Policija sākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma panta par bērna atstāšanu bez palīdzības, par šādu pārkāpumu draud sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai arests, vai piespiedu darbs, vai naudas sods līdz 40 minimālajām mēnešalgām. Visticamāk, bērna mātei būs jāatbild par savu rīcību, taču gluži teorētiski, ja viņa būtu ielikusi pusgadu veco bērnu turpat slimnīcas teritorijā no pagalma puses slimnīcas sienā iebūvētajā glābējsilītē jeb Baby Box, kur mātes var anonīmi un nesodīti atstāt jaundzimušos, viņu neviens neatrastu. Tur arī nav kameras. Tiesa, diez vai tas viņai izdotos, jo glābējsilīte domāta mazākiem bērniem.
Taču glābējsilītei, kuru atklāja 2009. gada rudenī, likumdošanā joprojām nav noteikta regulējuma par tās darbību, tādēļ nav arī zināms, līdz cik dienām, nedēļām, mēnešiem vecus bērnus tajā var atstāt. Līdz šim Bērnu slimnīcas glābējsilītē mātes atstājušas mazuļus drīz pēc viņu piedzimšanas, vidēji šie bērni bijuši ne vecāki par vienu nedēļu. Bērnu slimnīcā Vienības gatvē te atstāti deviņi bērni. «Mēs jau gandrīz pirms pusgada sagatavojām Ministru kabineta noteikumu projektu, kas noteiktu kārtību par Baby Box Latvijā, taču tas ir iestrēdzis Veselības ministrijā. Tajā arī varētu noteikt bērnu vecumu,» saka Laura Zvirbule no sabiedrisko attiecību uzņēmuma Divi gani, kas organizē glābējsilītes Baby Box projektu. Vienīgā kārtība, kas realizēta praksē, - visi glābējsilītē atstātie bērni «automātiski» tiek uzskatīti par atradeņiem un ir brīvi adopcijai.
Rīgas bāriņtiesā Diena uzzināja, ka bērna pamešana, piemēram, slimnīcas gaitenī noteikti nav pieņemama vai likumīga prakse, bērns šādi tiek pakļauts arī riskam. Lai arī tas netiek «reklamēts», kārtība ir šāda - ja māte nolemj atteikties no bērna, viņai ir jāvēršas bāriņtiesā vai sociālajā dienestā, kas vispirms piedāvā palīdzību. Taču, ja māte nemaina domas, seko aprūpes tiesību atņemšana. Tas nozīmē sekas tālākajā dzīvē, piemēram, profesiju izvēles ierobežojumus. Kā Dienai saka bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs - ja arī Bērnu slimnīcā pamestā bērna gadījumā šī sieviete sevi dēvē par bērna māti, ar to nepietiek, viņai tas būs jāpierāda, jāsniedz prasība tiesā, kas nozīmē sarežģītu procesu. Turklāt svarīgi noskaidrot arī motīvus, kādēļ sieviete bērnu pametusi. Pērn rudenī kāda sieviete bāriņtiesai esot rakstījusi vēstuli, vai glābējsilītē ir iespējams atstāt pusgadu vecu bērnu, bāriņtiesa aicinājusi viņu vērsties pēc palīdzības krīzes centrā.
Bērnu slimnīcas gaitenī pamesto meiteni pamanīja kāda garāmgājēja, Dienai stāsta Romēna Namniece, Bērnu slimnīcas pārstāve. Bērns vēl joprojām atrodas slimnīcā. R. Namniece paskaidro: «Bērnam ir neiroloģiska saslimšana, kas prasa ilgstošu ārstēšanos, taču šobrīd veselības stāvoklis neprasa uzturēšanos slimnīcā.» Visticamāk, šīs nedēļas vidū bērnu nogādās kādā ārpusģimenes aprūpes iestādē.