Vai tagad starp McDonald's striktajiem standartiem var atrast vietu jaunradei? Ausma saka - varot gan, jo stingri definēts ir tikai pamatproduktu klāsts, pārējo drīkst mainīt, uzlabot, papildināt.
Sports un «tušonkas»
Karjeras sākums Ausmai gan varēja izvērsties savādāks. «Kādreiz biju sportiste un tīri laba, gribēju stāties Fizkultūras institūtā. Bet togad bija liels konkurss, tāpēc iestājos pārtikas tehnologos Lauksaimniecības akadēmijā,» Ausma stāsta. Gribējies studēt prestižā fakultātē, un šī tāda tolaik bija. Savs iespaids uz studiju izvēli tomēr bijis arī sportam, jo Ausmas pirmais darbs bija vingrošanas instruktore fabrikā Latvijas konservi - viņa organizēja un vadīja sporta aktivitātes, arī izkustēšanās pauzes darba laikā administrācijā strādājošajiem. Fabrika Ausmai maksāja daļu stipendijas, tāpēc arī pirmais darbs jauniegūtajā specialitātē bija tepat, pēc norīkojuma. «Sāku kā maiņas vadītāja, vadīju brigādi, kas ražoja produktus - sulas, zupas, tušonkas,» Ausma stāsta. Kad viņu noskatīja kolhozu apvienība Valgunde, Ausma pilnā mērā izbaudīja jaunu produktu radīšanas azartu. Valgunde līdz ar Ādažiem, Uzvaru un Druvu bija vadošās republikas kolhozu apvienības - pārtikas ražotājas, un Ausma te bija ķīmiķe, mikrobioloģe, laboratorijas vadītāja, kopā ar Zemkopības ministrijas Ārējo sakaru daļu iesaistījās arī Latvijas produktu eksportā. «Sapazinos ar tālaika pārtikas ražošanas korifejiem Baltijā. Strādāju pie sublimētās biešu sulas, ekstraktiem, arī saldējuma - bija tāds rozā.»
Baltā blūzē šurp!
Kad pēc 12 gadiem Valgundē sāka prasīties pēc pārmaiņām, Ausma pateica nē Zemkopības ministrijai, kas viņu aicināja darbā pie sevis, un sāka strādāt kooperatīvajā sabiedrībā Centrālā savienība Turība - vēl vienā pārtikas (un ne tikai) ražošanas milzī. «Biju Ražošanas daļas vadītāja, un tā bija laba skola - iemācījos, gan kā vajag darīt, gan kā nevajag. Arī kā jāstrādā ar lielu kolektīvu - manā pakļautībā bija ap 13 cehu.» Turībā Ausma turpināja arī Valgundē aizsākto braukāšanu pa pārtikas izstādēm citās valstīs, prezentējot Latvijas produktu izstrādes. «Tā mācījos arī angļu valodu,» Ausma smaida. Savukārt divu nedēļu intensīvos angļu valodas kursus viņa izgāja tad, kad nolēma pieteikties kvalitātes vadītāja vakancei McDonald's restorānu tīklā, - gribēja būt droša, ka intervijā nesarunās muļķības. Taču aicinājums uz atkārtotām pārrunām sekoja tikai pēc ilgāka laika, tāpēc Ausma paspēja pielikt savu roku gotiņu ražotnes palaišanā SIA Dzilna. Kad McDonald's viņu intervēja otru reizi, sarunas beigās Valdis Turlais (tagad Rimi Latvia vadītājs) teicis: tā, rīt baltā blūzē, svārkos un slēgtās kurpēs šurp uz restorānu!
Jūs jau prom neiesiet...
Lai gan Ausma tika pieņemta darbā kā kvalitātes vadības koordinatore Baltijas valstīs, sākums McDonald's viņai bija kā jebkuram ierindas darbiniekam. «Strādāju pie kases, izgāju visus posmus. Un tas ir pareizi - jāzina apakšas.» Mēnesi Ausma praktizējusies arī Maskavā, kur tika ražoti produkti McDonald's. Patlaban viņa izaugusi līdz atbildībai par kvalitāti restorānos Baltijā un Maltā. Malta - tas nozīmē arī citu mentalitāti un regulāru braukāšanu. «Nav viegli, toties interesanti. No katras valsts varu paņemt labāko.» Ausma piešāvusies, kā striktās kvalitātes prasības skaidrot latvietim un kā - igaunim, lietuvietim vai maltiešiem, kas esot ļoti atklāta tauta. Regulāri jāpārbauda arī produkti. «Esmu centusies, un tas arī ir izdevies, lai tā latiņa nenoslīd.»
Darba ēnas puse ir daudzie dokumenti. No komandējumiem Ausma vasarā atgūstas savā puķu dārzā, ziemā - ceļojot, slēpojot. Taču plusi atsverot mīnusus. «Man ir kolēģi visā Eiropā, varu jautāt padomu jebkuram. Neesam konkurenti, esam kā ģimene. Otrs - pie mums strādā brīnišķīgi jaunieši. Vecuma barjeru nejūtu, to enerģiju tu uzsūc sevī kā sūklis.» Ausma novērtē to, ka kompānija nemitīgi mainās. Savu nākotni viņa gan vairās prognozēt, bet smaidot atstāsta epizodi, kad, lai sevi pārbaudītu, devusies uz kādām darba pārrunām, kur viņai pateikts - bet jūs no McDonald's nekad neiesiet prom, jūs viņus tikai slavējat!