Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +18 °C
Daļēji saulains
Sestdiena, 21. septembris
Matīss, Modris, Mariss

Mednieks un šāvējs trešajā paaudzē

Viens no olimpiskajiem debitantiem Latvijas komandā Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs ir stenda šāvējs Dainis Upelnieks. Speciālo ielūgumu jeb wild-card pēdējā brīdī uz Brazīliju saņēmušais sportists tēmē uz augstu rezultātu olimpiskajā šautuvē.

Kā pievērsāties šaušanai?

Mūsu ģimenē ar to nodarbojas jau trešajā paaudzē. Vecais tēvs bija tas, kurš Bauskas rajonā aizsāka stenda šaušanu, pēc tam arī tēvs ar to nodarbojās. Tā ir ģimenes tradīcija.

No cik gadiem šaujat?

Ar bisi pirmoreiz izšāvu septiņu gadu vecumā. Trenēties pastāvīgi sāku 12 gadu vecumā.

Kāda bija trenēšanās 12 gadu vecumā?

Bauskas šautuvē reizi vai divas nedēļā tēvs trenēja. Deviņdesmit procentu no treniņa ir šaušanas tehnikas iemaņu attīstīšana. Tas ir vissvarīgākais, lai sāktu pareizi. Šāvu maz. 25 līdz 50 šāvienus treniņā.

Ar ko vēl nodarbojaties?

Šobrīd tikai ar šaušanu. Tā tas ir tikai kopš aprīļa mēneša. Pirms tam vienpadsmit gadu strādāju par tehnisko vadītāju kokapstrādē.

Tātad ar šaušanu ir iespējams nopelnīt?

Pašlaik vēl īsti ne. Tas ir iespējams, pateicoties manam trenerim un menedžerim vienā personā. Viņš spēj man nodrošināt apstākļus, ka pašlaik varu koncentrēties tikai šaušanai un dalībai sacensībās ārzemēs.

Kur vēl, izņemot Bausku, Latvijā nodarbojas ar stenda šaušanu?

Šautuve vēl ir arī Grobiņā un nupat uzbūvēta Valmieras pusē, Rencēnos. Mana disciplīna ir pieejama vēl vairākās vietās Latvijā. Tās lielākoties izmanto mednieki šaušanas prasmju uzlabošanai.

Kādai jābūt šautuvei?

Atklāta tipa, ar lielu teritoriju. Šaušana pa lidojošiem mērķiem. Tas nevar notikt pilsētā. Latvijā nodarbojas ar divām olimpiskajām šaušanas disciplīnām: tranšejas stendu un apaļo stendu. Pirmajai pašlaik Latvijā ir trīs atbilstošas šautuves. Otrajai varētu būt līdz desmit šautuvēm valstī.

Kādas ir viena treniņa un šautuves uzturēšanas izmaksas?

Lielas. Galvenokārt jau patronas maksā daudz. Šķīvīši un iekārtas vairāk vai mazāk ir vienreizējs ieguldījums aprīkojuma iegādei. Elektrība, zāles pļaušana arī prasa zināmus līdzekļus. Viens treniņš izmaksā ap 50 līdz 70 eiro. Tas ir par patronām un šķīvīšiem.

Cik maksā šautuves izveide?

Tas ļoti atkarīgs no vietas, kur to plāno izdarīt. Nepieciešama plakana virsma. Viens komplekts apaļā stenda šaušanai maksā apmēram desmit tūkstošu eiro. Treniņu bāzei pietiek ar vienu tādu. Tranšejas stendam ir daudz sarežģītāk, vairāk šaujamo mašīnu. No 30 līdz 50 tūkstošiem eiro par aprīkojumu. Četrus laukumus izvieto apmēram 200 metru garā un 150 metru platā teritorijā. Latvijā šobrīd tik labas šautuves vēl nav.

Lietuvā un Igaunijā arī ir šāvēji?

Ir daži, kas piedalās arī sacensībās ārzemēs, bet pašlaik Latvija laikam ir solīti priekšā. Šogad Latvija manā disciplīnā piedalījās Eiropas čempionātā komandu disciplīnā. Trīspadsmit gadu tā nebija bijis. Komandā ir trīs dalībnieki. It kā nav daudz, bet konkurētspējīgas komandas izveidei nepieciešama iekšējā konkurence. Domāju, ka nākamajā gadā mums būs arī tranšejas stenda šaušanas komanda. Tendences pie mums ir pozitīvas.

Pasaules vadošie šāvēji var pelnīt naudu tikai ar šo sporta veidu vien?

Jā, noteikti. Tādu ir simtiem vai pat tūkstošiem. Sevišķi valstīs, kurās ir laba finansiālā situācija un iekšējā konkurence.

Ir pasaules rangs šaušanā?

Jā, protams. Ne visi sportisti gan piedalās tajās sacensībās, kurās var nopelnīt ranga punktus. Šaušanā rezultāti ir ārkārtīgi blīvi. Ja sacensībās startē līdz simt šāvējiem, vismaz trešdaļa ir reāli pretendenti uz cīņu par medaļām. Es pats sen neesmu skatījies savu vietu rangā, bet varētu būt ap septiņdesmito vietu. Eiropā ap trīsdesmito.

Cik ranga punktu sacensību ir gada laikā?

Četri Pasaules kausa posmi. Ja kvalificējies, tiec finālposmā. Vēl ir pasaules čempionāts. Katru gadu, izņemot olimpisko. Tad ir arī Eiropas čempionāts. Ja grib būt augstu pasaules rangā, pieci turnīri gadā ir teju obligāti. Pārējās sacensības ir vai nu par balvu fondu, vai kā gatavošanās svarīgākajām sacensībām.

Cik turnīros gada laikā sanāk startēt?

Šogad esmu startējis četros nozīmīgos starptautiskajos turnīros. Trīs PK posmos un Eiropas čempionātā. Vēl ir būts pāris sacensībās ārzemēs. Pārējās - Latvijā, kas notiek gandrīz katru nedēļas nogali, kad sākas sezona.

Cik gara ir šaušanas sezona Latvijā?

Kā nokūst sniegs un līdz laikam, kad tas atkal uzkrīt. Šogad pirmās sacensības Latvijā bija februārī.

Pirmo reizi olimpisko normatīvu izpildījāt pirms diviem gadiem, bet līdz pēdējam brīdim nezinājāt par dalību Riodežaneiro spēlēs.

Šaušanā tas normatīvs ir specifisks. Tas tiek dēvēts par MQS, kas, tulkojot no angļu valodas, nozīmē minimālo kvalifikācijas rezultātu. Olimpisko kvotu piešķiršana ir sarežģītāka. Manā disciplīnā bija tikai 27 olimpiskās ceļazīmes visā pasaulē. Un tad bija vēl wild-card dalīšana - 27 speciālie ielūgumi tika dalīti uz 15 šaušanas disciplīnām. Latvija nesaņēma to wild-card laikus tāpēc, ka mums nebija pietiekami daudz sportistu, kas izpildīja MQS. Lai nākamajā ciklā būtu drošāk, mums jācenšas palielināt konkurētspējīgu šāvēju skaitu.

Wild-card saņemšana jums bija pārsteigums?

Ne gluži. Latvijas Šaušanas federācija jau martā mani ielika pirmajā izvēles kārtā. Tieši tāpēc tika pieņemts lēmums turpinājumā nodarboties tikai ar šaušanu. Cita lieta, ka wild-card saņemšana notika pašā pēdējā brīdī, kad jau likās, ka vairs nebūs.

Dalība olimpiskajās spēlēs ir ilgi gaidīts notikums?

Protams. 21 gadu ar to nodarbojos, un mērķis visu laiku tikai tāds arī bijis - aizbraukt kādreiz uz olimpiskajām spēlēm. Tas nu tagad ir piepildīts, jāvirza nākamie mērķi.

Jālabo rekordi, kas šaušanā ir reāli?!

Tieši tā! Jāizšauj savs labākais rezultāts un tad jau jāskatās, par ko cīnies tālāk. Olimpiskais turnīrs kopumā ir zemāka līmeņa nekā jebkurš PK posms, pasaules vai Eiropas čempionāts. Rio būs tikai 32 dalībnieki. Tā ka izredzes ir samērā labas.

Cik sportistu ir pasaules čempionātos?

Iepriekšējā bija ap 140 dalībniekiem.

Kāds ir sacensību formāts?

Divu dienu programma. Vienā dienā šauj 75 mērķus jeb trīs sērijas pa 25 mērķiem. Otrā dienā šauj 50 mērķu jeb divas sērijas. Tā ir kā kvalifikācija, pēc kuras noskaidro sešus labākos rezultātus summā. Tad tie seši piedalās pusfinālā. Tajā ir 16 mērķu sērija, kurā jāšauj astoņi dubleti no nomināli grūtākajām pozīcijām. Pusfinālā rēķina tikai pusfināla rezultātus - visi sāk no nullītes, neņemot līdzi kvalifikācijas rezultātus. Divi labākie pusfinālisti aizvada tādu pašu sēriju finālu, bet trešais un ceturtais labākais pusfinālists cīnās par bronzu.

Esat pētījis iepriekšējo olimpisko spēļu rezultātus? Kādam jābūt rezultātam, lai tiktu pusfinālā?

Jā, protams, esmu pētījis. Mans labākais rezultāts tam atbilst.

Cik reālu konkurentu jums ir sacensībās Latvijā? Šaušanā tomēr ir liela nozīme tam, cik liels ir stress.

(Plats smaids.) Šogad, olimpiskajā gadā, ir pieaudzis mūsu šāvēju līmenis. Pamazām sāk kļūt interesantāk. Vairs nevar īpaši atslābt. Sāk elpot pakausī.

Olimpisko spēļu sakarā runā par «augstāk, tālāk, stiprāk». Kas no tā visa noder šaušanā?

Ir jānotur rokās četri kilogrami. Regulāri cilājot to ieroci, rokas nogurst. Varbūt tas neliekas daudz, bet slodze ir. Zinu, ka jaunajiem sāp rokas no ieroča cilāšanas. Fiziskā kondīcija ir nepieciešama jebkura cilvēka labsajūtai. Es pats spēlēju hokeju amatieru līmenī, un man tas patīk. Turklāt tas ir arī labs treniņš fiziskajai kondīcijai.

Biatlonists Andrejs Rastorgujevs šaušanai trenē periferiālo redzi, žonglējot bumbiņas.

Tā ir iesildīšanās. Viņam ir šaušana mērķī. Man ir mazliet citādi. Man specifika ir tāda, ka jātur ierocis rokā un jāskatās uz šķīvīti, kas lido diezgan ātri. Tad seko korpusa griešana, šautenes pielikšana pie pleca, un tieši tajā brīdī arī jāizdara šāviens. Acu un roku koordinācija man ir ļoti svarīga. Šāvējs nedrīkst ieplecot bisi, pirms šķīvītis vēl nav izlidojis. Kad gatavojos sacensībām, iesildos ar bumbiņu pamētāšanu.

Ārpus šautuves arī šaujat?

Jā, esmu mednieks. Tas man ir hobijs. Medībās varēju iet tikai no 18 gadu vecuma. Pirms tam gāju līdzi tēvam par dzinēju. Tā arī mums ir ģimenes lieta.

Olimpisko spēļu sakarā ir tāds negants joks: skriešanā uzvar tumšādainie, bet šaušanā - baltādainie. Tā tiešām ir?

(Smejas.) Pārsvarā tiešām ir baltādainie. Zinu, ka Francijas junioru izlasē ir viens tumšādains šāvējs. Nav tā, ka viņiem būtu aizliegts piedalīties sporta veidā, bet tas tiešām ir liels retums.

Kuras ir šaušanas lielvalstis?

Itālija. Tā ir šaušanas meka. Tur tiek ražoti labākie ieroči, visi labākie zīmoli ir no turienes. Viņiem ir arī iekšējā konkurence ļoti augstā līmenī. Gandrīz katrās sacensībās viņiem ir citi dalībnieki, bet rezultāti no tā teju nemainās - viņi dominē. Pēdējā Eiropas čempionātā viņi sasniedza pasaules rekordu komandu ieskaitē. No 375 iespējamiem punktiem viņi sakrāja 371 punktu. Tikai četras kļūdas.

Tehniskā nodrošinājuma ziņā šaušanā visi ir vienādās pozīcijās?

Es nezinu. Pieļauju domu, ka itāļiem izlase noteikti strādā ar kaut ko tādu, pie kā citi nevar tikt. Bet nav tā, ka itāļi vienmēr uzvarētu.

Brazīlijā ir būts?

Jā. Aprīlī biju uz PK posmu. Tieši ar nolūku iepazīties ar to šautuvi. Tā ir laba. Priecē, ka ļoti līdzīga manai mājas šautuvei. Tādas pašas iekārtas. Viss bija labi. Vienīgā problēma bija ar mērķiem. Ražotāji apgalvo, ka bija problēmas ar transportēšanu. Bija ekoloģiskie šķīvji, kuri spēj uzņemt mitrumu, un daži kļuva elastīgi un vienkārši neplīsa. Es pirmo reizi dzīvē pieredzēju ko tādu - trāpi šķīvim, tas maina savu lidošanas trajektoriju, bet aizlido vesels. Parasti šķīvis pēc tāda trāpījuma ir pilnīgās lupatās saplēsts. Cerams, ka tas būs atrisināts, jo tas nebūtu godīgi pret šāvējiem.

Daudzi tenisisti atteikušies no dalības Rio Zikas vīrusa draudu dēļ.

Domāju, ka par Zikas vīrusu satraukties vajadzētu vismazāk. Divas nedēļas tur dzīvojot, redzēju divus odus. Viens bija tualetē noslēpies stūrītī kā noziedznieks. Un vēl viens - mikriņā. Tagad tur ir ziema. Var izmantot garākus apģērbus.

Ko novēlēt pirms starta Rio?

Veiksmi. Viss pārējais ir.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Dainis Upelnieks

stenda šāvējs
Dzimis: 1982. gada 1. oktobrī
Izglītība: augstākā (LLU), kokapstrādes inženieris
Panākumi: 15. vieta EČ (2015), 23. vieta PK posmā (2016), septiņkārtējs Latvijas čempions

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?