Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +13 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 30. septembris
Menarda, Elma, Elna

No formas pie idejas

Publikai Māra Subača vārds laikam vispirms asociēsies ar bērnišķīgi sirsnīgajiem zīmējumiem kopā ar teologu Juri Rubeni veidotajās grāmatiņās. Ceļš tuvāk pie tautas var būt vienlīdz aktuāls gan mākslai, gan reliģijai - abām nereti pārmesta vārīšanās šauru institucionālu interešu katliņā; un Subača un Rubeņa tandēms izskatās pēc reti veiksmīgas simbiozes piemēra.

Izstādē Māris Subačs. Jaunie darbi un retrospekcija gan šos kristīgos zīmējumus, gan agrākus un varbūt sen piemirstus darbus kuratores Ingas Šteimanes komentāri glīti un uzskatāmi ierāmē dažādos kontekstos, arī eksponātu izvietojums un noformējums izceļas ar efektīgu ekskluzivitāti. Viens no jaunatklājumiem - latviešu Polokam Pauļukam vai latviešu Rotko Grūbem itin vilinoši būtu piepulcēt latviešu Klē Subaču. Šveicieša Paula Klē mīklaino grafisko zīmju plejādei, kuru ģenēze saistās ar ekspresionisma un sirreālisma robežjoslu, gan nav daudz kopīga ar spirituāli reliģisko dimensiju meklējumiem, kas nodarbināja, piemēram, Kandinski vai Mondrianu. Tomēr vizuālā valoda liek padomāt. Kā teicis Klē, viņa jaunrade nozīmējot «palaist līniju pastaigā». Arī Subača līnijas pastaigājas plašā diapazonā.

Evolūcijas ceļš

Izstādes retrospektīvā uzbūve izceļ gaismā vēl kādu svarīgu lietu. Iedomājoties Aijas Zariņas rokraksta virzību no padomju pilsoņus tracinošās, jaudīgi revolucionārās formas līdz krietni neizteiksmīgākiem, toties ezoteriski pretencioziem veidoliem, gandrīz šķistu, ka tai lokālu paralēļu nav. Tagad redzams, ka ir gan. Subača 80. gadu nogales linogriezumi un sietspiedes līdzīgā kārtā uzbrūk ar robustu primitīvismu, skaļu, ekspresīvu izteiksmi (Ainava ar balonu, Vīrs ar ordeņiem, 1989, u. c.), kas ierakstās plašākā politiska un sociāla protesta kontekstā. Kas notiek pēc tam? 1993. gadā veidotajā krāsainu linogriezumu ciklā abstraktas grafiskās zīmes pietuvojas neolīta klinšu zīmējumu stilistikai, mākslinieks pievēršas arī austrumu kaligrāfijas dejojošo līniju plūstamībai. Visbeidzot, darbi tematiski noenkurojas kristīgajā vēstī - kopš 1995. gadā tapušajiem linogriezumiem, kuros kalni, ūdeņi, cilvēciņi, dzīvnieciņi u. c. objekti novesti līdz izteiksmes minimumam, Subača tēli kalpo Bībeles sižetu brīvām interpretācijām.

Sakrālā māksla

Svarīgi, vai šeit būtu jāpiesauc sakrālas mākslas jēdziens? Mūsdienās tas ir ļoti problemātisks. Lai arī pasaulē daudzi mākslinieki pievērsušies kristietības motīviem visdažādākajos medijos, rezultāts drīzāk šokējis un izaicinājis baznīcas aprindas. Savukārt liturģiskām norisēm domātu objektu veidošana, piemēram, ikonu gleznotāju darbība, tomēr neiekļaujas mūsdienīgā mākslas jēdzienā, lai arī cik tas būtu variabls vai neskaidrs. Kā raksta Ieva Astahovska par laikmetīgās mākslas un kristietības attiecībām, «spilgtākie precedenti reliģijas un mākslas dialogam Latvijā» (Sakrālā arhitektūra un māksla: Mantojums un interpretācijas, 2008) ir Helēnas Heinrihsones altārglezna Kolkas baznīcai, kā arī Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna videoaltāris. Subača zīmējumi noteikti arī ir šī dialoga sastāvdaļa, tomēr to apliecinošais tonis patiešām provocē lietot sakrālās mākslas terminu - tādā nozīmē, ka tiek mēģināts atcelt vai ignorēt reliģiskās pasaules ainas sairumu, kas tieši izriet no apgaismības mantojuma un indivīda emancipācijas centieniem. Kuratore Subača darbos izcēlusi modernisma diskursa, sekularizācijas un egocentrisma kritiku. Pat ja šīs kritikas klātbūtne ir nepārprotama, daudz mazāk skaidrs, cik tā ir pamatojama. Sekularizācijas tuvākā analoģija tomēr ir pieaugšanas process, kurā indivīds nevēlas apstāties pusceļā, uzdodot noteiktus jautājumus par pasaules uzbūvi, jēgu un šai sakarā iegūstamajiem pierādījumiem. Viena no Subača zīmējumos ietvertajām sentencēm «Var vai nu mīlēt Dieva noslēpumaino kārtību, vai haosā saprast pašam sevi…» piedāvā interesantu izvēli, un diemžēl nav nekādu liecību, ka pirmā ir jebkādā fundamentālā nozīmē labāka par otro.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Stāvoklis starp dzīvību un nāvi

Miruša ķermeņa atdzīvināšana kā romānā par Frankenšteinu varētu būt reālāka, nekā šķiet. Zinātnieki nākuši klajā ar pieņēmumu, ka starp dzīvību un nāvi patiešām ir vēl viens starpposms, kas varētu ...

LOK: Apdraudētas iespējas nodarboties ar sportu Rīgā

“Rimi” Olimpiskais sporta centrs saņēmis vēstuli no Rīgas domes ar paziņojumu, ka sakarā ar veiktajiem grozījumiem MK noteikumos nr. 350, no 1. oktobra vairāk nekā desmit reizes tiek paaugstināta ...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?