«Aizsardzības ministrs dalās piedzīvojumos, kādos iepriekš Latvijas valdības locekļi nebija iekļuvuši,» - kāda žurnāla publikācijā ar šādu skaļu apakšvirsrakstu R. Vējonis pēc atgriešanās no šā gada oktobrī notikušā brauciena uz faktiska pilsoņu kara plosīto Centrālāfrikas Republiku plaši stāstīja par saviem piedzīvojumiem šajā valstī, uz kuru bija devies, lai apciemotu miera misiju veicošos Latvijas karavīrus. Taču apjomīgajā stāstījumā ministrs «piemirsa» minēt, ka dārgajā, eksotiskajā braucienā, kas vienam cilvēkam izmaksāja vairāk nekā 6000 eiro, bija devies ne tikai viņš un Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube vien. Līdzbraucējas lomā bija arī ministra biroja vadītāja Egita Kazeka, turklāt - ar viņas ieņemtajam postenim ļoti īpatnu komandējuma pieprasījuma pamatojumu.
«Centrālāfrikas Republikā dienošo Latvijas nacionālā kontingenta karavīru apmeklējums, tikšanās ar Centrālāfrikas Republikas valdības amatpersonām un sabiedroto valstu militārās vadības pārstāvjiem, kā arī izvērtējuma veikšana attiecībā uz lēmumu par turpmāko Latvijas dalību šajā operācijā,» - šāds saskaņā ar Dienas oficiāli saņemto Aizsardzības ministrijas informāciju ir bijis pamatojums ministra biroja vadītājas komandējumam uz eksotisko valsti.
To, tieši kādā veidā un uz kādu militāru zināšanu pamata ekonomiste E. Kazeka, kura laikā, kad Vējonis bija vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, pildīja viņa padomnieces pienākumus vides ekonomikas jautājumos, tālajā Āfrikas valstī ir spējusi kompetenti izvērtēt Latvijas dalību miera uzturēšanas operācijā, Aizsardzības ministrija neatklāj. Arī ministra biroja vadītājas komandējuma atskaiti, kas varētu viest skaidrību, kāda tieši bijusi E. Kazekas eksotiskā brauciena lietderība, ministrija atsakās atklāt, jo «atskaite satur ierobežotas pieejamības informāciju un saskaņā ar Informācijas atklātības likumu nav publicējama».
Taču skaidrs ir tas, ka ministra biroja vadītājas brauciens Latvijas nodokļu maksātāju kabatai ir izmaksājis patiešām dārgi: aviobiļetes E. Kazekai pirktas kopumā par 4936 eiro, viesnīca Francijā un Centrālāfrikā kopumā izmaksājusi 1234 eiro, bijušas arī dažādas citas sīkas izmaksas un dienas nauda, kopējai summai pārsniedzot 6200 eiro. Aptuveni šādu pašu summu izmaksājis arī R. Vējoņa brauciens.
Izdevums Vakara Ziņas šoruden vēstīja, ka, turpinot garo ministru un viņu biroja vadītāju romantisko attiecību rindu, arī «aizsardzības ministram Raimondam Vējonim (48) un viņa biroja vadītājai, pievilcīgajai tumšmatei Egitai Kazekai (43) izveidojušās romantiskas attiecības».
Ka šī - paša ministra noliegtā - informācija tomēr varētu nebūt bez pamata saistībā ar R. Vējoņa un E. Kazekas (kura vēl pirms dažiem gadiem savā amatpersonas deklarācijā minēja arī vīru, taču nu deklarācijā viņa vairs nav) komandējumu uz eksotisko Āfriku gan norāda Aizsardzības ministrijas reakcija uz Dienas jautājumiem. Lai gan Informācijas atklātības likums noteic, ka atbilde uz informācijas pieprasījumiem valsts iestādēm ir jāsniedz divu nedēļu laikā, bet, ja tas nav iespējams, par to šādā termiņā jāinformē informācijas pieprasītājs, ministrija šo likuma normu ignorēja un atbildi «stiepa» veselu mēnesi.
Lai arī atbildes sniedzējs - ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts - ir iespējami augstākajā ierēdņa amatā un valsts dienestā strādā jau daudzus gadus, viņš oficiālā atbildē Dienai izlikās, ka ar šādu «interpretāciju» iepazīstoties tikai tagad, un izteica gatavību «atvainoties par šo pārpratumu». Taču R. Vējoņa vadītās ministrijas valsts sekretārs arī pēc atkārtota aizrādījuma tā arī nesniedza atbildi uz Dienas oficiālajā informācijas pieprasījumā uzdoto jautājumu: «Cik viesnīcas numuriņu katrā no viesnīcām, kurās apmetās minētās divas personas, tika izmantoti šo personu vajadzībām?»
Pēc J. Sārta domām, atbilde pēc būtības uz šo jautājumu jau esot sniegta. Savukārt ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins pēc vairāku dienu minstināšanās un aizbildināšanās ar nepieciešamību iegūt precīzu informāciju atbildi tā arī nesniedza.