«Daļa uzņēmumu vadītāju arī nākamgad paredz atalgojuma iesaldēšanu, taču šogad ir būtiski samazinājusies to organizāciju proporcija, kas prognozē atalgojuma turpmāku samazināšanos. Šobrīd organizāciju vadītāji neprognozē straujas izmaiņas atalgojumā, tomēr paredz pakāpenisku tā palielināšanos,» teic Fontes grupas vecākā konsultante Inese Kamarūte. Pētījuma dalībnieki min, ka 2011. gadā mēneša pamatalga, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, varētu pieaugt vidēji par 1,7%, bet gada kopējā alga - par 2,1%. Straujāku kopējā atalgojuma pieaugumu (vidēji par 4%) uzņēmumu vadītāji sagaida 2012. gadā.
Atsevišķās pozīcijās un darbinieku grupās šogad vērojams algu pieaugums, taču tas pamatā saistīts ar vēlmi un nepieciešamību noturēt uzņēmuma biznesam izšķirošus cilvēkus un darbiniekus ar labāko sniegumu, vērtē I. Kamarūte. Par šādiem darbiniekiem tirgū joprojām ir asa konkurence, neraugoties uz lielo bezdarbu un to, ka saskaņā ar Fontes pētījumu iepriekšējā gada laikā 57% uzņēmumu savu darbinieku skaitu ir samazinājuši (tiesa, vairs ne tik vērienīgi kā 2009. gadā, turklāt lielā daļā organizāciju darbinieku šogad atkal kļuvis vairāk).
53% aptaujāto organizāciju izmaiņas atalgojumā tiek veiktas, izvērtējot darbinieku sniegumu, kompetences un mērķu sasniegšanu, bet 30% organizāciju kompetences netiek vērtētas, taču tiek ņemts vērā darbinieku sniegums un mērķu sasniegšana. Faktori, kas vismazāk ietekmē atalgojuma izmaiņas, līdzīgi kā iepriekšējā gadā, ir arodbiedrību spiediens, cenu tuvināšanās ES līmenim un darbinieku emigrācijas risks. Salīdzinot ar 2009. gadu, ir pieaudzis to vadītāju skaits, kuri uzskata, ka atalgojuma izmaiņu dēļ uzlabosies darba devēja tēls un uzņēmuma rentabilitāte, rāda pētījuma rezultāti.