«Pelēkās dienas nu ir garām!» teic biologs un tauriņu pētnieks Kaspars Ozoliņš. Kā nu ne, ja Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Tropu tauriņu mājā izšķīlušies tauriņi. Tie ir tropu iemītnieki, kuriem atšķirībā no Latvijas tauriņiem nav ziemas guļas - zina stāstīt biologs. «Viņi savā dzimtenē dzīvo nepārtraukti, jo tur nav klimata maiņas. Pirms apmeklētājiem atveram tauriņu māju, saņemam kūniņu sūtījumu no tauriņu audzētājiem. Kūniņas ievietojam inkubatorā, kur ir pastāvīgs klimats, un, kad no šīm kūniņām izšķiļas tauriņi, laižam tos ārā Tauriņu mājā,» stāsta K. Ozoliņš, uzsverot, ka šis process atkārtojas gadu no gada vienā periodā.
Tauriņi no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem - zilie morfīdi, pūčtauriņi, dažādu sugu dižtauriņi - Tropu tauriņu mājā lidinās kopš Valentīndienas, pagājušās piektdienas, un māja apmeklētājiem būs atvērta katru dienu no plkst. 11.00 līdz 16.30 līdz pat oktobrim. Lai krāsainajiem lidoņiem ziemas laikā Tauriņu mājā patiktu, tā sagatavota tā, lai eksotiskie lidoņi tajā justos tikpat labi kā dabā: ir pietiekoši daudz dažādu tauriņiem tīkamu tropu augu, piemērota barība, siltums un mitrums.
«Izskatās krāsaini!» saka K. Ozoliņš. Viņš stāsta, ka, nākot aplūkot tauriņus, ir jāņem vērā, ka lidoņiem spārnu virsējais krāsojums ir krietni spilgtāks nekā apakšējais. «Kad viņi sakļauj spārnus, izskatās pelēcīgi. Tas tāpēc, lai maskētos un saplūstu ar apkārtējo fonu. Citādi, ja attaisīs spārnus vaļā, tā elektrozilā krāsa aicina - nāciet mani apēdiet!» K. Ozoliņš skaidro tauriņu dabu un turpina: «Tiem mēdz būt arī cits krāsojums - baltā krāsā vai koši sarkans. Tas savukārt signalizē - es esmu indīgs, mani neaiztieciet!» Interesanti, ka ne tikai tauriņi ir dažādas krāsas un lieluma, bet arī to kūniņas atšķiras - ir krāsainas, neparastu formu, līdzīgas nelieliem mākslas darbiem, atklāj biologs. Pavisam Tropu mājā šogad izšķīlušies 250 tauriņu.
Vai tauriņi ir pavasara vēstneši? Nav vis! «Drīzāk tie ir vasaras vēstneši vai vēla pavasara vēstneši. Protams, ka ir tādas sugas, kas aktīvi sāk lidināties arī tad, kad ir sniegs, bet tauriņi Latvijā mostas tikai maijā - kad saulīte iesilusi.»
Tauriņi patlaban nav vienīgais prieks acīm Botāniskajā dārzā. Nesen atvērta arī Acāliju māja, kur patlaban ir šo augu pats ziedēšanas košums. Daudzi acāliju krūmi dārza kolekcijā aug vairāk nekā 50 gadu, un to ziedu vainags sasniedz divu metru apkārtmēru. Tā ir Baltijā lielākā šo augu kolekcija. Tāpat Botāniskajā dārzā patlaban apskatāmas arī palmu, tropu un kaktusu siltumnīcas. Plašāk - www.botanika.lu.lv.