Pat tad, ja tūlīt pārstātu līt, paietu mēneši, iekams plūdi izzustu. Kā ziņoja BBC, «ūdenim tiešām vairs nav kur likties, visa zeme jau ir pilna». Taču laika prognoze britus nelutina. Anglijas dienvidos tuvākajās dienās nolīs mēneša norma, turklāt valstī plosās spēcīgs vējš, kas, pēc meteorologu teiktā, varētu pāraugt ziemas sezonā vēl nepieredzētās brāzmās.
Glābējs Kamerons
Plūdu ierobežošanas darbos iesaistīti armijas spēki, un premjerministrs Deivids Kamerons solījis nežēlot naudu, lai cīnītos pret dabas katastrofu. Viņš brīdināja, ka nerimstošais lietus un spēcīgais vējš situāciju draud tikai pasliktināt. «Valdība darīs visu, kas tās spēkos,» D. Kameronu citēja laikraksts The Daily Telegraph. «Ja jāizdod nauda, tā tiks izdota, ja nepieciešami resursi, mēs tos sagādāsim, ja karaspēks spēj palīdzēt, tas tiks iesaistīts.»
Pats D. Kamerons, apāvis gumijas zābakus, apbraukā plūdu skartās teritorijas un cenšas pārliecināt applūdinātos britus, ka kontrolē situāciju. Daļa rajonu applūduši jau no decembra, un valdībai veltīts ne mazums kritikas, pārmetot lēnīgu reakciju uz dabas postažu. Sekojot D. Kamerona piemēram, arī citi politiķi uzāvuši gumijas zābakus un devušies uz applūdinātajām zonām.
Premjers arī atcēlis nākamajā nedēļā plānoto vizīti Izraēlā un palestīniešu zemēs. Tā būtu bijusi D. Kamerona pirmā viesošanās Tuvajos Austrumos, kopš viņš 2010. gadā kļuva par ministru prezidentu. D. Kamerons atvainojies Izraēlas premjeram un Benjaminam Netanjahu un palestīniešu prezidentam Mahmūdam Abāsam, piebilstot, ka «šobrīd nekas nevar būt svarīgāks par plūdu novēršanu».
Haoss satiksmē
Kopš decembra sākumā atnāca spēcīgās lietavas, applūdinātas kopumā ap 5800 ēkām. Pagājušās nedēļas laikā plūdi skāruši 1000 ēku, taču vēl tūkstošiem cilvēku brīdināti, ka to mājas var ciest no ūdens. Vissmagāk skarta Bārkšīras, Sari un Somersetas grāfiste.
Tūkstošiem kareivju iesaistīti glābšanas operācijā. Viņi apdraudētajās zonās izvieto smilšu maisus, lai apturētu ūdens kāpumu, un palīdz evakuācijas darbos. Dažviet ap zonām, no kurām evakuēti iedzīvotāji, izvietoti kontrolpunkti, lai uzraudzītu cilvēku plūsmu un pasargātu pamestos īpašumus no garnadžiem.
Armijnieki palīdz no applūdinātajām zonām izsūknēt ūdeni. Šim nolūkam pat ievesti sūkņi no Nīderlandes. Kā ziņoja AFP, ik dienas Anglijas dienvidrietumu Somersetas grāfistē izsūknē gandrīz trīs miljonus tonnu ūdens.
Premjers solījis finansiāli atbalstīt plūdos cietušo māju un uzņēmumu īpašniekus, piešķirot līdz pat 5000 mārciņu (6018,66 eiro) pretplūdu risinājumiem, kam jāpalīdz pasargāt ēkas no jaunām nelaimēm. Arī lauksaimniekiem solīta finansiāla palīdzība, bet mazajiem uzņēmējiem - nodokļu atvieglojumi.
Ceturtdien uz pirmo sēdi sanāks premjera sasauktā valdības komiteja, kas pārraudzīs plūdu seku likvidēšanas darbus.
Sliktie laikapstākļi paralizējuši arī satiksmi, it sevišķi vilcienu. Dažas dzelzceļa līnijas plūdu dēļ ir bojātas un neizbraucamas. Dzelzceļa uzturētājs Network Rail brīdinājis, ka varētu paiet vairāki mēneši, līdz Anglijas dienvidos vilcienu satiksme atgriezīsies normālā līmenī.
Plūdi Lielbritānijai var radīt 1,85 miljardu dolāru (1,35 miljoni eiro) zaudējumus, ziņoja NBC News.