«Produkti var nokļūt arī pagrīdes noliktavās, kur var noberzt vai notīrīt derīguma termiņus. Ja atrodas tādi darboņi, tad ir plašas iespējas otrreizējai tirgošanai,» stāsta dienesta Pārtikas izplatīšanas un uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.
Pēdējais skaļākais šāda veida pārkāpums nāca gaismā nupat, kad PVD noliktavā Rīgā uzgāja četras tonnas kafijas Merrild ar viltotu derīguma termiņu. Daļa kafijas iepakojumu jau bija pārmarķēta, daļai oriģinālais derīguma termiņš bija notīrīts, bet jauns vietā uzspiests vēl nebija. Patlaban kafijas izplatīšana ir apturēta, un tā būs jānosūta iznīcināšanai.
Mazumtirgotāju kooperācija Baltstor, kas darbojas ar zīmoliem Mego, Maxi Vesko, Mini Vesko un Vesko, kafiju ar beigušos derīguma termiņu iegādājusies no kāda PVD nereģistrēta uzņēmuma. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem Baltstor piemēros desmit līdz 500 latu naudassodu. PVD turpmāk šo uzņēmumu uzraudzīs pastiprināti.
T. Marčenkova šajā pārkāpumā saskata «sistēmas pazīmes», taču ne visos gadījumos derīguma termiņa neievērošana ir ļaunprātīga, biežāk tā ir skaidrojama ar neuzmanību.
Atsevišķu statistiku par pārkāpumiem, kas saistīti ar ilgāku pārtikas tirgošanu, nekā tas ir atļauts, PVD neapkopo. Parasti tie veido ap 5-10% no kopējā pārkāpumu skaita un visbiežāk tiek konstatēti tirdzniecības vietās ar lieliem produkcijas krājumiem - lielveikalos un vairumtirdzniecības noliktavās, atzīmē T. Marčenkova.