Šādi incidenti neveicina uzticību starp koalīcijas un vietējiem spēkiem laikā, kad tiem nepieciešams sastrādāties, lai, kā paredz ASV izstrādātais karaspēka izvešanas plāns, līdz 2013. gada vidum 130 tūkstošu karavīru lielie starptautiskie spēki rūpes par Afganistānas drošību nodotu vietējo rokās un paši varētu atstāt valsti līdz 2014. gada sākumam.
Gaidāms rekords
Tā saucamais karš starp zaļajiem (afgāņu karavīriem) un zilajiem (koalīcijas spēkiem), kad abu pušu karavīri iesaistās savstarpējos konfliktos, norisinās jau kopš 2001. gada, kad Afganistānā iebruka ASV vadītie okupācijas spēki. Tomēr pēdējā pusotra gada laikā afgāņu policistu un karavīru uzbrukumi ārvalstu karavīriem ir pastiprinājušies. Ja 2007. un 2008. gadā kopā notika četri uzbrukumi, kuros tika nogalināti četri koalīcijas karavīri, bet 2010. gadā 11 uzbrukumos bojā gāja 20 NATO kareivju, tad pērn afgāņu drošībnieku sarīkotā 21 uzbrukumā nogalināti 35 ārvalstu karavīri, raksta ziņu aģentūra AP.
Tendences liecina, ka šogad šādos uzbrukumos bojāgājušo NATO spēku karavīru skaits sasniegs rekordu, jo līdz 1. jūlijam ir notikuši 18 uzbrukumu, kuros krituši jau 26 karavīri. Tas varētu šķist neliels skaits, ņemot vērā, ka gada pirmajos sešos mēnešos kopā Afganistānā nogalināti vairāk nekā 200 koalīcijas karavīru. Bet ir jāuzsver, ka afgāņu drošībnieku uzbrukumi ir otrs lielākais ārzemju karavīru bojāejas cēlonis pēc sprādzieniem, ko izraisījuši ceļmalās novietoti spridzekļi.
Uzbrukumu skaits šogad strauji pieauga pēc gada sākumā notikušajiem vairākiem incidentiem, kuros bija iesaistīti ASV karavīri, piemēram, musulmaņu svēto rakstu Korāna dedzināšanas kādā amerikāņu gaisa bāzē netālu no Kabulas.
Karavīru sargeņģeļi
Ne vienmēr ir bijis skaidrs, vai ārvalstu karavīriem uzbrukušie patiešām ir afgāņu policijas darbinieki vai bruņoto spēku karavīri. NATO spēku komandieri Afganistānā gan apgalvo, ka afgāņu armijas rindās nav iefiltrējušies talibu vai citu islāma grupējumu sekotāji. Tomēr uz šādu varbūtību norāda Afganistānas armijas vadība. «Mēs darām visu iespējamo, mūsu izlūkdienesti cenšas novērst pretinieku nokļūšanu armijas rindās, bet mēs nevaram apsolīt, ka nekas tamlīdzīgs nenotiks nākotnē,» bija teikts Afganistānas armijas paziņojumā pēc aprīļa beigās notikuša uzbrukuma, kurā kāds elites spēku karavīrs nošāva savu amerikāņu instruktoru.
Uzbrukumu dēļ ir pieaugusi neuzticība starp afgāņu un koalīcijas karavīriem, par kuru drošību tagad rūpējas vēl vairāk. Lai novērstu uzbrukumus, kazarmās naktīs dežūrē tā saucamie «sargeņģeļi», kuru uzdevums ir novērot guļošos biedrus.
Lielbritānijas spēku ierindnieks Kristofers Džeksons apgalvo, ka nespēj simtprocentīgi uzticēties afgāņu karavīriem, ar kuriem viņam jādodas kopīgās patruļās. «Es teiktu, ka uzticos par 70%. Vienmēr ir jābūt uzmanīgam, jo šeit ir daži, kuri nav tie, par ko uzdodas, bet vairums no viņiem ir lāga puiši,» viņš stāsta sarunā ar britu raidorganizāciju BBC.