Nevar noliegt, sava loģika šajā izkārtojumā ir. Vīns noteikti ir juteklisks un baudāms - kā viss šajās grāmatās aprakstītais, un visjutekliskākais no vīniem ir šampanietis vai kāds no tā tuvākiem vai tālākiem radiniekiem. Ņemot vērā, ka ikvienu priecīgu brīdi var atzīmēt ar glāzi burbuļojoša dzēriena, tad šoreiz divi kandidāti atbilstošai situācijai.
Baron Knyphausen Riesling Brut Deutscher Sekt 2009.
Tāpat kā jebkuram vīnam, arī Sekt var ievērojami svārstīties cena, kvalitāte un izcelsme. Sekt var būt tikai dzirkstošais vīns, kas pudelēs pildīts Vācijā, bet vīnogu izcelsme var būt visdažādākā, tās var būt audzētas arī ārpus Eiropas Savienības robežām. Tāpat kā jebkuram vīnam, arī Sekt ir svarīga vīnogu izcelsme - jo precīzāk tā definēta, jo lielāka iespēja, ka mums ir darīšana ar kvalitatīvu dzērienu. Uzraksts Deutscher Sekt norāda, ka vīnogas ir nākušas no Vācijas un šajā gadījumā no diviem Knyphausen piederošiem dārziem Steinmorgen un Michelmark, kas ievērojami paaugstina uzticamības pakāpi. Šeit 1141. gadā sāka rosīties cisterciešu mūki, stādot vīnogas un izkopjot vīna gatavošanas prasmes.
Cantine Maschio Valdobbiadene DOCG 2010, Prosecco Superiore, Extra Dry
Pēdējo dažu gadu laikā piedzīvojis eksplozijai līdzīgu popularitātes pieaugumu, Prosecco turpina savu uzvaras gājienu. Iespējams, ka popularitātes noslēpums ir tā universālā garša (ne pārāk skābs, ne pārāk salds), demokrātiskā cena vai Bellini kokteilis (Prosecco ar persiku sulu vai biezsulu). Visbiežāk Prosecco atpazīst pēc tradicionālā noformējuma, kad pudeles korķis tiek nofiksēts ar auklu - šādus Prosecco dēvē par frizzante vai pusdzirkstošajiem (mazāk burbuļu). Augstvērtīgākie un vairāk burbuļojošie ir iepakoti kā šampanietis un etiķeti rotā ražas gads, kā arī precīzāka norāde par izcelsmi, šajā gadījumā Valdobiadenes pilsētas apkaime. Visbiežāk sastopamā Prosecco salduma/sausuma pakāpe ir Extra Dry - pussauss, jebkurā gadījumā tam ir vairāk cukura nekā Brut versijai.