Tagad top jauni priekšlikumi, kā «nemarinēt» bērnus iestādēs, tos prezentēs šāgada otrajā ceturksnī.
Līdztekus uz otro lasījumu Saeimā sagatavoti LM priekšlikumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas paredz, ka, nodrošinot ārpus ģimenes aprūpi bērnam, prioritāri ir jānodrošina aprūpe pie aizbildņa vai audžuģimenē. Taču detalizētu kārtību tie vēl neatrunā. Bērnunamos ievietoto mazo bērnu skaits pēdējo gadu laikā nav mazinājies. Dati, kas apkopoti uz 2012. gada 1. janvāri, liecina, ka valsts sociālās aprūpes institūcijās pakalpojumus saņēma 215 bērnu vecumā līdz diviem gadiem. 2011. gadā bērnunamos savukārt atradās 198 bērni šajā vecuma grupā. Tiesībsargs Juris Jansons iepriekš izteicās, ka situācija šobrīd ir kritiska, «no bērnu tiesību viedokļa tā (bērnunams - red.) ir visnepiemērotākā vide izaugsmei un attīstībai». Bērnam, īpaši līdz triju gadu vecumam, ir nepieciešams stabils atbalsts un konkrēts cilvēks, kuram uzticēties.
Kur palikuši jau pērnā gada laikā izstrādātie grozījumi, Dienai neizdevās LM noskaidrot. Kā Dienu informēja LM Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Egita Dorožkina, LM pašlaik strādājot pie plašākiem un kompleksākiem grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas skaršot arī vairākus citus aprūpes institūcijas aspektus, tādējādi priekšlikumu izstrāde grozījumiem prasīšot ilgāku laiku. Līdz ar to arī grozījumi, kas būs nepieciešami bērnu vecumā līdz diviem gadiem uzturēšanās laika ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā samazināšanai, tikšot virzīti vienkopus kopā ar citiem priekšlikumiem. Tiek izstrādātas pamatnostādnes sociālo pakalpojumu attīstībai 2014. līdz 2020. gadam.
LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme Dienai atzīst, ka problēmas rada tas, ka tīkls ar alternatīviem ārpusģimenes aprūpes nodrošinātājiem, proti, aizbildņiem un audžuģimenēm, ir nepietiekams. «Problēma - vai bērnu līdz gada vecumam katra audžuģimene ir gatava pieņemt,» saka I. Jaunzeme
Tiesa, iepriekš izskanējušas bažas, ka pašvaldībām varētu būt finansiāls izdevīgums, ievietojot bērnu līdz divu gadu vecumam bērnunamā, jo šajās iestādēs pašvaldībai nav jāsedz nekādi izdevumi, kuri rastos, ja bērnu ievietotu audžuģimenē, tad pašvaldībai būtu jāmaksā pabalsts bērna uzturam. LM pārstāvji gan uzsvēruši - nebūtu korekti apgalvot, ka pēc finansiālā izdevīguma savā darbā vadītos visas pašvaldības, bieži ir arī citi rīcības iemesli.
LM rīcībā gan neesot detalizētas informācijas par sociālās aprūpes centros ievietoto bērnu skaitu no katras pašvaldības. Kopumā lielākais ievietoto bērnu vecumā līdz diviem gadiem skaits ir no Rīgas pašvaldības, bet tas saistīts ar iedzīvotāju blīvumu. LM arī uzver, ka ik gadu organizē reģionālos seminārus pašvaldību sociālo dienestu darbiniekiem un tajos aktualizē arī jautājumu par citu ārpusģimenes aprūpes formu attīstību un institūciju savstarpēju sadarbību.