Premjerministrs Valdis Dombrovskis (Vienotība) piesauca «tanti Bauskā», kurai nav interneta, lai datus par patērēto elektroenerģiju nosūtītu elektroniski. Iebilda arī veselības ministre Ingrīda Circene (Vienotība), uzsverot, ka grozījumi «tikai vairos birokrātiju», un tika pārmesta steiga grozījumu ieviešanā, jo jauno maksāšanas kārtību EM cerēja ieviest jau no šā gada decembra. Jautājumam sākotnēji plānots vēlreiz pievērsties valdības sēdē nākamnedēļ, taču EM pieņēmusi radikālāku lēmumu - grozījumus tomēr atcelt uz vairākiem mēnešiem, paredzot, ka jaunā maksāšanas kārtība tiks ieviesta aprīlī līdz ar elektroenerģijas tirgus liberalizāciju.
«Mēs bijām pārsteigti par reakciju, ko saņēmām valdības sēdē,» sarūgtinājumu Dienai neslēpa Ekonomikas ministrijas pārstāvis Jurijs Spiridonovs. «Mūsu nolūks nebija darīt ko tādu, kas nav akceptējams.» Viņš piebilst, ka jaunā maksāšanas kārtība jebkurā gadījumā būtu ieviesta reizē ar elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, kas paredz patērētājiem pašiem izvēlēties sev tīkamāko elektrības tirgotāju. «Uzskatījām, ka ir vajadzīgs kāds periods pirms tirgus atvēršanas, lai iedzīvotāji jau sāktu pierast pie jaunu rēķinu struktūras, pie tā, ka viņi var atsevišķi redzēt rēķinā, cik maksā elektrība, konkrēti tīkla pakalpojumi un nodokļi,» skaidro J. Spiridonovs.
Iespējams, ministrija reaģējusi pārsteidzīgi, noņemot jautājumu no darba kārtības nākamnedēļ plānotajā valdības sēdē, jo, kā norāda premjera preses sekretārs Mārtiņš Panke, - lielākā problēma šonedēļ bijusi tā, ka neviens no ministrijas pārstāvjiem nav spējis paskaidrot izmaiņu nepieciešamību. «Premjers uzskata, ka līdz ar šo sistēmu tiek radītas papildu neērtības cilvēkiem, jo tiek mainīta daudzus gadus ilgusi kārtība,» norāda M. Panke. «Valdības sēdē ministrs pats nevarēja atbildēt uz jautājumu, kāpēc ir nepieciešams mainīt šo kārtību, to nevarēja paskaidrot arī ministrijas eksperti, turklāt nebija arī Latvenergo pārstāvju,» viņš paskaidro aso valdības reakciju.
Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāte Dana Reizniece-Ozola norāda, ka diskusijas tik asas bijušas, jo elektroenerģijas jautājums pēc būtības ir ļoti jūtīgs. «Maksāšanas kārtība tik būtiski, lai par to īpaši satrauktos, nemainīsies. Tomēr, ņemot vērā, cik lielu īpatsvaru veido maksa par elektrību īpaši trūcīgajām ģimenēm, protams, jebkuras izmaiņas liekas traumējošas,» uzsver deputāte.
Plānots, ka jaunā kārtība iedzīvotājiem ļaus izvēlēties starp divām iespējām - reizi mēnesī informēt elektrības tirgotāju par elektrības patēriņu vai maksāt izlīdzināto maksājumu, kas tiks aprēķināts pēc mājsaimniecības vidējā patēriņa. Otrajā gadījumā mēneša maksājums nemainīsies līdz skaitītāju nākamajam pārbaudes periodam. Patlaban iedzīvotājs pats nolasa skaitītāja rādītājus, par pakalpojumu norēķinoties pastā vai bankā.
Uzņēmuma Latvenergo pārstāvis Andris Siksnis Dienai sacīja, ka iecerētā kārtība atvieglos klienta maksājumus: «Līdz šim Latvijā tika īstenota citur Eiropā ļoti reti sastopama prakse - pašdeklarēšanās, kur katrs klients regulāri bija iesaistīts skaitītāja rādījumu nodošanā. Tā ir forma, kas raksturīga ekssociālisma sistēmai un monopola situācijai, kurā bija tikai viens elektrības apgādātājs.»