Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Otrdiena, 12. novembris
Kaija, Kornēlija

Kavē gan strīdi, gan politiskās spēles

Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likumprojekts, kurš piesaka diezgan revolucionāras pārmaiņas valsts uzņēmumu pārvaldībā, vēl joprojām nav ticis tālāk par pirmo lasījumu Saeimā. Otrajam lasījumam iesniegto priekšlikumu skaits pārsniedz 180. Dienas aptaujātie politiķi to skaidro ar vēlmi «izdiskutēt visas problēmas», savukārt eksperti norāda uz politiskās gribas trūkumu.

Likumprojekta pieņemšana ir izšķirīgi svarīga, lai Latvija 2015. gadā varētu pievienoties ietekmīgajam attīstīto valstu «klubam» - Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (OECD), jo valsts uzņēmumu pārvaldes reforma ir viena no būtiskākajām OECD prasībām Latvijai.

Mazina ministriju lomu

Likumprojekta būtība - valsts kapitālsabiedrību pārvaldībai jānotiek atklātāk un caurskatāmāk, īpaši tas attiecināms uz finanšu izlietojumu. Tādējādi tiktu pārskatīta arī līdzšinējā uzņēmumu ziedojumu prakse, kas daudzkārt bijusi sabiedrībai neizprotama un vedinājusi domāt par ziedojumu saistību ar atbilstošās nozares ministra pārstāvētās partijas politiskajām interesēm.

Likumprojekts paredz, ka uzņēmumu pārvaldība notiks centralizēti nevis tikai nozaru ministriju līmenī, turklāt tiks veidots īpašs valsts kapitālsabiedrību pārvaldības birojs, kurš uzraudzīs kapitālsabiedrību pārvaldību pēc vienotiem kritērijiem. Tas, protams, mazinās nozaru ministriju ietekmi valsts kapitālsabiedrībās.

Lai izvērtētu deputātu iesniegtos priekšlikumus, Saeimas Tautsaimniecības komisija izveidojusi darba grupu. Galvenie strīdus objekti ir valsts kapitālsabiedrību pārvaldības biroja funkcijas un kompetence un uzņēmumu padomju atjaunošana.

Darba grupas vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica (RP) atzīst, ka pašlaik likumprojektam nav vairākuma atbalsta koalīcijā, taču esot cerības tādu panākt. «Ja mēs gribam pievienoties OECD 2015. gadā, tad likumprojekts trešajā lasījumā jāpieņem līdz Jāņiem,» skaidro Z. Kalniņa-Lukaševica. Deputāte norāda, ka iebildumi pārsvarā saistīti ar kapitālsabiedrību pārvaldības centralizāciju, jo tā mazina nozaru ministriju lomu.

«Lielākie iebildumi pašlaik nāk no Zemkopības ministrijas (ZM) un Satiksmes ministrijas (SM). Ir vērojami centieni mazināt biroja nozīmību un funkcijas,» bilst Z. Kalniņa-Lukaševica. Jānorāda, ka ZM pieder kapitāldaļas desmit uzņēmumos un meitasuzņēmumos, no kuriem vislielākais ir Latvijas valsts meži, SM - 22 uzņēmumos un to meitasuzņēmumos, bet lielāko vidū ir Latvijas dzelzceļš, Latvijas pasts, starptautiskā lidosta Rīga un aviokompānija airBaltic.

Uztrauc biroja funkcijas

Z. Kalniņa-Lukaševica skaidro, ka ministrijām joprojām būs nozīmīga loma kapitālsabiedrību pārvaldībā. «Mēs nošķirsim uzņēmumu darbības stratēģiju, par kuru tāpat kā līdz šim atbildēs nozaru ministrijas, no finanšu pārvaldības, kuru īstenos birojs.»

Z. Kalniņa-Lukaševica arī uzsver, ka jāatjauno savulaik likvidētās uzņēmumu padomes. «Nav normāli, ja valsts uzņēmumā Latvenergo, kura vērtība ir četri miljardi eiro, ir tikai viens valsts kapitāldaļu turētājs - Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs.» Taujāta, vai likumprojektā iestrādāts mehānisms, kā izvairīties no politiskajiem ielikteņiem uzņēmumu padomēs, deputāte atbild apstiprinoši: «Uzņēmuma padomju locekļus atklātā konkursā izraudzīsies birojs. Tā ka jebkāda politiski motivēta savējo iebīdīšana nebūs iespējama.» Darba grupas vadītāja gan atzina, ka vēl nav runāts par paša biroja vadītāja un tā locekļu izraudzīšanās mehānismu un atalgojumu.

Darba grupas loceklis un SM parlamentārais sekretārs Viktors Valainis (neatkarīgais deputāts) uzsver, ka SM neiebilst pret pašu likumprojektu un to, ka valsts kapitālsabiedrību pārvaldībā nepieciešama lielāka atklātība un caurskatāmība.

«Mūs uztrauc biroja funkcijas un kompetences, kas pašlaik nav precīzi atrunātas. Piemēram, kas notiek, ja birojs neatbalstīs ministrijas izstrādāto stratēģiju kādā uzņēmuma pārvaldībā? Jā, likumprojektā ir atrunāts, ka tad šo jautājumu skata Ministru kabinets. Taču, ja tiek pieņemts kompromisa variants, nozares ministrs par to nevarēs uzņemties atbildību. Mūsuprāt, ja birojs iebilst pret nozares ministrijas izstrādāto stratēģiju, tad birojam arī jāuzņemas atbildība. Piemēram, pašlaik veiksmīgas stratēģijas rezultātā airBaltic ir izvilkts no zaudējumiem, tiek virzīts uz peļņu. Ja tiks mainīta stratēģija un uzņēmums atkal ies uz leju, tad jāsaprot, kas par to atbildēs,» savas šaubas pauž V. Valainis.

Sabiedrība nesapratīs

ZM, kurai arī ir ne mazums iebildumu, parlamentārais sekretārs Gatis Ābele (ZZS) uzsver, ka visi nepieciešamie uzlabojumi valsts kapitālsabiedrību pārvaldībā veicami pašreizējā likuma ietvaros. «Jaunam likumam vienmēr ir riski, ka kaut kas praksē var nestrādāt. Un valsts uzņēmumu gadījumā šī «nestrādāšana» var nest lielus zaudējumus. Tādēļ mēs iestājamies par to, lai tiktu uzlabots pašreizējais likums,» norāda G. Ābele un bilst, ka pilnībā atbalsta biroja izveidi, jo tas atbilst starptautiskajai praksei. Taču viņš kategoriski iestājas pret valsts uzņēmumu padomju atjaunošanu. Iebildumos gan jaušamas rūpes par to, kā šādu soli priekšvēlēšanu laikā uztvers sabiedrība. «Laikā, kad mūsu sabiedrībā aktuāla tēma ir ienākumu nevienlīdzība, atkal radīt jaunas no valsts budžeta ļoti labi apmaksātas darba vietas nebūtu pareizi. To arī nesaprastu sabiedrība,» pārliecināts G. Ābele.

Finanšu eksperts Ģirts Rungainis norāda, ka jaunais likumprojekts «ir solis pareizajā virzienā. Pašlaik valsts uzņēmumi darbojas kā dažādu grupu interešu īstenošanas instrumenti, un to pārvaldības sistēma nav pietiekami caurspīdīga». Ģ. Rungainis arī aktīvi iestājas par uzņēmumu padomju atjaunošanu, kurās vajadzētu būt pārstāvētam nevalstiskajam sektoram, nozares ekspertiem un valsts sektoram - taču ne politiķiem. Šāda sistēma darbojas visās attīstītajās valstīs, un politiķiem nevajadzētu aizsegties ar lozungu «tauta nesapratīs».

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Likumprojekta gaita

2012. gadā Ekonomikas ministrija toreizējā ministra Daniela Pavļuta vadībā uzsāk likumprojekta izstrādi.
2012. gada 19. jūnijā ar Ministru prezidenta rīkojumu tiek izveidota Pārresoru koordinācijas centra vadīta darba grupa reformu izvērtēšanai, kurai jāsagatavo ziņojums līdz 2013. gada 1. maijam.
2013. gada 8. augustā likumprojekts tiek atbalstīts valdībā.
2013. gada 19. septembrī Saeima likumprojektu atbalsta pirmajā lasījumā.
Uz otro lasījumu iesniegti 180 priekšlikumi.
Ja Latvija vēlas pievienoties OECD 2015. gadā, likumprojekts trešajā lasījumā jāpieņem līdz Jāņiem.
Avots: Saeima, MK

Valstij un pašvaldībām

Valstij pilnībā pieder 67 kapitālsabiedrības.
Piecās kapitālsabiedrībās valstij ir izšķiroša ietekme.
75 kapitālsabiedrībās valsts ietekme ir mazāka par 50%.
26 kapitālsabiedrībās valstij ir netieša ietekme (meitas sabiedrības).
No 13 ministrijām kapitālsabiedrības ir 11 ministrijām (to nav Aizsardzības ministrijai un Ārlietu ministrijai).
Valsts kapitāldaļu turētājs ir vai nu atbilstošās ministrijas valsts sekretārs, vai arī valsts sekretāra vietnieks.
323 kapitālsabiedrības vienīgais dalībnieks ir pašvaldība, 39 kapitālsabiedrības ir pašvaldību izšķirošajā ietekmē un 243 gadījumos kādai no pašvaldībām pieder 50 un mazāk % kapitāla daļu kādā kapitālsabiedrībā.Avots: Pārresoru koordinācijas centrs

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Salivans: Baidens ar Trampu runās par atbalstu Ukrainai

ASV prezidents Džo Baidens, trešdien Baltajā namā tiekoties ar prezidenta vēlēšanu uzvarētāju Donaldu Trampu, kā sagaidāms, mudinās Trampu turpināt atbalstu Ukrainai, telekanālam CBS sacīja prezide...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?