Ārstniecības augus var vākt, kamēr tie ir pilnziedā. Nav ieteicams lasīt ziedus, kuri jau pārzied vai grasās to darīt. Augus zāļu tējām lasa sausā laikā vai dienas pirmajā pusē pēc rasas nožūšanas. Sausas drogas ātrāk žūs, un tajās būs lielāka aktīvo vielu koncentrācija. Žāvējot augu lapas, lakstus un ziedus, tie jāsargā no saules, lai augi nesadeg un nenoārdās aktīvās vielas. Tās kaltē, plāni izklājot vai sienot kūlīšos vēsā, ēnainā vietā. Kaltēšanai izmantojamas nojumes, bēniņi, šķūņi - vietas, kur ir laba gaisa cirkulācija un nav saules. Augi laiku pa laikam jāapmaisa, lai tie nesāk pelēt.
Izkaltētās drogas glabā ēnainā vietā kumodē vai skapī auduma, papīra maisiņos vai kārbās ar vāku. Dažās drogās mēdz iemesties kaitēkļi, tāpēc tās laiku pa laikam jāpārskata.
Ko vākt? Katram augam ir daudzpusīgs ķīmiskais sastāvs, līdz ar to viens augs daudzpusīgi iedarbosies uz organismu. Lai nesaslimtu, tējas ieteicams lietot profilaksei visu cauru gadu, saka V. Eniņa.
Populārākās drogas, kas ārstē
Kumelītes - ar pretiekaisuma, nomierinošu, antialerģisku darbību. Var izmantot arī vanniņās un peldēm, it sevišķi bērnu veselībai.
Liepziedi - klasisks sviedrētājs, ar nomierinošu darbību, var izmantot arī vannas peldēm - atslābinās un mīkstinās ādu.
Mārsils - ar nomierinošu, atkrēpojošu iedarbību, piemēram, ja ir klepus.
Asinszāle - gremošanas traucējumu novēršanai, ar pretiekaisuma darbību, labs antibakteriāls līdzeklis.
Sarkanais āboliņš - ar pretiekaisuma darbību, labs pretsklerozes līdzeklis.
Baltā panātre - labs pretiekaisuma līdzeklis, izmanto ginekoloģiskajās tējās un citu iekaisumu mazināšanai, labs vitamīnu avots.
Pelašķis - ja moka klepus, bronhīts, saaukstēšanās slimības vai iekaisums.