Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) pie karjeras konsultanta pērn vērsušies 8000 tūkstoši jauniešu. Palīdzība noteikti nepieciešama lielākam skaitam, bet finanses šobrīd neļauj iet un meklēt apjukušos jauniešus ārpus aģentūras sienām, atzīst NVA Karjeras attīstības atbalsta nodaļas speciāliste Jeļena Šaitere.
Svarīgas arī ballītes
Tiesību zinātnes, komunikācijas zinātnes un vadības zinības - tā šogad izskatījās Latvijas Universitātē (LU) pieteikušos studēt gribētāju populārākais trijnieks. Rīgas Stradiņa universitātes uzņemšanas rezultāti rāda, ka tūlīt pēc medicīnas, fizioterapijas un farmācijas, kas specifiski šai mācību iestādei tradicionāli bijušas populāras studentu izvēles, ierindojas žurnālistika, sabiedriskās attiecības, reklāma un mārketings. Par sarežģītām uzskatītās eksaktās zinātnes, kurām gadu no gadu tiek piešķirts lielākais budžeta vietu skaits, Latvijas jauniešus nav spējušas vilināt arī šogad. Tiesa, piemēram, LU ir vairojusies interese par datorzinātnēm, tomēr joprojām šī nozare ieņem tikai piekto vietu, liecina vienotās uzņemšanas rezultāti.
To jauniešu izvēli, kuri par savu nākotnes profesiju sāk domāt tikai pēc vidusskolas izlaiduma balles nosvinēšanas, var sašķobīt virkne no viņiem neatkarīgu faktoru. Portālā Diena.lv, kurš saviem lasītājiem vaicāja, kas ietekmēja viņu izvēli par labu konkrētai studiju programmai, var secināt, ka noteicoša loma var būt ne tikai izvēlētās profesijas atalgojumam, profesoru vārdam un augstskolas piedāvātā «papīra» vērtībai, bet arī gaidāmajai daiļā dzimuma proporcijai un naktsdzīvei mācību iestādes apkārtnē. To sapratusi arī Ventspils Augstskola, jo savā reklāmā jauniešus pie sevis tā vilina ne tikai ar modernu mācību aprīkojumu un pilsētas infrastruktūru, bet arī ar jautrākās ballīšu formulas aprēķināšanu. Tās rektors Jānis Eglītis skaidro, ka tādējādi studētgribētājiem viņi cenšas parādīt personisko pieeju.
Jāiesaistās vecākiem
Lai izvairītos no populāro jomu speciālistu pārprodukcijas, J. Šaitere, pirmkārt, iesaka vecākiem sekot līdzi bērna karjeras izvēlei, jo savas atvases dotības un vājās puses viņi pārzinot vislabāk. NVA speciālisti ikdienā redz to, ka vecāku viedokļa nozīmi karjeras izvēlē nomaina vienaudžu iespaids. «Ja vecāks sponsorē bērna studijas, tad varbūt viņa viedoklis ir noteicošs, bet jaunieši karjeras izvēlē šobrīd ļoti daudz ietekmējas no saviem vienaudžiem. Uzklausīt draugu viedokli nav tas labākais, ja klases autoritāte izvēlas iet uz juristiem, tad arī visa klase draudzīgi ies uz juristiem,» stāsta NVA speciāliste. Profesijas izvēlei uzmanība esot jāpievērš jau bērnudārzā, jo tad vecāks var sākt apzināt sava bērna talantus, ko nākotnē var realizēt karjerā.
«Viena no lielākajām problēmām ir tā, ka jaunieši izvēlas nevis profesiju, kas varētu patikt, bet universitāšu brendus. Ja arī izvēlas profesijas, tad pēc to prestiža sabiedrībā un atalgojuma. Bet patiesībā vajag izvēlēties to, kas viņiem interesē, jo pasaule ir mainīga,» Dienai stāsta jauniešu portāla prakse.lv valdes loceklis Jānis Logins. Jaunietim svarīgi atrast nevis interesējošo nākotnes amatu, bet veselu nozari, jo ir pētījumi, kas pierāda, ka 1999. gada pieprasītākās profesijas 2009. gadā lielākoties vairs neeksistēja. J. Logins jauniešiem iesaka jau laikus ievākt informāciju par interesējošajām nozarēm kaut vai ar interneta palīdzību, jo ar vienu dienu kādā uzņēmumā ēnu dienas ietvaros galīgā lēmuma pieņemšanai tomēr nav gana.
Palīdzīgu roku jauniešiem karjeras izvēlē var sniegt arī NVA speciālisti, tomēr šobrīd to saņem tikai aktīvākie. Proti, tie jaunieši, kas grūtības karjeras izvēlē ir apjautuši laikus un uz individuālajām konsultācijām dodas paši, jo NVA budžets šobrīd speciālistiem vairs neļauj regulāri doties uz skolām un informēt skolēnus par šādu palīdzības iespēju. Tiesa, reģionālie konsultanti ir pieejami visā valstī, bet viņi uz skolām dodas tikai pēc pašu mācību iestāžu uzaicinājuma. J. Šaitere pauž, ka regulāras karjeras konsultācijas skolās NVA cer atjaunot nākamgad. Ievirzi karjeras izvēlē par pienākumu pašām skolām uzliek arī mācību standarti, norāda Valsts izglītības satura centra pārstāve Sandra Falka. Taču iznest visu smagumu uz saviem pleciem nav skolotāja spēkos, jo pareiza karjeras izvēle ir regulārs ilgtermiņa pasākums.