Nacionālā atbildība
Pēdējos gados palestīniešu politiskos līderus šķīra plaša nesaskaņu aiza. 2006. gadā pēc negaidītas Hamas uzvaras palestīniešu parlamenta vēlēšanās mērenais Fatah, kas kontrolēja Palestīnas pašpārvaldi, piekrita veidot koalīcijas valdību ar radikālo spēku. Partijas vienojās, ka 2005. gadā ievēlētais M. Abāss saglabā prezidenta krēslu, bet Hamas tiek premjerministra postenis.
Tomēr abi spēki nespēja vienoties par varas dalīšanu, un konflikts pārauga vardarbībā. 2007. gada vasarā Hamas atšķēlās no Palestīnas pašpārvaldes un pārņēma kontroli pār Gazas joslu. Fatah kontrolē palika Rietumkrasts.
Gan Izraēla, gan ASV ir centušās izolēt Hamas, kas atklāti iestājas pret ebreju valsts pastāvēšanu, un uzturējušas kontaktus ar M. Abāsa vadīto Palestīnas pašpārvaldi. Islāmistu kustība ir pārmetusi M. Abāsam pārāk samierniecisku nostāju sarunās ar Izraēlu un tās Rietumu sabiedrotajiem.
Iepriekšējos gados notikuši vairāki neveiksmīgi mēģinājumi samierināt Fatah un Hamas, tādēļ trešdien vakarā izplatītais paziņojums par izlīgumu ir pārsteidzis daudzus. Vienošanās paredz, ka piecu nedēļu laikā M. Abāsa vadībā ir jāizveido pagaidu valdība, bet nākamā gada sākumā jāsarīko parlamenta vēlēšanas, raksta The Washington Post.
Fatah un Hamas paziņoja, ka izlīgums ir «mūsu nacionālā atbildība». «Mēs atjaunojām cerību atgūt zaudēto - demokrātiju, tiesības uz parlamentu, tiesības uz brīvām un demokrātiskām vēlēšanām un daudzpartiju sistēmu Rietumkrastā un Gazas joslā, kur valda viena partija,» palestīniešu politiķis Mustafa Barguti, kurš piedalījās Fatah un Hamas sarunās Gazā, sacīja BBC.
Ierindas palestīniešiem ir rezervēta attieksme. «Ceru, ka tas būs īsts izlīgums, bet raizes rada agrākā pieredze,» stāsta Rietumkrasta pilsētas Bētlemes iedzīvotājs, vārdā Kasims. Viņam piekrīt kafijas tirgotājs Tariks no Austrumjeruzalemes: «Neticu, ka vienošanās mūžs būs ilgs.»
Meties Hamas apskāvienos
Palestīniešu prezidents M. Abāss paziņojis, ka Fatah vienošanās ar Hamas nav pretrunā miera sarunām ar Izraēlu un viņa mērķis joprojām ir Palestīnas valsts.
Tam netic Izraēla, kas paziņoja, ka M. Abāss ir uzgriezis muguru Tuvo Austrumu miera procesam. «Abāss izvēlējās Hamas, nevis mieru. Tas, kurš izvēlas Hamas, nevēlas mieru,» paziņoja Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu.
«Abāss ir meties apskāvienos ekstrēmistiem, kurus ne tikai Izraēla, bet starptautiskā sabiedrība uzskata par teroristisku organizāciju,» sacīja Izraēlas valdības runasvīrs Marks Regevs. «Mēs nerunāsim ar valdību, kurā ir cilvēki, kas uzskata, ka mana valsts ir jāiznīcina. Hamas ir skaidri pateikusi, ka Izraēla ir jānoslauka no zemes virsas.»
ASV, kas Hamas 1997. gadā iekļāva teroristisko organizāciju sarakstā, uzskata, ka Fatah un Hamas vienošanās ir «satraucoša» laikā, kad Tuvo Austrumu miera process ir iestrēdzis, jo Izraēla ir atteikusies atbrīvot atlikušos palestīniešu ieslodzītos. «Ir grūti iedomāties, ka Izraēla varētu sēsties pie sarunu galda ar palestīniešu valdību, kas netic tās tiesībām pastāvēt,» paziņoja ASV Valsts departamenta pārstāve Džena Psaki.
ASV apsvēršot, vai turpināt sniegt palīdzību palestīniešiem. Esot jāsaprot, vai jaunā valdība atzīs ebreju valsti un akceptēs iepriekš noslēgtās vienošanās starp Izraēlu un palestīniešiem.