Līderība ir galvenais jebkuras iniciatīvas, tajā skaitā biznesa, veiksmes vai izgāšanās faktors. Jo vairāk mēs katrs pilnveidojamies kā līderis, jo labāk tiekam galā ar katru darba virzienu neatkarīgi no amata vai ieceres, kuru uzsākam. Par laimi, par līderiem nepiedzimst, bet gan kļūst. Kā rakstīja Pīters Drukers: «Varbūt ir arī dzimuši līderi, bet viņu ir tik maz, ka vispārējo lietu kārtību ekonomikā viņi neiespaido.»
Līderības tēma bijusi aktuāla kopš seniem laikiem, mēģinot izprast to cilvēku īpašības, kuri guvuši panākumus. Piemēram, tikuši izzināti karavadoņi, kuri uzvarējuši svarīgās kaujās pret krietni lielākiem ienaidnieka spēkiem nežēlīgas karadarbības rajonos. Mūsdienās jaunākās tendences rāda, ka arvien mazāk līdera kompetenci veido autoritāte, bet arvien vairāk - cilvēciskās īpašības. Līderības kompetence, kas arvien nepieciešama vadītājiem, sevī ietver aptuveni 50 prasmju. Dažas no tām, manuprāt, ir īpaši nozīmīgas.
Pirmkārt, līderim arvien vairāk jādzīvo saskaņā ar savām vērtībām, kuru skalas augšgalā vispirms ir godīgums - pret sevi un apkārtējiem. Tiešas godīguma sekas ir kvalitatīvi izpildīti darbi. Cilvēks, kurš patiesi ir godīgs pats pret sevi, vienmēr cenšas darbu paveikt kvalitatīvi. Godīguma pamatā ir arī patiesīgums. Šī īpašība prasa vienmēr teikt taisnību - visiem, jebkurā situācijā. Uz patiesīgumu balstās uzticība, kas ir absolūti nepieciešama veiksmei ikkatrā biznesā vai lietā, kuru darāt. Piemēram, pētījumi apliecina, ja darbinieki ir pārliecināti, ka uzņēmumā viss notiek saskaņā ar godīgiem principiem, tad jūtas brīvāki, un darba produktivitāte aug.
Otra ļoti nozīmīga līdera formulas sastāvdaļa ir vizionārisms. Līderi spēj saskatīt perspektīvu, ielūkoties nākotnē. Viņiem ir skaidrs un bieži vien arī nestandarta priekšstats par to, kurp viņi iet un ko mēģina sasniegt. Skaidrs nākotnes redzējums - lūk, kas ir raksturīgs šiem izcilajiem cilvēkiem! Atšķirība starp līderiem un parastiem cilvēkiem ir tāda, ka līderiem vienmēr ir stingra pārliecība, kuru viņi neupurēs nekādos apstākļos. Parastiem cilvēkiem vērtības ir visai nenoteiktas, un viņi bieži ir gatavi atsacīties no tām, lai iegūtu tūlītēju labumu. Nākamais līdera cienīgais solis būtu dalīties savā redzējumā ar tiem, kas paļaujas uz līdera norādījumiem, un iedvesmot, pacelt līdzcilvēkus šajā lidojumā līdz ar līderi.
Vēl viena svarīga līdera prasme ir izvērtēt riskus. Svarīgi ir neuzņemties muļķīgus riskus, būt atbildīgam. Vēl viena līderim nepieciešama īpašība ir spēja ilgstoši un sistemātiski strādāt, turklāt strādāt neatlaidīgi, neraugoties uz problēmām un grūtībām. Tieši tas iedvesmo līdzgaitniekus, mudina viņus censties, ieguldīt vēl lielākas pūles līdz ar jums!
Līdera prasmes ir attīstāmas. Līderi veidojas nepārtrauktā pašizglītošanās procesā, mācīšanās, prasmju un pieredzes apgūšanā.
*Nordea bankas vadītājs Latvijā