Dienā, kad valdība sprieda par izšķirošajiem budžeta samazinājumiem, tika nopludinātas ziņas par jaunu nodokļu plāniem. Lai arī daļa šo ieceru tika īstenotas, aizvien skaļāk tiek jautāts, kam bija izdevīgi radīt papildu apjukumu sabiedrībā, vēl pirms lēmumu pieņemšanas publiskojot šīs ziņas.
Neoficiāli norādīts augstu IZM un Finanšu ministrijas (FM) ierēdņu virzienā. Viņu saistība ar vienu politisko partiju - Tautas partiju (TP) - raisījusi diskusijas par to, cik lielā mērā augsti ierēdņi var būt saistīti ar politiku. Nākamnedēļ Valsts prezidents plāno izteikt savas ierosmes šajā jomā.
TP jau kopš dibināšanas
«Ik pa laikam ticis runāts, ka kāds no valsts sekretāriem ir bijis saistīts ar partijām, bet tas nekad nelīda ārā tik uzkrītoši kā šobrīd,» saka augsts ierēdnis, kurš nemin savu vārdu. Visbiežāk kā politizētos ierēdņus min IZM valsts sekretāru Mareku Gruškevicu un FM valsts sekretāru Mārtiņu Bičevski. Ne viens, ne otrs nekad nav slēpuši savu saikni ar TP - abi piedalījās tās dibināšanā. M.Bičevskis rakstīja partijas statūtus, bija viens no pirmajiem TP jauniešu organizācijas vadītājiem.
Jau tolaik viņš parādīja sevi kā spējīgu vadītāju un tāpat kā tagadējais TP līderis Mareks Segliņš tika uzskatīts par vienu no partijas dibinātāja Andra Šķēles protežētajiem jaunajiem censoņiem. «Šķēle pamanīja, kam actiņas deg, man tās deg joprojām,» atminas M.Bičevskis. Brīdi pastrādājis Saeimā par konsultantu un aizstājis uz ministru darbības laiku deputātu mandātus nolikušos partijas biedrus, M.Bičevskis tomēr izvēlējās ierēdniecību.
M.Gruškevics, kurš IZM strādā jau desmit gadu un sāka karjeru ministrijā kā vecākais referents, pēdējos mēnešos visbiežāk nokļuvis presē, jo nepārtraukti konfliktējis ar ministri Tatjanu Koķi (ZZS). Gan viena, gan otra puse neslēpj, ka viens no nesaskaņu iemesliem ir atšķirīga pieeja darbam. M.Gruškevics noraida, ka tas notiktu politisku motīvu dēļ. «Viņš ir kompetents, racionāli domājošs, taču traucē viņa nevēlēšanās strādāt vienotā komandā,» saka T.Koķe. Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un TP līderiem bijušas sarunas par M.Gruškevica darbu, taču rīcība nav sekojusi. «Situācija būtu jānormalizē, vai nu kādam jāaiziet, vai jāsalabst. Šobrīd tas ir dziļi populistiski un truli,» saka ZZS līderis Augusts Brigmanis.
Ministrei tuvu stāvoši cilvēki stāsta, ka M.Gruškevics dažkārt tīši sabotē T.Koķi. M.Gruškevics, jautāts, kādēļ īstenojis augstam ierēdnim neraksturīgu rīcību - vēlu vakarā apzvanot žurnālistus un nopludinot informāciju, ka tiks samazinātas skolotāju algas, atbild, ka domājis par nozares saglabāšanu.
Bičevskis noliedz politizāciju
M.Bičevskis tiek minēts kā viens no kompetentākajiem un zinošākajiem menedžeriem. «Viņš bija ļoti labs valsts sekretārs, daudz ko kopīgi izdarījām,» saka bijusī tieslietu ministre Solvita Āboltiņa (JL). Viņa gan atzīst, ka bijušas lietas, kuras viņš darījis, vadoties pēc «stāvu augstāk» dotiem rīkojumiem.
M.Bičevska un viņa cilvēku virzienā raidīti pārmetumi, ka piemēram, priekšlaikus, atklātībā nonāca ziņas par pensiju samazināšanu. FM valsts sekretārs noraida jebkādu līdzdalību nopludināšanā.
Tiesa, ir virkne gadījumu, kuros pieredzējušais ierēdnis izrādījis sev netipisku vilcināšanos. Piemēram, uz kārtējām sarunām ar Eiropas Komisiju un Starptautisko Valūtas fondu par starptautiskā aizdevuma piešķiršanu viņam bija jāierodas ar premjera prezentāciju. Taču, ierodoties uz sarunām, atklājies, ka no FM tā nav atsūtīta. Īsi pirms tam, kad aprīlī Rīgā ieradās ERAB prezidents, lai vienotos, ka ERAB kļūst par Parex akcionāru, FM ieteica atcelt šo vizīti. Kā iemesls tika minētas nepilnības līgumā. Parex bankai izšķirīgā vizīte tomēr notika.
Finanšu ministrs Einars Repše (JL) komentāros par savu valsts sekretāru ir skops: «Sekretārs strādā. Sadarbība ir lietišķa un konstruktīva.» Jaunā laika iekšienē tiek atzīts, ka it īpaši intensīvajā budžeta veidošanas laikā pieredzējušais M.Bičevskis ir bijis neatsverams palīgs E.Repšem. «Ministriju vada Bičevskis,» saka premjeram Valdim Dombrovskim (JL) tuvu stāvošs padomnieks. Ne tikai M.Bičevska, bet arī citos gadījumos tieši valsts sekretāri nereti ir īstie ministriju vadītāji. Viņi atšķirībā no ministriem, kas nāk un iet, parasti strādā ilgāk, pārzina jomu un izveido sev lojālu cilvēku loku. Tā kā ministriem nereti noteiktajā sfērā nav pietiekamas kompetences, viņi uzaudzē varu, un tāpēc partijām var būt izdevīgi ar tām saistīti ierēdņi.