Smidzinošs lietus
Sestdiena, 28. septembris
Sergejs, Svetlana, Lana

Paši sev par glābējiem

Samocītā spēlē gūta svarīga uzvara VEF Rīga basketbolistiem ļāvusi uzlabot savas pozīcijas cīņā par iekļūšanu VTB Vienotās līgas ceturtdaļfinālā. Arēnā Rīga trīs ceturtdaļas valdīja Ukrainas Budiveļņik, taču galotnē rīdziniekiem izdevās lauzt cīņas gaitu un uzvarēt ar 68:60.

Vērojot pirmsspēles iesildīšanos, nācās pārskatīt savus priekšstatus par Ukrainas un Latvijas klubu basketbolu. Iepriekš Ukrainas komandu sastāvā bija pierasts redzēt grupiņu amerikāņu, par kuru fonu gādāja daži vietējie, taču šīs valsts čempionvienības rindās Rīgā bija tikai divi aizokeāna vīri, kamēr Latvijas spēcīgākā kluba sastāvā piektdien laukumā izgāja vien trīs pašmāju basketbola audzēkņi. Ārzemnieku bija uz pusi vairāk. Štrunts par to, ja komanda līdz ar to demonstrētu superbasketbolu, bet no sešiem leģionāriem pret Budiveļņik tikai viena - Kortnija Simsa - sniegums bija labāks nekā pašmāju spēlētājiem. Taisnības labad gan jāsaka, ka arī pretinieku rindās leģionāru nebūt netrūka. Tiesa, liela daļa bija no tuvīnām zemēm - Lietuvas, Baltkrievijas, Melnkalnes, tāpēc šķita organiskāk iekļaujamies komandas spēlē.

Budiveļņik treneri jau pirms spēles gana skaļi paziņoja galveno uzdevumu Rīgā: jānoslāpē VEF ātrums. Tas viņiem arī izdevās - gan ar presinga, gan agresīvas aizsardzības palīdzību. Pievienojot vefiešu bezzobainību cīņā par atlēkušajām bumbām (pirmajā ceturtdaļā 1:15, visā spēlē 31:42), pretinieki jau no spēles sākuma pārliecinoši pārņēma iniciatīvu savās rokās. Tās iegūšanā savu spēcīgo roku pielika bijušais VEF centra uzbrucējs Artjoms Parahovskis, atmiņā atsaucot rīdzinieku nespēju apturēt citu savu bijušo spēlētāju Ivanu Neļubovu spēlē pret Ņižņijnovgorodas komandu. Atliek secināt, ka spēlēt pret bijušo komandu ir vieglāk nekā apturēt basketbolistu, kurš komandas treneru tiešā redzeslokā bijis sezonu un pat vairāk.

Labi, ka VEF Rīga turpināja pēdējās mājas spēlēs iesākto tradīciju, katrā no ceturtdaļām liekot pretiniekiem agri sasniegt piezīmju normu. Tieši biežā iespēja uzbrukt no soda metienu līnijas ļāva vefiešiem noturēties virs ūdens. Uzbrukumā nereti grēkoja arī pretinieki, bieži pieļaujot kļūdas uzbrukumu veidošanā.

Lai arī pirms pēdējā perioda VEF runasvīrs visai skumīgi pieteica desmit punktu deficītu, rīdzinieki galu galā modās. Sanda Valtera tālmetiens uzdeva toni mājinieku 11:0 izrāvienam, kura laikā savas akcijas ievērojami uzlaboja arī leģionāri Antans Kavaļausks un Tailers Keins. Nokļuvuši līdzīgās pozīcijās, rīdzinieki arī bez piekto piezīmi saņēmušā Simsa palīdzības prata sasmelto ūdeni vēlreiz neizgāzt un galotnē ieguva gana komfortablu pārsvsvaru.

Nākamā spēle VTB līgā VEF paredzēta tikai decembra vidū, kad Tallinā būs jātiekas ar Armanda Šķēles pārstāvēto Kalev/Cramo.