V. Orbāns neslēpj, ka viņam ir tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina vadības stils, un aicina ES beigt pamācīt Krieviju, ar kuru esot jāsadarbojas. Tiek uzskatīts, ka V. Orbāna labās attiecības ar V. Putinu ļāvušas Ungārijai šogad samazināt gāzes cenu par 6,5%.
Piesaistīja balsis
Jaunākās aptaujas rāda, ka Fidesz vēlēšanās iegūs 38% balsu, pārliecinoši pārspējot Sociālistu partijas vadīto centriski kreiso spēku aliansi, kas var cerēt uz 16%. Savukārt galēji labējā partija Jobbik varētu saņemt 15% vēlētāju atbalstu, vēsta izdevums European Voice.
2010. gada parlamenta vēlēšanās par Fidesz nobalsoja 52,7% balsstiesīgo, kas tai deva 263 no 386 deputātu vietām parlamentā jeb konstitucionālo vairākumu, kas V. Orbāna valdībai ļāva veikt būtiskus labojumus konstitūcijā.
Ceturtā daļa aptaujāto ungāru dažas dienas pirms vēlēšanām nebija izvēlējušies, par ko balsot, tāpēc ļoti iespējams, ka Fidesz varētu atkārtot četrus gadus senos panākumus.
V. Orbāns ir veicis mājasdarbu, lai iegūtu papildu vēlētāju balsis. Viņa valdība atļāvusi piešķirt Ungārijas pilsonību etniskajiem ungāriem kaimiņvalstīs, kurās atļauta dubultpilsonība.
Rumānijā, kur mīt vairāk nekā 1,2 miljoni ungāru, 80% vietējo ungāru gatavojas balsot par Fidesz, liecina aptaujas.
Nekaunas sevi slavēt
V. Orbāns nesirgst ar pašapziņas deficītu un lielās, ka viņa valdība izglābusi Ungāriju no bankrota un veicinājusi ekonomikas atlabšanu. Premjers priekšvēlēšanu pasākumos atgādina, ka viņa valdība panākusi zemākus komunālos maksājumus, palielinājusi algas skolotājiem un māmiņalgas.
Viņam arī patīk uzsvērt, ka budžeta deficīts ir samazināts zem 3% no iekšzemes kopprodukta. Valdības kritiķi apgalvo, ka tas nav panākts, samazinot budžeta izdevumus, bet paļaujoties uz tādiem netālredzīgiem budžeta deficīta samazināšanas pasākumiem, kā piemērojot augstu peļņas nodokli bankām un enerģētikas, telekomunikāciju un mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas galvenokārt pieder ārzemniekiem. Valdība arī nacionalizējusi privātos pensiju fondus 10 miljardu eiro vērtībā.
Analītiķi uzsver, ka arī relatīvi zemais bezdarba līmenis - 8,6% - galvenokārt ir panākts, pateicoties valsts pasūtītajiem infrastruktūras projektiem, no kuriem lielu daļu finansējusi ES. Kopš 2009. gada 97% Ungārijas valdības investīciju saņēmušas līdzfinansējumu no ES fondiem, raksta The Guardian. Bezdarba rādītājus uzlabojot arī aptuveni 500 tūkstošu ārvalstīs strādājošo ungāru, no kuriem daudzi tiekot pieskaitīti kā Ungārijā strādājoši.
Aizstāv Krieviju
Kopš V. Orbāna ievēlēšanas Ungārijai ir saspīlētākas attiecības ar ES. Brisele ir kritizējusi vairākus V. Orbāna valdības lēmumus, piemēram, mediju uzraudzības iestādes izveidi. Institūcija, ko vada Fidesz politiķi, kontrolē, lai sabiedriskajos medijos parādītos «līdzsvarotas ziņas» un «sabiedrībai nepieciešama» informācija.
Ungāru politologi uzskata, ka Brisele, regulāri kritizējot Budapeštu, izdarījusi pakalpojumu V. Orbānam, kurš to izmanto, lai vēlētājiem pavēstītu, ka ES ir «kolonizators», kas Ungārijai uzspiež savu gribu.
ES neērts ir arī V. Orbāna viedoklis par Krieviju. Viņaprāt, «Eiropa nespēj norīt faktu, ka Krievija sevi nepārvalda un nerīkojas kā Eiropas demokrātijas». «Eiropiešu pamatvērtība ir brīvība, turpretim Krievijā jautājums par to, kā saturēt kopā tik milzīgu valsti, ir svarīgāks par visām Eiropas vērtībām,» V. Orbāns sacīja izdevumam Demokrata.
V. Orbāns cer, ka ES Krievijai nepiemēros ekonomiskās sankcijas, jo tās neesot Ungārijas interesēs. Tas, visticamāk, saistīts arī ar viņa un V. Putina janvārī parakstīto 10 miljardu eiro vērto līgumu par divu kodolreaktoru celtniecību Ungārijas vienīgajā atomelektrostacijā.