Zināms arī, ka no saslimušajiem 31 ir bērns. Pirmdien P.Stradiņa slimnīcā izdzisa 56 gadus vecas pacientes dzīvība, viņa no jaunā gripas vīrusa bija guvusi smagas komplikācijas - akūtu abpusēju pneimoniju. Viņa ir vienīgā paciente, kurai slimība norisinājās smagi. Mediķi uzsver - ja ir gripas simptomi, nekavējoties jākonsultējas ar ģimenes ārstu, kuram jāspēj gripu pazīt un jānosaka atbilstoša terapija, saslimušajiem noteikti jāpaliek mājās, lai nekļūtu vēl slimāki un neinficētu citus.
Vakcinēt pret jauno gripas vīrusu būtu nepieciešams Pasaules Veselības organizācijas atzītās riska grupas - primāri pacientus ar smagām hroniskām saslimšanām, grūtnieces, mediķus, iespējams, arī mazus bērnus -, pirmdien tika runāts Imunizācijas valsts padomē. Šonedēļ tikšot aprēķināts, cik atsevišķu grupu vakcinācija varētu izmaksāt, tad «ministrija sūtīs ziņu Eiropas Komisijai, ka mēs esam gatavi vakcīnas iegādāties, ticamākais ir variants, ka mēs varētu iegādāties no valstīm, kurām vakcīnu iegādāts par daudz - divām devām vienas vietā», stāsta Veselības ministrijas pārstāve Egita Pole. Tiesa, kur ņemt naudu, vēl skaidri nav zināms.
Neesot tik īpaša
P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) mediķi norāda, ka gripas uzliesmojumos ir smagāki un vieglāki gadījumi. Mirušās pacientes, viņa ar jauno gripu bija inficējusies, visticamāk, Kaļiņingradas apgabalā, gadījums liecina, ka riska grupas pacienti ir tie, kam ir zemāka imunitāte un blakusslimības. Šī paciente jau iepriekš bija slimojusi ar plaušu un nieru slimībām, tāpēc viņai slimība noritējusi smagāk. «Katru gadu no sezonālās gripas radītām blakusslimībām mirst vismaz pāris cilvēku. Nav pamata teikt, ka AH1N1 gripa ir kas īpašs,» skaidro Pēteris Ošs, Intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļas vadītājs.
Kā stāsta Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) pārstāvis Jāzeps Keišs, ģimenes ārstiem ir teju neiespējami atšķirt jauno gripu no sezonālās gripas, taču galvenais ir, lai viņi vispār noteiktu saslimšanu ar gripu. Ģimenes ārstu asociācija ģimenes ārstiem izplatījusi informāciju ar niansēm, kā pazīt gripu un kā rīkoties. Simptomi ir pēkšņa temperatūras paaugstināšanās (virs 38 grādiem), klepus un (vai) iesnas, sāpes kaklā, kaulu laušanas sajūta, galvassāpes, drebuļi, nogurums. No gripas var sargāties, regulāri mazgājot rokas, infektologi iesaka neapmeklēt pasākumus, kuros uzturas daudz cilvēku, nedoties ceļojumos, īpaši uz jaunās gripas skartajiem reģioniem. Ja uz tiem ceļo vai nākas uzturēties jaunās gripas pacientu tuvumā, mediķi iesaka konsultēties ar ārstu, kurš var izrakstīt antivirālos medikamentus Tamiflu vai Relenza.
Slēdz, lai dezinficētu
PSKUS infektologs Uga Dumpis norāda - nav nekādu faktu par to, ka mirstība no jaunās gripas H1N1 būtu lielāka nekā no parastās sezonālās gripas. «Atšķirīgas gan ir iedzīvotāju grupas. Jaunās gripas gadījumā mirstība ir visās vecuma grupās, savukārt no sezonālās gripas biežāk mirst ļoti mazi bērni un ļoti veci cilvēki,» skaidro U.Dumpis.
LIC izplatījis skolām instrukcijas, kā profilaktiski rīkoties, piemēram, skolēniem ievērot personisko higiēnu, ka regulāri jāvēdina telpas, ka slimiem bērniem nevajadzētu apmeklēt skolu. Piesardzīgi rīkojusies Latvijas Starptautiskā skola Jūrmalā - pēc tam, kad pagājušajā piektdienā jauno gripu diagnosticēja vienam no pedagogiem, uz nedēļu skola slēgta, lai tās delpas dezinficētu un skolēnus pasargātu no iespējamas saslimšanas. Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas informācijas, neviena cita Latvijas skola jaunās gripas dēļ neesot slēgta.