Pēc PLL iniciatīvas ceturtdienas pēcpusdienā bija savākti 37 opozīcijas deputātu paraksti, lai rosinātu Valsts prezidentu Valdi Zatleru apturēt valdības un Saeimas vairākuma atbalstīto triju likumu spēkā stāšanos, kas paredz griestus vairākiem sociālajiem pabalstiem saglabāt nevis līdz 2012. gadam, kā bija paredzēts iepriekš, bet ilgāk - līdz 2014. gada beigām. PLL vēlas, lai šo jautājumu izlemj iedzīvotāji referendumā.
Valdošās koalīcijas partijas Vienotības pārstāvis, Saeimas Budžeta komisijas vadītājs Jānis Reirs, komentējot šādu pavērsienu, norādīja, ka opozīcija neieklausās valdošās koalīcijas sacītajā. Saskaņā ar jaunajām prasībām ES dalībvalstīm ir jādod budžeta perspektīva par 2012.-2014. gadu. Ja netiktu paredzēts turpmāka pabalstu griestu termiņa pagarinājums, attiecīga summa no griestu atcelšanas ar 2013. gadu būtu jāmeklē citur. «Tas būtu jādara jau tagad. Opozīcija nepasaka, ko likt vietā, līdz ar to tās aktivitātes ir vērtējamas kā klajš populisms,» saka J. Reirs.
Aizvainoti
Kā ziņots, valdība marta beigās rosināja grozīt trīs likumus, lai Saeimas 2009. gada decembrī noteiktie griesti maternitātes, paternitātes, vecāku, slimības un bezdarbnieku pabalstu griesti būtu spēkā nevis līdz 2012. gada beigām, kā lemts iepriekš, bet ilgāk - līdz 2014. gada nogalei. Ierobežojumi paredz: ja katra minētā pabalsta apmērs vienā kalendārajā dienā pārsniedz 11,51 latu, piešķirtais pabalsts dienā ir 11,51 lats (nepilni 350 lati mēnesī) un 50% no summas virs 11,51 lata.
Saeimas deputāts Edgars Zalāns (PLL) Dienai sacīja, ka var saprast griestu noteikšanu vairākiem pabalstiem līdz 2012. gada beigām, taču nav saprotams, kāpēc jau tagad ir jālemj par pabalstu griestu termiņa pagarinājumu 2013. un 2014. gadā. Ja reiz valdība saka, ka ekonomika atgūstas un gaidāma arī turpmāka izaugsme, šādu ierobežojumu termiņa pagarinājums, ļoti iespējams, nemaz nebūs vajadzīgs. «Kāpēc jau tagad ir jādod tāds signāls cilvēkiem, kuri plāno un grib bērnus?» vaicā E. Zalāns. Viņš sacīja, ka PLL mēģinājusi apturēt minēto trīs likuma grozījumu tālāko virzību miermīlīgā ceļā. «Teicām, ka nevajag to darīt, taču pozīcija pastāvīgi spītīgi ignorē opozīcijas idejas.»
Lai apturētu kāda likuma izsludināšanu, ir jāsavāc vismaz 34 deputātu paraksti un tie Valsts prezidentam jāiesniedz desmit dienu laikā pēc likuma pieņemšanas. Ir savākti 37 paraksti, un tie V. Zatleram iesniegti jau ceturtdien, teica E. Zalāns. Valsts prezidents ceturtdien arī paziņoja, ka nolēmis apturēt likumu publicēšanu uz diviem mēnešiem, līdz ar to Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) būs jārīko parakstu vākšana referenduma ierosināšanai.
Ja mēneša laikā būs parakstījusies 1/10 daļa no balsstiesīgo skaita pēdējās Saeimas vēlēšanās, būs jārīko referendums par minēto triju likuma grozījumu atcelšanu. Ja par to referendumā nobalsos vismaz puse no iepriekšējās vēlēšanās balsojušo skaita, likuma grozījumi tiks atcelti.
Parakstu vākšana par minēto pabalstu griestiem un Nacionālās apvienības ierosinātajiem grozījumiem Satversmē, visticamāk, notiks vienlaikus, par to vēsta BNS, atsaucoties uz CVK vadītāja Arņa Cimdara sacīto. Parakstu vākšana par Nacionālās apvienības ierosinātajiem Satversmes grozījumiem par izglītību valsts valodā ilgs no 11. maija līdz 9. jūnijam. Vienlaicīga parakstu vākšana ļautu ietaupīt finanšu līdzekļus - viena parakstu vākšana izmaksā aptuveni pusmiljonu latu.
Abi budžeti
Ignorējot opozīcijas idejas, Saeima, 54 deputātiem balsojot par un 37 pret, ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja šā gada budžeta grozījumus. Tie, kā zināms, bija nepieciešami, lai nodrošinātu papildu konsolidāciju, ko prasīja starptautiskie aizdevēji - viņus neapmierināja daļa no pērn beigās budžetā paredzētajiem soļiem. Lielāko daļu konsolidācijā nodrošinās nodokļu paaugstināšana, jo īpaši akcīzes. Ceturtdien, noslēdzoties sarunām ar aizdevējiem, kļuva zināma 2012. gada budžetā konsolidējamā summa - 150 līdz 180 miljoniem latu.