Dzintars.
VL-TB/LNNK valdes paziņojumā nedraud ar iespēju nebalsot par valsts budžetu, ja netiks ievērotas tās prasības, bet norāda, ka partneru atbalsts tām ir priekšnoteikums, lai par nākamā gada valsts budžeta projektu balsotu. Taču finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) uz šo sabiedroto paziņojumu sociālajā vietnē twitter.com reaģēja sev pēdējās dienās raksturīgajā asajā stilā, ierakstot: «Nu re! Politiķi labi atpūtušies, budžeta ultimāti klāt. Budžets nu jau Nāves ēnā.» Iespējams, ministra bažas ir veltas, jo vienu no VL-TB/LNNK prioritārajām vēlmēm valdība jau izpildījusi. R. Dzintars atzina, ka situācija ar kultūras jomas finansējumu apvienību apmierinot. No papildus pieejamajiem 88,7 miljoniem latu Kultūras ministrijai paredzēti 10,6 miljoni.
R. Dzintars atgādināja, ka jau pērnajā rudenī koalīcijas partijas vienojās, ka dzimstības veicināšanas pasākumi ir viena no valdības prioritātēm. Trešdien koalīcija veltīja speciālu sēdi demogrāfijas pasākumu finansēšanas jautājumam. Tajā izvērtēti arī VL-TB/LNNK priekšlikumi, kas uztverti ar izpratni, sacīja Reformu partijas frakcijas vadītāja vietniece Zanda Kalniņa-Lukaševica, kura piedalījās šajā sēdē. Nacionālā apvienība aicina no 2014. gada 1. janvāra minimālo bērnu kopšanas pabalstu un vecāku pabalstu palielināt no 100 latiem līdz 140 latiem, pabalsta izmaksas periodu pagarinot līdz pusotram gadam. Daļēji šis priekšlikums ir atbalstāms, bet vēl ir jāvienojas, kad to sākt īstenot, teica Z. Kalniņa-Lukaševica. Partneriem konceptuāli nav iebildumu arī pret Dzimstības veicināšanas fonda izveidi, taču nepieciešams precizēt, kā tas darbosies. Līdzīgi ir ar Nacionālās apvienības ierosinājumu ieviest pirmā mājokļa valsts atbalsta programmu ģimenēm.
Visstingrāk Nacionālā apvienība uzstāj uz uzturēšanās atļauju tirdzniecības atcelšanu, jo tās rada jaunu kolonizācijas vilni un atstāj iespaidu uz latvisko kultūras telpu, skaidroja R. Dzintars. Pēc uzturēšanās atļauju ieviešanas vietējiem iedzīvotājiem nekustamie īpašumi kļuvuši nepieejami augsto cenu dēļ. VL-TB/LNNK ir gatava piekāpties tikai tik tālu, ka pieļauj uzturēšanās atļauju izsniegšanu par nekustamā īpašuma iegādi pārtraukt vēlākais nākamā gada vidū. Sākotnēji tā uzstāja, ka tās jābeidz tirgot jau no 1. janvāra. Gan Z. Kalniņa-Lukaševica, gan finanšu ministra pārstāvis Aleksis Jarockis sacīja, ka arī šo regulējumu ir iespējams pārskatīt, ņemot vērā Ekonomikas ministrijas veikto pētījumu. Par to koalīcijā vēl ir paredzēta diskusija. Viens no ierosinājumiem ir izveidot speciālu fondu, kurā tiktu iemaksāta daļa summas par iegādātajiem nekustamajiem īpašumiem. Fonda līdzekļus varētu izlietot uzņēmējdarbības attīstībai reģionos. A. Jarockis uzsvēra, ka, pilnībā atsakoties no uzturēšanās atļaujām, budžetā būtu radīts robs. Savukārt R. Dzintars teica, ka tāpēc apvienība varētu piekrist termiņa pārcelšanai vēlākais uz pusgadu.