Pirmkārt, pirms biznesa sākšanas un ieguldījuma veikšanas investors izvērtē, vai investīcijas tiek gaidītas, vai valsts veikusi priekšdarbus atpazīstamības veicināšanai, uzņēmējdarbības vides sakārtošanai un augsnes sagatavošanai. Te svarīgi nodalīt divas lietas: «skatloga dekorēšana», ar ko veiksmīgi nodarbojas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, un «veikala saturs», kur gribētos sagaidīt ja ne jaunu pievedumu, tad vismaz laipnu personālu. Jebkurām investīcijām jānonāk līdz kādai teritorijai - pilsētai, novadam vai speciālai ekonomiskajai zonai. Te arī var sākties problēmas ar sabiedrības intereses iekļaujošu un pārdomātu attīstības plānošanas un būvniecības procesu, nepieciešamo infrastruktūru un pieslēgumiem, nemaz nerunājot par kvalificēta darbaspēka pieejamību.
Otrs nosacījums, kuru investors vērtē, ir spēles noteikumu prognozējamība un vienlīdzīga attieksme, tos piemērojot. Lielajiem investoriem ir izstrādāts modelis, kā sākt darbību jaunos tirgos. Ja kādas valsts likumdošana un uzņēmējdarbības vide ir ļoti specifiska, pielāgošanās šīs valsts prasībām izmaksā dārgāk un valsts kļūst investoram neinteresanta. Spēja attīstīt uzņēmējdarbību tādā mazā valstī kā Latvija, īpaši nepielāgojoties maza tirgus specifikai, ir izaicinājums. Tas, ka attīstības priekšnoteikumi, kuri ir spēkā, investoram ienākot, netiks būtiski mainīti un ir saprotami ilgākā termiņā, ir nozīmīgs apsvērums, pieņemot gala lēmumu.
Treškārt, investoram ir svarīga pārliecība par ieguldījuma drošību, kam būtiski ir kvalitatīvi tiesību akti un tiesībsargājošo iestāžu darbs, tos piemērojot brīdī, kad kaut kas nogājis greizi. Šai ziņā ir novērojams uzlabojums: tiesu procesi kļūst īsāki, tiesu sistēma ir kļuvusi atklātāka, publicējot spriedumus. Ātrums un prognozējamība sniedz drošības sajūtu. Savukārt darījumu drošība un kapitāldaļu reģistra vešanas kārtības pilnveidošana ir iesākts, bet nepabeigts darbs. Pie ilgstoši nepabeigtiem darbiem jāmin arī maksātnespējas regulējuma un maksātnespējas administratoru atbildības jomas sakārtošana.
Ārvalstu uzņēmumi ir atbildīgi nodokļu maksātāji, jo liels, starptautisks uzņēmums nevar riskēt ar savu reputāciju, darbojoties ēnu ekonomikā, - tas būtu pārāk dārgi. Protams, ir arī melnās avis, bet visbiežāk lielam investoram laba reputācija ir neapstrīdama vērtība. Slikta uzņēmuma slava ietekmēs tā starptautiskos kredītreitingus un akciju cenu biržā. Piemēram, nesen publicētajā Ilgtspējas indeksā varam redzēt, ka tajā ievērojami lielākā daļa ir tieši starptautiski uzņēmumi. Ilgtermiņa investori nemērķē uz īslaicīgu peļņu, bet domā par rezultātiem ilgākā laika posmā.
Latvijas investīciju vides pluss ir tas, ka esam mazi un spējam ātri pielāgoties ārējām izmaiņām. Bet kāpēc gaidām līdz pēdējam brīdim, kad vairāk gaidīt vairs nevar, un tikai tad kaut ko uzlabojam, nevis laikus veicam priekšdarbus?
Jāturpina uzlabot uzņēmējdarbības vidi, lai ne tikai skatlogs, bet arī veikala saturs atbilst priekšstatam par labu un sakārtotu uzņēmējdarbības vidi.
*Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektors