Raganas apsēdušas arī Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO), kas diriģenta Andra Vecumnieka vadībā gatavo šīs sezonas pēdējo simfonisko koncertu - nodarbību vecākiem un bērniem. Tas notiks šodien, 24. aprīlī, un vēstīs par raganām, pirms koncerta klausītāji varēs iepazīties ar dažādiem koka pūšaminstrumentiem.
«Katru gadu aprīlī atlido raganas un raganiņas, lielas un mazas, ļaunas un kašķīgas, draudzīgas un negantas. Arī komponistiem viņas arvien interesējušas. Dažādi komponisti, dažādas raganas! Gan reālas, gan izdomātas,» stāsta diriģents Andris Vecumnieks, kurš vada izglītojošā cikla koncertus. Viņš ir apkopojis raganu muzikālo portretējumu galeriju. Klausītāji tajā sastapšot latviešu, krievu, franču un citu tautu raganas, kuras «dzīvo» latviešu Romualda Kalsona, franču komponista Hektora Berlioza, ungāru romantiķa Ferenca Lista un triju krievu komponistu Modesta Musorgska, Anatolija Ļadova un Aleksandra Dargomižska skaņdarbos.
A. Ļadovs programmā pārstāvēts ar divām dažādām raganām: viens skaņdarbs ir par Kikimoru, kas esot maza, toties īpaši nejauka, riebīga un ļauna šīs sugas pārstāve, otrs opuss - par raganu, kuru krievu folklorā dēvē Baba Jaga (nejaukt ar raganu vedjma). Savukārt A. Dargomižskis krāšņi ilustrējošā mūzikā izstāsta pasaku par raganu, kura piestā traukusies pa debesīm no Volgas uz… - ak die's! - uz mūsu Rīgu! Savam lidojumam viņa gatavojas Volgas burlaku dziesmu pavadījumā, bet piezemējas, skanot menuetam vāciskā garā (skaņdarba tapšanas laikā Rīgā vēl valdīja vācisks gars).
M. Musorgskis no skaņām uzbūvējis raganas mājiņu, kura, kā zināms, grozās uz vistas kājas, atklāj diriģents, kurš arī pats kopā ar LNSO mūziķiem iejutīšoties raganas tēlā. A. Vecumnieka interešu lokā ir arī raganu «radinieki» - to nodod gan pērn tapusī programma Mošķi un nešķīstie, gan tas, ka nākamās sezonas ciklu viņš iesāks ar koncertu Mazie gariņi. Andris Vecumnieks sola arī negaisus un dižķibeles mūzikā, turklāt sākot jau no Mocarta laikiem.