā Latgales muitnieki un Finanšu policijas darbinieki.
Paralēli ceturtdienas rītā kāda Latvijas radiostacija izplatīja nepārbaudītu informāciju, ka E.Repše parakstījis pavēli par Dz.Jakāna atstādināšanu no amata. Patiesībā E.Repše trešdien bija parakstījis rīkojumu par Dz.Jakāna došanos atvaļinājumā. Šāda nepatiesa informācijas izplatīšana tikai vēl vairāk pastiprina atsevišķu politisko spēku kultivēto fonu, ka E.Repše reorganizāciju sācis, lai izrēķinātos ar VID vadību.