Senie raksti vēsta, ka holandiešu jūrasbraucēji izdomāja, ka vīnu vajadzētu padarīt koncentrētāku, lai nenāktos veltīgi pārvadāt ūdeni. Klienti, kas pagaršoja šo savdabīgo koncentrātu, acīmredzot nosprieda, ka labu mantu nemaz nav vērts šķaidīt, un tā tautā esot palaists brendijs. Par pašu spirta ražošanas procesu gan jāpateicas nedzērājiem arābiem, kas to izmantoja tikai medicīniskiem mērķiem.
Konjaks ir pats pazīstamākais no visiem brendijiem, taču pasaulē ir milzums citu ne mazāk lielisku šāda veida dzērienu. Apjomu ziņā vispopulārākais pasaulē ir Brandy de Jerez. Tas top pašos Spānijas dienvidos Heresas de la Fronteras, Elpuerto da Santamarijas un Sanlukaras de Barramedas pilsētu apkārtnē - no turienes nāk arī unikālais spāņu vīns heress. Interesanti, ka visi turienes brendiji top no vīnogām, kas audzētas citur Spānijā. Vietējās vīnogas ir pārāk dārgas, lai varētu atļauties no tām ražot spirtu, taču turpmākais process obligāti norit šajā reģionā. Unikālais klimats ļauj ražot heresu. Lai vienkāršais brendijs kļūtu par Brandy de Jerez, tas obligāti ir jāiztur Amerikas ozolkoka mucās, kurās pirms tam bijis heress. Arī pats nogatavināšanas process tāpat kā heresam norit pēc soleras sistēmas. Kad vīndaris nolēmis pildīt brendiju pudelēs, tiek nolieta apmēram tikai viena trešā daļa no mucas, kurā atrodas visvecākais brendija spirts. Izrūkums tiek papildināts no citas mucas, kurā glabājas nedaudz jaunāki spirti, tajā savukārt tiek ieliets spirts no vēl jaunākas mucas, un tā tālāk. Teorētiski visvecākajā mucā var atrasties pat simtgadīgs vīnogu spirts. Lai arī faktiski tas tur ir tikai vienas karotes daudzumā, tas būtiski ietekmē dzēriena kvalitāti.
Arī Latvijā jau vairākus gadus nopērkami vairāku ražotāju Brandy de Jerez. Sanchez Romate Cardenal Mendoza Solera Gran Reserva ir viens no vislabākajiem pie mums nopērkamajiem, ko esmu garšojis. Kādam dzēriens liksies par saldu, tomēr tam ir bieza, tumīga garša, kas vēl ilgi saglabājas mutē.
Viens no retajiem, kas ārpus Heresas reģiona prot ražot lielisku brendiju, ir Torres. Daudzos lielveikalos ir atrodami Torres 5 un Torres 10, tomēr, ja gribat nobaudīt ko īpašu, pamēģiniet Torres 20! Tas ražots klasiskā franču konjaka stilā un izturēts franču ozolkoka mucās. Vienīgi izmantotas spāņu, nevis franču vīnogas. Aromātā smaržīgi ziedi, nedaudz saldeni augļi, rieksti. Garša ļoti apaļa, ar maigām tabakas un garšvielu notīm pēcgaršā.