Līdz pat Jāņiem notiek intensīva mežu stādīšana, nemaz nerunājot par rosīgajiem «zaļo īkšķīšu» īpašniekiem, kas šiverējas savos piemājas dārzos. Dabas Diena ciemojās pie Kārļa un noskaidroja, ka savu ozolu iespējams izaudzēt arī tad, ja tavs lielākais brīvdabas pleķītis ir vien balkons vai saulaina palodze.
Kā sākotnēji radās Koks kastē ideja?
Pēc izglītības esmu radioinženieris, bet pēc nodarbošanās datorgrafiķis un dizainers ar 15 gadu darba pieredzi lielākajos Latvijas poligrāfijas uzņēmumos. Pirms aptuveni četriem gadiem vēlējāmies saviem klientiem uz Līgosvētkiem uzdāvināt mazus ozolus, bet, veicot izpēti, secināju, ka šādu piedāvājumu tikpat kā nav, jo ozola zīļu laiks ir septembris un līdz jūnijam tās dabīgi nesaglabājas. Šobrīd jau vairākus gadus esmu testējis zīļu dīgtspēju, ievācis informāciju par zīļu uzglabāšanu gada garumā, lai, savācot zīles rudenī, nodrošinātu produkta pieejamību visu cauru ziemu un nākamo vasaru, līdz pat rudenim.
Cik daudz zīļu sezonā tiek ievāktas šim projektam?
Vairāki maisi noteikti. Abi ar dēlu pāris zīļu maisus salasām paši, bet lielākoties tās pērku no cilvēkiem. Laukos zīles patiesībā ir ļoti reti sastopamas, jo tās garšo dažādiem dzīvniekiem. Jāņem vērā, ka zīles iespējams savākt tikai rudenī, pēc tam tās vairs nebūs pieejamas līdz nākamajam rudenim. Ikdienā zīles tiek uzglabātas speciālos apstākļos, lai tās neizkalstu, nesapelētu, nesāktu dīgt pirms laika un saglabātu savu dīgtspēju līdz brīdim, kad tiks iestādītas. No zīles, to pareizi iestādot un kopjot, ir iespējams iegūt ozolu, kas augs vēl vismaz 500 gadu.
Spriežot pēc jūsu izveidotās virtuālās kartes, šķiet, zināsim arī, kur tie aug?
Jā, interaktīvā karte ir iespēja parādīt saviem draugiem vietu, kur tieši kociņš iestādīts. Pēdējo gadu laikā ir pārdoti gandrīz 2000 kociņu, no kuriem daļa reģistrēti arī interaktīvajā kartē. Uzsākot šo projektu, virtuālā karte bija viena no galvenajām idejām - redzēt, kur šie koki paliek. Diemžēl reģistrēšana ir pasīvāka, nekā cerēju, un vien katrs desmitais ozols ir reģistrēts, tomēr no tiem, kas mums zināmi, ir ozoli, kas savas mājas atraduši ne vien Latvijā, bet arī tuvākajās kaimiņvalstīs. Visaktīvākais pieprasījums pēc ozoliem, protams, ir Līgosvētku un Ziemassvētku laikā.
Kas jāņem vērā, vēloties izaudzēt ozolu?
Ozolus var stādīt visādos veidos, gandrīz jebkurā laikā un gandrīz jebkur, tie ir ļoti dzīvīgi koki, un, ja pieskatīs, lai tiem būtu mitra augsne, tie ieaugs gandrīz jebkad un jebkur. Ozoliņi ļoti labi aug arī telpās, ja tos pārstāda pietiekami dziļā, lielā podā un pēc gada saīsina mietsakni, lai sakne aug platumā, nevis dziļumā. Ozolus var audzēt, piemēram, uz balkona, pārstādot tos pietiekami dziļā un lielā podā. Jāņem vērā, ka, kociņu audzējot telpās, par to ļoti jārūpējas, apsmidzinot lapas ar ūdeni un laistot apmēram reizi divās dienās. Vēl jāatceras, ka ozoliņus, vietā, kur tiem var piekļūt meža iemītnieki, vēlams pārstādīt tikai tad, kad tie ir vismaz gadu vai vēlams - pat 2-3 gadus paaugušies kādā nožogojumā, šādā veidā nodrošinoties pret to, ka mazo stādiņu apēdīs meža zvēri, jo tiem ļoti garšo jauno kociņu miza.