NASA šī gada pavasarī paziņoja, ka apņēmusies «nomedīt» nelielu asteroīdu, ievilkt to orbītā ap Mēnesi un tā izpētei uz kosmosa objektu nosūtīt astronautus.
«Galu galā mūsu mērķis ir doties uz Marsu,» NASA pārstāvi Robertu Laitfūtu citēja Marketplace.org. «Došanās uz asteroīdu ir nākamais loģiskais solis, lai sasniegtu mērķi.»
Kosmosa pārvalde izstrādā speciālu kosmosa bezpilota lidaparātu, ar ko notvert asteroīdu, kā arī kapsulu, kas spētu uz tā nogādāt astronautus, turklāt pēc tam izpildīt ASV kosmosa programmas kāroto mērķi - nokļūt uz Marsa.
Pēc NASA aplēsēm, kosmosa kuģis asteroīda medībās varētu tikt palaists laika posmā no 2017. līdz 2019. gadam. Tas ceļā pavadītu pusotru gadu. Vēl trīsarpus gadi būs nepieciešami, lai asteroīdu ievilktu Mēness orbītā.
Plānu atbalsta arī ASV prezidents Baraks Obama, kurš uzsvēris, ka asteroīda ievilkšana Mēness orbītā ir svarīgs solis, lai aptuveni pēc 20 gadiem cilvēks varētu pirmo reizi spert kāju uz Marsa, rakstīja aģentūra AFP.
ASV 2014. gada budžetā Kosmosa pārvaldes asteroīda projektam prasīti 100 miljoni dolāru (53 miljoni latu), taču kopējās izmaksas tiek lēstas ap diviem miljardiem.
Projektam netrūkst arī kritiķu, kas ieceri dēvē par zinātnisko fantastisku. Tie skeptiķi, kas apgalvo, ka ar mūsdienu augsti attīstītajām tehnoloģijām tomēr iespējams ievilkt orbītā asteroīdu, projektu dēvē par nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu, jo netic, ka tas palīdzēs piepildīt sapni par Marsu.
Taču idejas atbalstītāji slavē ieguvumus, ko projekts sniegšot. Iegūtās zināšanas ļaušot aizsargāt Zemi no meteorītiem, kas draud ietriekties mūsu planētā. Pastiprinātas bažas par to uzvirmoja februārī, kad virs Čeļabinskas Krievijā eksplodēja meteorīts, ievainojot ap 1200 cilvēku.