Anglijas Futbola asociācija (FA) šogad lozungu «Nulle tolerances pret rasismu» realizē arī darbos, nevis tikai vārdos. Vispirms pagājušā gada pēdējā dienā ar astoņu spēļu diskvalifikāciju tika sodīts Svaress. FA izmeklēšanas atskaitē par 15. oktobra Anglijas premjerlīgas maču ir Svaresa un Evrā sarunu «restaurācija», kas balstīta uz videoierakstu analīzes un abu pušu liecībām. Saņēmis no Liverpool uzbrucēja sitienu pa kājām kādā no spēles epizodēm, Evrā jautājis Svaresam: «Kāpēc tu man iesiti?» Uz ko urugvajietis spāņu valodā esot atbildējis: «Jo tu esi melnais.» Tāpat Svaress esot teicis, ka nerunā ar «melnajiem», un piecreiz uz Evrā attiecinājis vārdu «negro». Svaress nenoliedza šādu vārdu lietošanu, cenšoties FA pārliecināt, ka viņš vārdu «negro» izmantojis miermīlīgu un draudzīgu motīvu vadīts. FA šāds arguments likās nepārliecinošs. Te angļi ir priekšā Eiropas Futbola asociāciju federācijai (UEFA), kurai pērn videoieraksts nebija gana pārliecinošs arguments, lai sodītu Barcelona pussargu Serhio Busketu par Madrides Real brazīliešu futbolista Marselu nosaukšanu par mērkaķi.
Astoņu maču diskvalifikācija varbūt kādam arī neliekas adekvāts sods par šādu pārkāpumu, taču tas ir līdz šim bargākais futbolistam par rasistiskām darbībām. Turklāt FA brīdināja Svaresu, ka vēl divu tamlīdzīgu precedentu gadījumā urugvajietis var saņemt mūža diskvalifikāciju.
Atņem kapteiņa apsēju
Citā ar rasismu saistītā gadījumā FA palika zem sitiena Anglijas izlases izredzes šovasar gaidāmajā Eiropas čempionātā. Lai arī Chelsea aizsarga Džona Terija vaina vēl nav pierādīta un lieta tiks izskatīta tikai jūlijā, FA atņēma Terijam izlases kapteiņa apsēju, izraisot galvenā trenera Fābio Kapello priekšlaicīgu aiziešanu no izlases vadīšanas. Jāpiemin, ka Kapello statistiski ir visu laiku veiksmīgākais Anglijas izlases treneris, kurš FA izmaksāja ļoti dārgi. Britu futbola eksperti ir sašutuši un regulāri atgādina, ar kādu fiasko beidzās pēdējais mēģinājums par izlases galveno treneri iecelt britu, taču vairums atzīst, ka Terija atbrīvošana no kapteiņa pienākumiem bijis pareizs solis cīņā ar rasismu. Laiki, kad no rasisma cietušam futbolistam Anglijā iesaka parādīt pāridarītājiem divus bumbierus un vienu banānu, kā tas bija Viva Andersona gadījumā, ir pagājuši.
Tiesa, ne bargie sodi, ne sabiedrības pievērstā uzmanība nav devusi tūlītējus uzlabojumus. Nepilnu nedēļu pēc Svaresa diskvalifikācijas Liverpool līdzjutēji savā mājas stadionā rasistiski apvainoja viesu Oldham futbolistu Tomu Adejemi Anglijas kausa spēlē.
Rasisti kļūst gudrāki
Ir arī pagalam neveiksmīgas akcijas cīņai ar rasismu futbolā. 2005. gadā Francijas augstākās līgas spēlē Paris St. Germain tika ietērpti baltos, bet Lens - melnos formas tērpos. Pretēji cerētajam, antirasisma kampaņa izvērtās par rasisma paraugstundu, jo pārliecinošā vairākumā esošie mājinieku līdzjutēji sajūsmā dziedāja «sarauj, baltie» un atdarināja mērkaķu ķērcienus, kad bumba bija pie Lens futbolistiem melnos tērpos. Saistībā ar Franciju jārunā pat par rasisma aktivizēšanās draudiem. 2010. gadā portāls Mediapart internetā publicēja Francijas Futbola federācijas (FFF) amatpersonu sarunu ar izlases trenera Lorāna Blāna līdzdalību par plāniem ieviest nebaltādainu futbolistu limitu klubu jaunatnes sistēmās. Sarunas gaitā toreizējais Francijas U-20 izlases treneris Fransiss Smerekī pauda neizpratni par ideju limitēt ne franču izcelsmes futbolistu skaitu Francijas jaunatnes akadēmijās. «Ko tad mēs paturēsim - baltos, sliktākos?»
Cīņu ar rasismu sportā apgrūtina pierādījumu meklēšana. Arī rasistiski noskaņotie līdzjutēji kļūst gudrāki. Piemēram, Vācijā, kur futbola stadioni ir neonacistu publiskā skatuve, rasistisku motīvu dēļ tiek izmantoti plakāti ar skaitli «88». Vācu alfabētā astotais burts ir h. 88 ir kods saīsinājumam HH, kas nozīmē «Heil Hitler». Taču sportisti ne vienmēr izsakās rasistiski tāpēc, ka tādi ir pēc pārliecības. Visbiežāk motīvs ir pretinieka aizvainošana un kacināšana. Piemēram, Zinedinam Zidanam pēc slavenā sitiena ar galvu Marko Materaci 2006. gada Pasaules kausa finālā nesavaldību pārmet biežāk nekā Materaci nekaunību, aizvainojot Zidana māsas godu, jo par pasaules čempionu tad kļuva tieši itālis.