«Grūti saprast, kādēļ amerikāņu partneri nevēlas, lai Starptautiskie drošības atbalsta spēki to izdara [iznīcina magoņu laukus],» S. Lavrovu citējis Reuters. «Šis ir galvenais punkts cīņā pret narkotiku draudiem un tātad arī HIV un AIDS izplatību.» S. Lavrovs uzsvēra, ka Eiropā pieaug inficēšanās jauniešu vidū, intravenozi lietojot narkotikas. Viņš norādīja, ka problēmas novēršanai «jāapkaro ne vien narkotiku lietošana, bet arī to izplatība».
Kā vēsta ANO programmas cīņai pret HIV/AIDS (UNAIDS) ziņojums, 2009. gadā Austrumeiropā un Centrālāzijā bija 1,4 miljoni ar HIV inficētu cilvēku, no kuriem divas trešdaļas mita Krievijā. Tādā veidā kopš 2001. gada saslimstība reģionā ir teju dubultojusies.
Afganistāna ir pasaulē lielākā opija magoņu audzētāja. Tā ražo ap 90% pasaulē pieejamā opija, ko izmanto heroīna pagatavošanai. ASV 2009. gadā mainīja narkotiku apkarošanas stratēģiju: valsts pārstāja cīnīties par magoņu audžu likvidāciju un pievērsās narkotiku izplatības apturēšanai. ASV uzsvērusi, ka vecā stratēģija nemazināja talibu nemiernieku pozīcijas, toties vairoja neapmierinātību ar ārvalstu spēkiem vietējo lauksaimnieku vidū.