Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +12 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 23. septembris
Vanda, Veneranda, Venija

Liela nevienprātība par bērnu pēršanas aizliegumu

Pastiprinātu mediju uzmanību un plašas diskusijas pasaulē izraisījis aizpagājušajā nedēļā izskanējušais cilvēktiesību uzraudzības organizācijas - Eiropas Padomes - aizrādījums Francijai, ka tās likumos noteiktie bērnu fiziskas sodīšanas aizliegumi nav pietiekami precīzi, izsmeļoši un obligāti ievērojami. Fiziska bērnu sodīšana ar likumu ir aizliegta lielākajā daļā no 47 Eiropas Padomes dalībvalstīm.

Francijas valdība uzskata, ka pietiek, ka likumā ir aizliegta vardarbība pret bērnu un fiziska sodīšana skolās vai korekcijas iestādēs, tāpēc valsts likums atļauj vecākiem «disciplinēt» savus bērnus. Savukārt bērnu tiesību aizstāvji pauž viedokli, ka fiziska bērnu ietekmēšana papildus rada arī psiholoģiskas sekas, turklāt nevienam neienāktu prātā par akceptējamu atzīt vīra pliķi sievai audzinošos nolūkos.

Mainīt attieksmi

Sūdzību Eiropas Padomei par Franciju iesniedza Lielbritānijā bāzētā bērnu aizsardzības organizācija Approach, kura uzskata, ka Francija šādi pārkāpj apņemšanās, ko tā uzņēmās, parakstot 1961. gadā pieņemto Eiropas Sociālo hartu, kurā deklarēts, ka «dalībvalstu likumiem jāaizliedz un jāsoda visas vardarbības formas, kas vērstas pret bērnu».

Sūdzībā bija minētas vēl sešas valstis - Beļģija, Kipra, Čehija, Slovēnija, Itālija, Īrija -, par kurām Eiropas Padomes lēmums gaidāms maijā. (Izņemot Kipru, jo tā laikā kopš sūdzības iesniegšanas aizliegusi bērnu fizisko sodīšanu ar likumu.)

Approach pārstāvis Pīters Ņūels intervijā TheLocal.fr pauž, ka likumā noteiktā aizlieguma mērķis jau neesot panākt vecāku sūtīšanu cietumā, bet gan mēģināt mainīt sabiedrības attieksmi un pasargāt bērnus. «Tiem, kuri apgalvo, ka aizliegumu būs grūti kontrolēt, var atgādināt, ka sākotnēji cilvēki tieši to pašu teica par vardarbības aizliegumu pret sievietēm, taču tagad neviens neuzdrošinātos paziņot, ka pļauka sievai vai dzīvesbiedrei būtu akceptējama. Pašlaik atsevišķās sabiedrībās pastāv paradokss, ka bērni, kuri ir visievainojamākie, saņem vismazāko aizsardzību. Francijā, kur likums nav pietiekami konkrēts, aptaujas liecina, ka ap 80% vecāku fiziski soda bērnus,» saka P. Ņūels.

Eiropas Padomes aizrādījums atšķirībā no Eiropas Cilvēktiesību tiesas sprieduma Francijai nav obligāti jāņem vērā. Francijas ģimenes ministre Loransa Rosiņola teikusi AFP, ka aicinās uz sabiedriskām debatēm par šo jautājumu, nevis uz stingrāku likuma normu pieņemšanu, jo pret patiesi vardarbīgiem vecākiem varot izmantot krimināllikumu.

Arī opozīcijas politiķis Žans Kristofs Lagārds teicis, ka ir absurdi visu ģimenes dzīvi regulēt ar likumu, citādi drīz likumā būšu noteikts, «kā ģimenei jāsakārto trauki un vai bērni vispār drīkst piedalīties mājas soļa veikšanā». Francijas ģimeņu asociācijas Familles de France vadītājs Tjerī Vidors arī ir pārliecināts, ka nedrīkst atņemt ģimenei tiesības audzināt bērnus pēc saviem ieskatiem ar pārlieku regulējumu no valsts puses. Šādi bērni no sabiedrības un skolām saņemot vēsti, ka viņu vecāki nav pietiekami labi, lai paši visu izlemtu, tas mazinot bērnu uzticēšanos vecākiem.

ASV nav aizliegts

Christian Science Monitor atgādina, ka ļoti atšķirīgus vērtējumus pasaulē izpelnījies pāvesta Franciska nesen teiktais, ka labs tēvs zina, kā piedot un arī kā «saudzīgi labot bērna uzvedību», tēva uzsitiens pa dibenu bērnam esot «skaista» un cieņpilna atbilde uz izdarīto, ja vien tā nav pļauka pa seju, kas pazemo bērnu.

Zviedrija ir pirmā valsts, kas ir aizliegusi fiziski sodīt bērnus jau 1979. gadā. 19 no 28 Eiropas Savienības valstīm to ir aizliegušas vai plāno aizliegt. To vidū nav Francijas un Lielbritānijas. Fiziska bērnu sodīšana nav aizliegta ASV. Turklāt Washington Post raksta, ka ASV, pēc aptauju datiem, 74% pieaugušo vecumā no 18 līdz 29 gadiem atbalsta bērnu pēršanu, salīdzinot ar 64% to vidū, kas ir vecāki par 65 gadiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Veicina Alcheimera slimību

Dzīvošana spožām gaismām izdaiļotās metropolēs ir vilinoša, bet varētu izrādīties visai bīstama izvēle. Tāds secinājums izriet no amerikāņu zinātnieku pētījuma.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?