TI 2011. gada korupcijas uztveres indeksā Latvija ierindojusies 61. vietā, bet pārējās Baltijas valstis Lietuva un Igaunija izvietojušās attiecīgi 50. un 29. vietā. «Latvijā jau trešo gadu vērojama situācijas pasliktināšanās, kas liecina par korupcijas kā pieņemamas sabiedrības kultūras sastāvdaļas nostiprināšanos,» secina Sabiedrība par atklātību Delna, kas Latvijā pārstāv TI.
Ziemeļnieki augšgalā
Indekss, ko TI kopš 1995. gada veido ik gadu, parāda, kā eksperti un uzņēmēji vērtē korupcijas izplatību valsts pārvaldē. Ar jēdzienu «korupcija» indeksā tiek saprasta amatpersonai uzticētās varas izmantošana privātam labumam. Jāuzsver, ka indekss neparāda reālo korupcijas apmēru un izplatību, jo to veido atsevišķu indivīdu subjektīvā uztvere par šo problēmu.
Korupcijas uztveres indekss vērtē valstis skalā no 0 (augsti korumpētas) līdz 10 (minimāli korumpētas). Latvijas korupcijas uztveres indekss šogad ir 4,2 balles, kas ir mazliet mazāk nekā pērn (4,3) un 2009. gadā (4,5). Latvija pētījumā tiek iekļauta kopš 1998. gada un labāko rezultātu - 5,0 balles - sasniedza 2008. gadā.
Šogad kā vismazāk korumpētā valsts ar 9,5 ballēm ir novērtēta Jaunzēlande, kam seko Dānija un Somija (abām 9,4 balles) un Zviedrija (9,3). Pirmajā desmitniekā atrodama vēl viena Ziemeļvalsts - Norvēģija -, kas saņēmusi 9 balles.
Par viskorumpētākajām valstīm atzītas Somālija un Ziemeļkoreja (abas novērtētas ar vieninieku), kas pētījumā iekļauta pirmo reizi, jo iepriekšējos gados trūka datu par šo izolēto Āzijas valsti.
Arābi apzinās problēmu
TI uzskata, ka līdz ar tā saucamo Arābu pavasari Tuvo Austrumu reģiona valstu iedzīvotāji vairāk apzinās un uzsver korupcijas problēmu. To ļaujot secināt 2011. gada korupcijas uztveres indekss.
Tunisija, kas uzskatāma par Arābu pavasara šūpuli, no pērn ieņemtās 59. vietas šogad nokritusi uz 73. pozīciju. Ēģipte šogad atzīta par 112. korumpētāko valsti pasaulē, bet 2010. gadā bija 98. vietā. Sīrija no 127. vietas pērn noslīdējusi uz 129. vietu šogad. Savukārt Jemena un Sīrija, kas pagājušajā gadā dalīja 146. vietu, šogad nokritušas uz attiecīgi 164. un 168. vietu.
«Tagad tiek pieprasīts uzlabot ne vien cilvēktiesību stāvokli, bet arī valsts pārvaldes atbildību. Sabiedriskā sektora atbildības trūkums ir atzīts par milzu problēmu,» korupcijas uztveres indeksa veidotāju Kobusu de Svardtu citē Reuters.