Mirst slimību dēļ
Arheoloģisko izrakumu pētījumi likuši secināt, ka cilvēces pirmsākumā mūža ilgums bijis ap 30 gadu. Arī mūsdienās līdz 30-40 gadu vecumam ar mūža garumu tikpat kā nav problēmu. Pēdējos gadu tūkstošos veidojušies atzinumi par dzīvesveidu, pārtiku, veselīgu vidi, dažādiem spēcinošiem līdzekļiem, daudzu slimību novēršanu un ārstēšanu ir pagarinājuši vidējo dzīves ilgumu, kas mūsdienās sasniedz 70-80 gadu. Sevišķi pēdējos gadsimtos strauji attīstījās medicīnas ietekme uz mūža garumu, attālinot priekšlaicīgu novecošanos un pāragru nomiršanu miljoniem cilvēku. Citējot J. Dravnieku: «Vecums īstenojas caur slimībām. Mūsu atbalsta punkts ir fakts, ka cilvēki galvenokārt mirst nevis no dabiska vecuma iestāšanās, bet gan no slimībām: miokarda infarkta, insulta un vēža. Tieši slimības kopumā veido novecošanas patoloģiju.» I. Mečņikovs (1845-1916) uzskatīja, ka novecošanās iemesls ir organisma saindēšanās ar zarnu traktā mītošajiem mikroorganismiem. Lai neitralizētu šo procesu, viņš ieteica katru vakaru pirms gulētiešanas izdzert glāzi rūgušpiena. Viņš arī mēģināja izstrādāt serumu, kas stimulētu šūnu darbību, atjauninātu organismu. Kaut ko līdzīgu šādam serumam izgatavoja akadēmiķis A. Bogomoļecs. Tā sastāvs patiesi it kā paaugstina novecojoša organisma izturību, un tā iedarbība zināmā mērā ir atjaunojoša. Savukārt šveiciešu ārsts P. Nīganss centās atjaunināt organismu, injicējot serumu no tikko dzimušu dambriežu audiem.
Cerības vieš hormoni
Atjauninoša darbība piemīt arī dažādām vielām. Pelēm tika ievadīts bišu māšu pieniņš, un peļu dzīves ilgums palielinājās divas reizes. Gerontologi iesaka izmantot bišu maizi, ginka auga ekstraktus. Tomēr vislielākās cerības organisma atjaunošanā saistās ar hormoniem. Kad pavecākiem cilvēkiem sāka injicēt vairogdziedzera hormonu, rezultāts bija pārsteidzošs. Sākās visa organisma atjaunotne, tomēr efekts bija īslaicīgs. Amerikāņu ārsts Roberts A. Vilsons izstrādājis sarežģītu ārstēšanās kursu, kurā ietverta speciāla diēta, vitamīni un mikroelementi apvienojumā ar sievišķo dzimumhormonu estrogēna un progesterona injekcijām. Tiek apgalvots, ka viņam izdevies apstādināt novecošanu un pat pagriezt procesu pretējā virzienā. Tā viņš it kā padarījis sievietes jaunākas. Jau vairākus gadus kādā Zviedrijas klīnikā notiek veiksmīgi eksperimenti ar timozīna hormonu. Eksperimenti ar pelēm pārspējuši visas cerības. Hormons peļu novecošanu apstādinājis tik ļoti, ka šķiet - laiks apstājies. Hormona injekcijas ir veiktas arī cilvēkiem. Kāds žurnālists ticies ar sievieti klīnikā, kurai pēc izskata devis ne vairāk par 60 gadiem. Patiesībā tā bijusi 89 gadus veca. Eksperimentējošais ārsts uzskata, ka ar regulārām timozīna injekcijām dzīves garumu varētu palielināt līdz 130 gadiem.
Veselīgs dzīvesveids
Pastāv arī viedoklis, ka galvenais esot nevis hormoni, bet gan brīvo radikāļu uzkrāšanās organismā. Vajadzētu meklēt metodi, kā tos neitralizēt. Eksperimentos ar pelēm tikuši izmantoti pavisam vienkārši konservanti, kurus pievieno eļļai, lai tā nebojātos. Salīdzinājumā ar kontrolgrupu šīs peles nodzīvoja pusotru reizi ilgāk. Rezultāti gan nav visai pārliecinoši, taču eksperimenti tikko sākušies. Tomēr iegūtie rezultāti vēl nav ticami pierādīti un medicīnas zinātne tos nevar rekomendēt. Jaunu daudzsološu lappusi mūža pagarināšanas sakarā paver perspektīvie pētījumi gēnu līmenī. Iespējams, pēc dažiem desmitiem vai simtiem gadu novecošanās un vecuma problēma pavirzīsies uz priekšu un līdz kādai robežai mūža ilgumu varēs pagarināt. Bet, atgriežoties pie šodienas realitātes un iespējām, Jaunības eliksīrs nav vis brīnumzālīte, bet veselīgs vai, pareizāk sakot, slimību neprovocējošs dzīvesveids. Veselīgu dzīvesveidu raksturo sabalansēts psiholoģiskais stāvoklis, mērens uzturs, pietiekama fiziskā aktivitāte, arī sekss, izvairīšanās no vielu atkarības (narkotikām, alkohola, nikotīna). Tikko piedalījos Latvijas Sporta veterānu savienības 50 gadu jubilejā. Stalti un veselīgi izskatījās pat 80 un 90 gadu veci sportisti. Viņus nemoka ne aptaukošanās, ne galvas reiboņi, ne locītavu sāpes, bet seju rotā mierīgs smaids. Lūk, viens no jaunības eliksīra piemēriem!
Ģimenes ārsts Dr. med. A. Lasmanis