Trešā koalīcijas partnere - Reformu partija (RP) - pašvaldību vēlēšanās piedalījās pirmo reizi, un arī tai tagad būs savi pārstāvji novados un pilsētās. Liepājas pilsētā un Kokneses novadā RP nostartēja pat ar ļoti labiem panākumiem. Gan Kokneses mērs Dainis Vingris, kurš ieguva 10 no 15 vietām, gan Liepājas uzņēmējs Jānis Vilnītis pirms pievienošanās Reformu partijai ir guvuši politisko pieredzi jau citās partijās. J. Vilnītis pirms četriem gadiem Liepājas domē bija ievēlēts no LPP/LC. Savukārt pieredzi Tautas partijā savulaik guva RP saraksta līderis Preiļu novadā - tajā Jāzeps Šņepsts ieguva Reformu partijai trīs vietas. No Vienotības ar labiem panākumiem, nodrošinot vairākumu domē, ir startējusi Astrīda Harju Apē, Vilnis Špats - Cesvaines novadā, Indulis Trapiņš - Ikšķiles novadā. VL-TB/LNNK ir izredzes saglabāt Saulkrastu novada domes vadību, izkonkurējot Vienotību.
Taču pārstāvniecību reģionos ir palielinājis arī Saskaņas centrs, kura saraksts Rīgā nodrošināja sev vairākumu, atstājot opozīcijā Visu Latvijai!-TB/LNNK un Vienotību - tā turklāt palika trešā aiz Nacionālās apvienības. Lūgti to vērtēt, atsevišķi Vienotības pārstāvji atzina, ka daudz ko, iespējams, izšķīra pēdējās LTV1 rīkotās debates Izvēlies nākotni. Tajās S. Ēlerte bija kritiska un asa pret Rīgā valdošajiem, turpretim VL-TB/LNNK saraksta līdere Baiba Broka - «labā meitene». Iespējams, arī S. Ēlerte būtu varējusi tāda būt, ja vien Vienotības deputāti domē būtu kvalitatīvāk veikuši savus pienākumus opozīcijā, neatstājot visu kritiku uz pēdējo vakaru. Lūgta komentēt šo LTV1 debašu ietekmi uz rezultātu, Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, kura tās vēroja klātienē, Dienai atzina - diskusija ir parādījusi, ka Vienotība un Visu Latvijai!-TB/LNNK aizstāv vienādu politiku, «bet šajā sacensībā uzvarēja Baiba Broka». Vēlēšanu rezultāti liecina, ka arī turpmāk valdības un lielākās pašvaldības sadarbība būs apgrūtināta. Valdības partiju pārstāvjiem nav izredzes vadīt nevienu no lielajām pilsētām, ja nu vienīgi Liepājas domi.
Visas koalīcijas partijas pēc pašvaldību vēlēšanām ir atskārtušas, ka tām ir kaut kas jādara, lai nākamgad Saeimas vēlēšanās latvisko partiju ietekme nesamazinās vēl vairāk. Jau vēlēšanu naktī to birojos bija dzirdamas runas, ka valdībā būs nepieciešamas pārmaiņas. Ikreiz tiek atgādināts, ka Visu Latvijai!-TB/LNNK tajā ir pārstāvēta ar diviem ministriem, savukārt Reformu partijai, kuras popularitāte samazinās un kura arī Rīgas domē neiekļuva, ir pieci ministri. Viens no viņiem - izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis - ir arī potenciālais partijas līderis, par ko RP lems jūlijā. Interesanti, ka viņa konkurents uz šo posteni ir Liepājas mēra kandidāts J. Vilnītis, kuru RP vadībā vēlas redzēt reģionu pārstāvji.
«Ja Nacionālā apvienība vēlas papildu ministru amatus, tad ir nevis jādod kaut kādi mājieni par valdības šūpošanos, bet ir jānāk uz koalīcijas sadarbības padomes sēdi ar priekšlikumu,» teica V. Dombrovskis. Viņš gan vairāk vēlējās vērsties pie Vienotības, jo valdības vadītāja pienākums ir saliedēt komandu. «Pašvaldību vēlēšanu rezultāti nav tikai stāsts par mums. Tas ir signāls visai valdošajai koalīcijai,» teica V. Dombrovskis. Viņš norādīja uz valdības nespēju pieņemt ar būtiskām reformām saistītus lēmumus, tā vietā Vienotība fokusējas tikai uz eiro ieviešanu. Valdošie politiskie spēki nevar cerēt uz labu rezultātu nākamgad Saeimas vēlēšanās, ja turpinās cits citu apkarot, uzskata RP pārstāvis. Viņa teiktais saskanēja ar to, ko sacīja E. Cilinskis. Viņš uzskata - ja koalīcijas partijas arī turpmāk vairāk akcentēs nepatiku cita pret citu un nerēķināsies cita ar citas prioritātēm, «tad nākamajās vēlēšanās nebūs nekā laba». VL-TB/LNNK frakcijas vadītājs nesola ģenerēt valdības krīzi, bet esot skaidrs, ka valdībai «kaut kādā attieksmes līmenī ir jāmainās».
Vienotības līdere S. Āboltiņa vēlēšanu naktī teica - Latvijas politiskā pieredze liecina, ka pašvaldību vēlēšanu rezultātu iespaidā valdošās koalīcijas nemaina. Taču, analizējot situāciju, ir redzams, ka Visu Latvijai!-TB/LNNK ik pa laikam ir mēģinājusi panākt kādas izmaiņas, bet to dara politiskajās aizkulisēs. Godīgāk un drosmīgāk būtu nākt uz koalīcijas sadarbības padomes sēdi un skaidri par to runāt. Koalīcijas līgumā ir noteikts, cik katrai partijai pienākas ministru amati. Taču nekur arī nav sacīts, ka partijas nevarētu vienoties par amatu pārdali valdībā un veikt izmaiņas līgumā, sacīja S. Āboltiņa.