Nemiernieki ne vien izdemolējuši policijas automobiļus, aizdedzinājuši ēkas un vardarbīgi stājušies pretim policijai, bet izlaupījuši arī veikalus. Ielaušanās tirdzniecības vietās un iztukšotie veikalu plaukti kārtībsargus un politiķus mudinājuši domāt, ka nemierus varētu būt rosinājušas laupītkāru jauniešu bandas, kas mobilizējušās ar sociālo tīklu palīdzību.
Neskaidrie motīvi
Sestdienas vakarā Londonas ziemeļu rajonā Totenemā ap 120 Marka Dugana tuvinieku pulcējās demonstrācijā pie vietējā policijas iecirkņa, lai pieprasītu «taisnību» par policijas apšaudē bojāgājušā četru bērnu tēva nāvi. Tomēr pāris stundu vēlāk demonstrācija, kurai pievienojās simtiem citu cilvēku, pārvērtās grautiņos.
Policija atzina, ka, par spīti saspīlējumam Totenemā, nebija gaidījusi šādu pavērsienu. Tomēr naktī uz pirmdienu nemieri pārņēma arī vairākus citus Londonas rajonus. Vicepremjers Niks Klegs tos nodēvējis par «oportūnistisku zādzību» vadītiem. Amatpersonas vaino atsevišķas jauniešu grupas, kurām ar sociālo tīklu palīdzību izdevies allaž būt soli priekšā policijai, raksta AP. Premjera Deivida Kamerona administrācija uzsvērusi, ka nemierniekiem «neizbēgt no savas rīcības sekām».
Saspīlējumu vairo neskaidrība par M. Dugana nāvi. Viņš esot nogalināts pēc tam, kad atklājis uguni uz policistu, taču daudzi šo versiju apšauba. «Visi runā, ka viņš tika izrauts no mašīnas, noguldīts ar seju pret zemi un nošauts,» laikrakstam The Daily Telegraph stāstīja londoniete Kārena Lī.
Lai mazinātu sabiedrībā uzvirmojušās aizdomas par vīrieša nāves apstākļiem, incidenta izmeklēšanas komisija publiskojusi paziņojumu, kurā rakstīts, ka «spekulācijas par to, ka M. Dugans tika nogalināts eksekūcijām atbilstošā garā ar vairākiem šāvieniem galvā, ir pilnīgi aplamas».
Daudzi pieļauj, ka grautiņu motīvi nav saistīti ar apšaudē bojāgājušo vīrieti. Kā vietējie iedzīvotāji norādījuši aģentūrai Reuters, apkārtnē valda satraukums par valsts ekonomisko situāciju. Dusmas par augsto bezdarba līmeni un publiskā sektora budžeta samazinājumu sakritušas ar notikumu Totenemā, vairojot sabiedrības neapmierinātību. Tomēr daudzi vietējie uzbrukumos vaino jauniešus, kas kārojuši apzagt veikalus.
Tracis pirms olimpiādes
«Policisti ir šokēti par neiedomājami lielo vardarbību, kas pret tiem vērsta,» Londonas pilsētas policijas komandieres Kristīnes Džounsas teikto citējusi britu raidsabiedrība BBC. Sestdienas un svētdienas nemieros ievainoti aptuveni 35 kārtībsargi.
Policija apņēmusies neļaut turpināties grautiņiem, un pirmdien pilsētas ielās jau tika izvietoti papildspēki. «Lokāls incidents ir pāraudzis organizētā noziedzības vilnī,» policijas pārstāvja Stīva Kavanaga teikto citējis AP.
Tomēr M. Dugana ģimene uzsvērusi, ka neattaisno uzliesmojušo vardarbības un laupīšanu vilni. «Galvenokārt tā ir prese, kas to saista ar mana brāļa nāvi. Labi, uz dažiem jautājumiem [policijai] būtu bijis jāatbild, kas tā arī nav izdarīts, tādēļ iedarbojies tāds kā domino efekts, ko mēs it nemaz neattaisnojam,» nogalinātā brālis Šons Hols stāstīja kanālam Sky News.
Londonas vadītāji ir nobažījušies, ka nemieri var kaitēt pilsētas reputācijai pirms 2012. gadā gaidāmajām olimpiskajām spēlēm. «Mums nākamo mēnešu laikā cilvēkiem jāuzsver, kāda ir patiesā Londona, kas ir viena no drošākajām lielajām pilsētām pasaulē,» uzsvēris Londonas vicemērs Kīts Melthauss.