«Kopumā Krimas aneksija radījusi virkni politisku, juridisku, tiesisku jautājumu,» vakar ikgadējā konsulārajiem jautājumiem veltītajā preses konferencē atzina A. Pildegovičs.
Latvija kā Eiropas Savienības dalībvalsts neatzīst Krimas statusa maiņu un uzstāj uz Ukrainas teritoriālo nedalāmību. «Mēs neatzīstam kaut kādus jaunus veidojumus Krimā,» uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs. Taču saistībā ar Krimu un tās pašreizējo situāciju radušies vairāki jautājumi, piemēram, kā rīkoties pastam un satiksmes kompānijām. Par šiem jautājumiem vienota nostāja patlaban top Eiropas Savienībā.
Savukārt Krimas iedzīvotājiem, lai viņi varētu iebraukt Eiropas Savienības dalībvalstīs, ieceļošanas dokumentus jādodas kārtot uz bloka dalībvalstu pārstāvniecībām Kijevā. «Līdz ar to šie cilvēki ir nonākuši no tiesiskā viedokļa, maigi sakot, pelēkā teritorijā,» atzīst A. Pildegovičs. Arī Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic, kas plānoja vasarā doties uz Simferopoli, to nedarīs. Tāpat radušās problēmas ar pasta sūtījumiem uz Krimu.
Tomēr, lai gan Ukrainas krīze atnesusi «zināmu mākoni virs Austrumeiropas», kopumā pagājušā gada konsulārie dati uzrāda noturīgu izaugsmi, ko stiprinājusi eiro ieviešana, Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss un gaidāmā Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē.
«Baltijas reģions ir viens no augošākajiem reģioniem Eiropā. (..) Baltijas ekonomiskās un konsulārās statistikas uzrāda, ka mūsu izaugsmes tempi ir pietiekami noturīgi,» uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs.
2013. gadā Latvija saņēmusi rekordlielu vīzu pieteikumu skaitu - 205 214 vīzu pieteikumus. Tas ir par 12% vairāk nekā 2012. gadā, kad tika saņemti 182 480 vīzu pieteikumi. Vislielākais vīzu pieteikumu skaits pieņemts Latvijas vēstniecībā Krievijas Federācijā - 90 031 vīzu pieteikums. Savukārt valsts budžets no vīzu nodevām papildināts par 7,27 miljoniem eiro.
Pērn konsulārajā jomā saglabājušās divas arī iepriekš raksturīgās rūpes - fiktīvās laulības un narkokurjeri. ĀM ir informācija, ka par narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu pērn aizturētas 25 personas, taču viņu skaits varētu būt lielāks. Tāpat pagājušajā gadā sniegta palīdzība 69 cilvēktirdzniecības upuriem, no kuriem liela daļa bija stājusies fiktīvās laulībās.
Aizvadītā gada jaunums ir Pilsonības likuma grozījumi, kas stājās spēkā 2013. gada 1. oktobrī un paplašina personu loku, kas var pretendēt uz Latvijas pilsonību. Pagājušajā gadā pilsonības reģistrācijai pieņemti vismaz 1037 pieteikumi, tajā skaitā 452 Lielbritānijā, 132 - ASV, bet 73 - Krievijā. Sākoties tūrisma sezonai, Ārlietu ministrija radījusi arī īpašu mobilā telefona aplikāciju drošai ceļošanai, kurā cita starpā būs atrodama arī informācija par fiktīvo laulību un narkotiku transportēšanas riskiem.