Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +16 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 27. septembris
Ilgonis, Ādolfs

Latvijas sporta budžets ar peļu muskuļiem

Kamēr ārā te līst, te spīd saule, Siguldas bobsleja un kamaniņu trases starta estakādē degunā kož ziemīgs aukstums. Tur starta ieskrējienu rīta treniņā cenšas noslīpēt skeletonisti Martins un Tomass Dukuri. Pagaidām labāku laiku uzrāda Tomass, un viens no treneriem nosmīn: «Tagad noteikti Martins centīsies pārspēt.»

Jau gadiem brāļi sacenšas visaugstākajā līmenī un ir pārspējuši sportistus, kuru komandas var atļauties naudu neskaitīt. Starpsezonā Dukuri trenējas Latvijā, jo tā viņi var būt kopā ar ģimenēm un tas arī ir lētāk. «Tērējam ļoti prātīgi un rēķinām līdzi,» komandas saimniekošanas principu īsi raksturo treneris Dainis Dukurs. Prātīgi jātērējas arī citiem Latvijas atlētiem, jo sporta budžetu par muskuļotu nedēvē neviens no Dienas aptaujātajiem speciālistiem. Tieši tāpēc izveidojies paradokss - lai arī budžets ir kārns, izskan daudz kritikas par to, kā tas tiek dalīts.

Valsts budžeta finansējums sportam šogad ir 14,08 miljoni latu, atskaitot dotāciju valsts galvoto aizdevumu atmaksai (vairāk nekā četri miljoni latu) - 9,7 miljoni latu. To, ka Latvijas sporta maks ir plānāks nekā citās valstīs, atzīst Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Sporta un jaunatnes departamenta direktore Ulrika Auniņa. «Tikko atgriezos no Eiropas sporta ministru foruma, un mazākā summa, ko dzirdēju, ir vairāk nekā 20 miljoni latu,» viņa stāsta. «Visa pasaule brīnās, kā mēs sasniedzam tik augstus rezultātus ar tādu finansējumu,» emocionāli izsakās Latvijas Hokeja federācijas prezidents Kirovs Lipmans. Viņaprāt, problēma ir arī tā, ka sports atrodas IZM paspārnē: esošais un iepriekšējie ministri nevarot tikt galā ar izglītību, «kur nu vēl ar sportu».

Sporta speciālisti uzsver, ka Latvijā ir daudzkanālu sporta finansēšanas sistēma. Tas attiecas ne tikai uz to, ka sportā nonāk valsts, pašvaldību un privātā nauda, bet arī uz valsts finansējuma «labirintiem». Piemēram, augstu sasniegumu sporta finansējums izšķīst mazākos kanālos, jo to dala vairākas organizācijas. Tradicionāli kritika veltīta arī valsts kapitālsabiedrību ziedojumu sadales principiem. A/s Latvijas valsts meži ziedojums kļuvis par ikgadēju «piešprici» sporta budžetam no valsts kabatas. Ziedojums būs arī šogad, apstiprināja Zemkopības ministrijā.

Valsts nauda sporta finansējuma katlā samaisīta kopā ar pašvaldību un privātajiem līdzekļiem. Nozares pārzinātāji aizkulisēs lēš, ka pašvaldības un privātais sektors no savas puses katlā iemet vismaz tikpat, cik valsts. Pagaidām nav precīzu datu par to, kādu atbalstu sportam sniedz pašvaldības. Lielākā daļa valsts finansējuma ir novirzīta augstu sasniegumu sportam un sporta skolu treneru algām (valsts nodrošina 57% no tām nepieciešamā finansējuma), savukārt pašvaldību funkcija ir nodrošināt veselīgu dzīvesveidu, tāpēc tām jāatbalsta arī tautas sports. Tāpat pašvaldībām jāsniedz artava jaunatnes sporta finansēšanā, piemēram, sedzot sporta skolu administratīvos un uzturēšanas izdevumus, nodrošinot aprīkojumu, izriet no Latvijas Pašvaldību savienības padomnieka sporta jautājumos Gunta Apīņa teiktā.

Sporta funkcionāri neņemas lēst arī to, cik liels privātais finansējums ieplūst Latvijas sportā. Piemēram, LOK un Latvijas Olimpiskās vienības vadītāji Aldons Vrubļevskis un Einars Fogelis uzsver, ka tajā jāieskaita arī vecāku izmaksas par treniņtērpu un apaviem sporta stundām. Lielākās izredzes piesaistīt finansējumu esot sporta veidiem ar lielāku auditoriju un labākām reklamēšanās iespējām. A. Vrubļevskis iesaka paraudzīties kaut vai uz bobslejistiem, kuri ar sponsoru logo «apkarināti kā Jaungada eglītes».

Atsevišķos sporta veidos ir iespēja iegūt arī visai ievērojamu finansējumu no starptautiskās federācijas. Šajā ziņā pierādās, ka sporta karalis ir futbols, jo tieši Latvijas Futbola federācija (LFF) saņem bagātīgāko starptautisko atbalstu. LFF 2011. gada pārskatā uzrādīta vairāk nekā trīs miljonu latu dotācija, un LFF ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis paskaidroja, ka 85-90% no šīs summas veidojot starptautiskās federācijas finansējums. K. Lipmans stāsta, ka hokejā šis atbalsts ir būtiski mazāks. Piemēram, pasaules čempionāta pirmās vietas ieguvēji saņemot tikai 900 tūkstošus Šveices franku (teju 523 tūkstošus latu), bet izlases, kas ierindojas zemāk par 10. vietu, nesaņemot neko.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?