Pirmkārt, būtu jānoskaidro, vai kaķis iezīmē teritoriju vai tomēr patiešām atvieglojas/pačurā. Viens no viediem, kā to atšķirt, ir aplūkot vietas, kurās kaķis nokārtojas. Teritorijas iezīmēšanas gadījumā parasti urīns tiek izšļākts uz vertikālām virsmām - sienām, durvīm, aizkariem, mēbelēm. Urinēšanas gadījumā urīna peļķes būs uz horizontālām virsmām - biežāk uz grīdas, saimnieku gultā utt. Tāpat iezīmēšanas gadījumā urīns tiks izdalīts mazākā daudzumā, savukārt pēc pačurāšanas būs redzama kārtīga peļķīte.
Otrkārt, ja kaķis pēkšņi sācis čurāt ārpus kastītes, sākumā jāizslēdz iespējamās veselības problēmas - urīnpūšļa iekaisums, nieru slimības, dzemdes/sēklinieku saslimšanas, jo šīs slimības bieži ir sāpīgas, līdz ar to kaķis nomācošās sāpes saista ar kastīti, tāpēc čurā citur, domājot, ka tur sāpes nejutīs. Tāpēc, sastopoties ar neadekvātu kaķa rīcību, vispirms jādodas pie veterinārārsta. Ja nekādas fiziskas saslimšanas netiek diagnosticētas, visticamāk, šādai urinēšanai ir psiholoģisks cēlonis.
Lai noteiktu apstākļus, kas izraisījuši kaķa čurāšanu ārpus kastītes, patiesībā jāmēģina saprast, ko kaķis domā un jūt. Dzīvnieks iezīmē teritoriju, lai pasargātu to no citiem sugas brāļiem un to aizsargātu. Ja tas notiek mājās, jādomā, kādēļ un no kā kaķis grib sevi pasargāt? Kāpēc viņš mājās vairs nejūtas droši, no kā jūtas apdraudēts?
Kaķi ir ļoti konservatīvi dzīvnieki. Viņi grūti pielāgojas jaunām situācijām, kaķiem nepatīk pārmaiņas ikdienas dzīvē, līdz ar to iemesli dzīvnieka nedrošībai var būt:
jauna mājdzīvnieka iegāde (cits kaķis, kāmis, putniņš, pat zivtiņas utt.);
mainījušies apstākļi ģimenē (zīdaiņa piedzimšana, jauns dzīvesbiedrs, kāds aizgājis no ģimenes utt.);
mainījusies vide (remontdarbi, nomainīts vecais dīvāns, uz kura kaķis visu laiku gulējis, pārbīdītas mēbeles u. c.).
Lai dzīvnieka čurāšanu ārpus kastītes novērstu, jāiztīra jebkādas urīna smakas ārpus viņa tualetes, lietojot tādus mazgāšanas līdzekļus, kuri nesatur amonjaku! Tas tādēļ, ka kaķa urīnā arī ir amonjaks, tāpēc šī viela tikai pastiprinās dzīvnieka destruktīvo uzvedību.
Iezīmētās vietas jāiztīra rūpīgi un pamatīgi, segas un paklāji jānomaina.
Var mēģināt sačurātās vietas apsmidzināt ar citronūdeni (kaķiem ļoti nepatīk citrona smarža), var mēģināt izmantot izsmidzināmos sintētiskos feromonus, kas nomierina kaķi un nopērkami zooveikalos.
*Olaines veterinārā centra all4pets veterinārārste