Graudu cena sāka pieaugt pēc tam, kad tirgos izplatīti «ne pilnībā pamatoti» paziņojumi par iespējamu graudu deficītu pēc ražas novākšanas, Dienai sacīja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrā (LTVC). Šāda informācija tika nopludināta spekulatīvos nolūkos ar mērķi labi nopelnīt. Cenas pieauga, palielinājās arī darījumu apjoms, un joprojām spekulanti mēģina saglabāt deficīta draudu prognozi.
Uzpūstā graudu cenas burbuļa dēļ pieaugs lopbarības cena par 20%-30%, kas iespaidos gan olu, gan gaļas cenas. Par vairākiem desmitiem procentu pieaugusi miltu cena, tādēļ septembra beigās vai oktobrī sadārdzināsies maize, Dienai sacīja maizes cepēji. Cenu ietekmēs arī eļļas, dabasgāzes sadārdzināšanās, piebilda maiznieki.
Piena produktu cenas jau šogad ir pieaugušas un rudenī tās paaugstināšoties vēl, jo ir atdzīvojies piena produktu eksporta tirgus. Eksportētājvalstis vairāk pieprasa piena produktus, ražotāji augošā pieprasījuma nodrošināšanai vēlas iepirkt vairāk piena izejvielu. To cena pieaug un palielinās arī gala produkta cena. Griķu cenu piegādātāji vēlas paaugstināt teju divreiz, aizbildinoties ar sliktajām ražām Ukrainā, Krievijā, Dienai teica veikalu tīkla Maxima preses sekretārs Ivars Andiņš.
Līdzīgs stāsts ir par putraimiem - to ražotāji ceļ putraimu cenu par 20%-30%, pamatojoties uz labības cenu pieaugumu pasaules tirgos.
Kafijas cena, pēc LTVC sacītā, pieaugs pamatoti, jo šogad ir slikta raža, īpaši Arabica šķirnei. Šokolādes izstrādājumu cenas celsies, jo Gana un Kotdivuāra, kas ir galvenās kakao pupiņu ražotājvalstis pasaulē, nolēmušas vairāk pelnīt ar šo produktu.
Cukura cenai nevajadzētu mainīties, piebilda LTVC. Lielveikalu Rimi un Maxima ķēdēs Dienai apgalvoja, ka bez objektīva iemesla un pamatojuma piegādātāju prasītais cenas palielinājums tiek noraidīts.
«Būtiskākais, ko šajā situācijā varam darīt, ir nemitīgi pētīt, vai kādā citā tuvā vai tālākā valstī produktus nevar iepirkt par izdevīgākām cenām. Līdz šim neko īpaši izdevīgāku vēl neesam atraduši,» piebilst I. Andiņš.