Situācija reģionā ir nokaitēta kopš pagājušās sestdienas, kad Ķīna informēja, ka virs Dienvidķīnas jūras vienpusēji pasludina tā saucamo pretgaisa aizsardzības identifikācijas zonu, un piekodināja, ka ikvienam lidaparātam, kas to šķērso, ir jāinformē Ķīnas varasiestādes. Ķīnieši brīdināja, ka pret šī nosacījuma pārkāpējiem varot piemērot «ārkārtas aizsardzības pasākumus».
Pretgaisa aizsardzības zona iekļauj arī Japānas kontrolētās Senkaku salas (Ķīnā dēvē par Diaojui), uz kurām pretenzijas izteikušas arī Ķīna un Taivāna, un zemūdens klinti, ko Dienvidkoreja uzskata par savu teritoriju.
Japāna, kas neatklāja, kad tās militārie lidaparāti ir šķērsojuši zonu, apgalvo, ka virs Dienvidķīnas jūras veikusi regulārās «izlūkošanas darbības», bet Dienvidkorejas izlūklidmašīna tur ielidojusi otrdien, vēsta BBC.
Japāņu un dienvidkorejiešu rīcība sekoja pēc tam, kad otrdien pāri Senkaku salām pārlidoja divi neapbruņoti ASV bumbvedēji B-52, kas par to neinformēja Ķīnu.
Savienotās Valstis kritizējušas Ķīnas lēmumu par zonas izveidi un apsolījušas, ka sniegs Japānai militāru aizsardzību, ja tai tāda būs nepieciešama, ar Ķīnu risinot strīdus par Senkaku salām. ASV valsts sekretārs Džo Baidens jautājumu paredzējis pārrunāt, nākamnedēļ viesojoties Ķīnā.