Jau ziņots, ka Krievija pagājušajā nedēļā noteica embargo lielākajai daļai pārtikas produktu, kas tiek importēti no ES, ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu.
Lietuvas Gaļas pārstrādātāju asociācijas direktors Egidijs Mackevičs atzinis, ka lielākās problēmas varētu rasties liellopu audzētājiem. «Lietuvā liellopu cenas ir zemākas nekā citās ES valstīs. Tas bija galvenais iemesls, kāpēc šo gaļu mēs varējām vest uz austrumu valstīm. Eksporta aizliegums radīs problēmas, jo šo gaļu Lietuvas audzētājiem nāksies pārdot ES iekšējā tirgū,» skaidro E. Mackevičs.
Lietuvas Dārzeņu audzētāju asociācijas vadītāja Zofija Cironkiene portālam 15min.lt atzinusi, ka «aizliegums radīs problēmas visai ES, tāpēc visu valstu audzētājiem būs jāmeklē jauni tirgi, nemaz jau nerunājot par kaimiņvalsti Poliju, kuras pārtikas preces Lietuvas tirgos jau tā vienmēr bijušas lētākas.» Viņa gan pieļāvusi, ka iekšējo patēriņu varētu palielināt.
Lauksaimniecības produkcijas pārstrādes uzņēmumu grupas Kauno Grūdai vadītājs Tautvīds Barštis atzinis, lai arī uz Krieviju uzņēmums eksportējis tikai 5-7% produkcijas, naudas izteiksmē tas nozīmē 2,9-5,8 miljonus eiro mēnesī. Viņš gan piebilst, ka šī nauda vēl nav jāuzskata par zaudētu. «Ne jau valstis biznesu Krievijā taisa, daudz kas balstīts uz cilvēciskām attiecībām. Brauksim, runāsimies, tad jau redzēsim,» izteicies uzņēmējs.
Kompānijas Rokiškio pienas vadītājs Daļus Trumpa vēl pirms Krievijas paziņojuma par sankcijām laikrakstam Verslo žinios atzina, ka eksportēt piena produkciju uz Krieviju jau labu laiku kļuvis sarežģīti un pieprasījums vairs nav bijis tik liels kā pērn.
Nordea bankas Lietuvā ekonomists Žīgimants Maurics norādījis, ka Krievijas sankcijas vērstas tikpat kā pret visu Rietumu pasauli, tāpēc ražotāji saskarsies ar pārprodukcijas problēmu.
Jautāts, vai Lietuvā nesāks ieplūst lētāka ārvalstu ražotāju produkcija, Ž. Maurics gan atbildējis, ka Lietuvas tirgus ir mazs un «šajā gadījumā tas mūs glābj». «Intensīvākās cīņas risināsies par lielākiem tirgiem. Tiks arī meklēti ceļi, kā sankcijas apiet. Piemēram, varētu būt tā, ka mēs eksportēsim uz Azerbaidžānu, bet tā savukārt vedīs produkciju uz Krieviju,» prognozē ekonomists.
LETA